Novým rektorem Jihočeské univerzity bude děkan teologické fakulty Tomáš Machula.

Novým rektorem Jihočeské univerzity bude děkan teologické fakulty Tomáš Machula. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Rektorem univerzity bude Machula. Senát ho vybral až při čtvrté volbě

  • 3
Až na čtvrtý pokus vybral akademický senát nového rektora Jihočeské univerzity. Bude jím děkan teologické fakulty Tomáš Machula, který vystřídá Libora Grubhoffera.

O post rektora se ve čtvrtém kole ucházeli prorektorka Jihočeské univerzity pro zahraniční vztahy Dagmar Škodová Parmová, děkan teologické fakulty Tomáš Machula a rektor soukromé Vysoké školy evropských a regionálních studií Lubomír Pána. Ten však odstoupil ještě před prvním hlasováním.

Při druhém kole hlasování získal Tomáš Machula 21 hlasů, což je nadpoloviční většina, a od dubna tak vystřídá na pozici rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera.

„Musím čekat na to, až ministerstvo školství věc zpracuje a prezident mě jmenuje rektorem, což obvykle nějakou dobu trvá. Je možné, že se to nestihne do 1. dubna, kdy začíná nové funční období. Já to docela vítám, protože jsem se na to nemohl dlouhodobě připravovat. Kandidatura na rektora byla spíš východiskem z nouze, do které se univerzita dostala a ne můj dlouhodobý cíl. Takže teď musím využít každý čas, který mám na to, abych si mohl připravit tým a taky předat funkci, kterou mám na fakultě,“ řekl krátce po volbě Tomáš Machula, který na Jihočeské univerzitě působí šestnáctým rokem. Děkanem teologické fakulty je od roku 2008.

Jeho soupeřka, prorektorka pro zahraniční vztahy Dagmar Škodová Parmová, mu vítězství přeje: „Nejsem ze své porážky zklamaná. Už při výběru kandidátů mě potěšilo, že děkan Machula kandidaturu přijal, protože v jeho rukou bude univerzita naprosto v pořádku. Domnívám se, že bude kvalitní rektor silné regionální univerzity.“

Kandidáti představili v úterý své vize

V úterý všichni tři kandidáti představili své vize, kam by měla směřovat Jihočeské univerzita. S nejoptimističtějšími plány vystoupila proděkanka, která ve svém projevu nešetřila výrazem excelentní. Zřejmě fandí i sportu, protože stejně jako vrcholoví fotbalisté zahájila často svoji odpověď krátkou větou: „Tak určitě.“

Jihočeská univerzita je podle ní v dobré kondici, potřebuje však zvyšovat nabídku programů v cizích jazycích a zapracovat na nevyužitém potenciálu s veřejnými a privátními institucemi.

„V současnosti jsme rozděleni na dva tábory, ráda bych univerzitu stmelila. Pojďme tedy společně budovat excelentní univerzitu, která bude založena na excelentních pracovištích s excelentními pracovníky,“ vyzvala Škodová Parmová.

Děkan Machula upozornil, že jednotlivé fakulty mají různou úroveň a pro rozvoj univerzity je nejdůležitější právě kvalita a větší orientace na cizojazyčné studium. „Jsem vysokoškolským absolventem chemie, filozofie a teologie, a proto mám pochopení pro humanitní, přírodovědné i technické obory,“ zdůraznil svůj rozhled.

Čtený projev budil mezi přítomnými úžas

Zatímco oba „domácí“ kandidáti se jen volně opírali o hesla ve svých prezentacích a mluvili spatra, rektor Pána svůj projev četl. „Připravil jsem si toho hodně, pak jsem to zkracoval a zkracoval. Když to budu číst, vejdu se do daných 20 minut, když to budu říkat, nevejdu se do nich,“ sdělil úvodem.

Jeho projev ve stylu: „Studenti by měli brát výuku jako příležitost poznat každý den nějakou novou věc, nový poznatek, měli by se naučit především klást otázky, na každou hodinu by se měli těšit, když to přeženu, stejně jako se těšili na hodiny v národní škole,“ budil mezi přítomnými vlnu úžasu.

Možná i proto pak dostávali kandidáti z publika otázky: Kdy jste byli naposledy na základní škole? Rektor Pána musel čelit i otázkám na tělo - jedna byla narážkou na to, proč místo titulu RSDr. používá PhDr. Z míry ho to však nevyvedlo.

„V rámci perestrojky jsem studoval v Moskvě a připravoval ty změny tady. Většina členů KSČ rok 89 přivítala, to je potřeba si uvědomit. A já jsem pak toto studium zúročil, že jsem vykonal rigorózní zkoušku a získal titul doktor sociálních věd RSDr., což je běžný titul i v západní Evropě. A pouze náš vysokoškolský zákon tento titul už nepřevzal dál, takže já ho přestal používat, protože není v systému titulů vysokých škol, a dodělal jsem si všeobecně používaný titul PhDr.,“ líčil.

Několik otázek se točilo i kolem současného rektora Libora Grubhoffera. V novém týmu vedení univerzity s ním kandidáti nepočítají, ale jeho veřejné postoje Machula ocenil.

„Chcete rektora, který bude mlčet, anebo rektora, který řekne své názory? Nezaznamenal jsem, že by je někomu vnucoval. A to, že je řekl, hodnotím velmi kladně. Každá univerzita by měla mít jasnou a čitelnou osobu, která se nebojí říct své názory. Je to lepší, než mít někoho kam vítr, tam plášť,“ řekl Machula a vysloužil si potlesk celé auly.