V Českých Budějovicích vyhrálo stejně jako před čtyřmi lety ANO

aktualizováno 
Hnutí ANO obhájilo v Českých Budějovicích vítězství z minulých voleb. Druhé je Hnutí Občané pro Budějovice a třetí sdružení ODS a nezávislých kandidátů. Dařilo se i Pirátům. V okresních městech zaznamenalo nejvýraznější úspěch hnutí Strakonická veřejnost, které získalo 51,15 procenta.

Českobudějovický primátor Jiří Svoboda (vlevo) a jeho náměstek Petr Holický (oba ANO) sledují průběžné výsledky voleb. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Současný primátor Jiří Svoboda (ANO) označil výsledek v krajském městě jako úspěšný.

„Obhajoba je vždy složitější než první výhra,“ potěšilo Svobodu. Před čtyřmi lety získalo ANO 20,65 procenta hlasů a ve 45členném zastupitelstvu mělo 12 křesel.

Kompletní výsledky voleb v Jihočeském kraji

Občané pro Budějovice (HOPB) si proti minulým volbám polepšili ze třetího na druhé místo. Před čtyřmi lety hnutí získalo 14,17 procenta a osm mandátů.

Představitelé HOPB už se setkali se sdružením Společně pro České Budějovice - Lidovci a TOP 09 i se sdružením STAN a Čisté Budějovice, které lehce překročily pětiprocentní hranici.

ANO se rozhodlo, že první větší vyjednávání začne v neděli v devět hodin. Chtějí se setkat se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva.

„Chtěl bych, aby nová koalice byla silnější než ta, která vznikla po minulých volbách,“ naznačil Svoboda.

Novou stranou v českobudějovickém zastupitelstvu budou Piráti.

„Výsledek je nad naše očekávání. Líbilo by se nám, kdyby v radě města zasedlo co nejvíce stran, které jsou v zastupitelstvu. To je náš cíl. Je otázkou, jestli na to ostatní strany přistoupí,“ prohlásil lídr Pirátů v Budějovicích Lukáš Mareš.

Naopak ČSSD se do zastupitelstva vůbec nedostala. Strana, která v minulých volbách skončila druhá s více než 15 procenty a devíti mandáty, v Českých Budějovicích propadla. 

Výsledky v okresních městech

Strakonice - drtivě vyhrála Strakonická veřejnost současného starosty Břetislava Hrdličky. Získala 51,15 procenta hlasů a 16 z 21 zastupitelů. Druzí skončili Jihočeši 2012 (9,62 %), třetí TOP 09 a nezávislí (5,72 %) a čtvrtí ODS (5,3 %). Více stran a hnutí se do zastupitelstva nedostalo. V minulých volbách získalo přes pět procent osm subjektů.

Český Krumlov -  vyhrálo hnutí ANO s 13,38 procenta hlasů před KDU-ČSL s 12,24 procenta. Jako třetí skončilo Společně pro Český Krumlov - Nezávislí a TOP 09 s 11,48 % hlasů a čtvrté Sdružení nezávislých - Město pro všechny s 11,20 % hlasů. Ve volbách tu letos kandidovalo celkem 11 stran a hnutí, z toho se jich 10 dostalo do zastupitelstva. Ve 23členném zastupitelstvu tak získali politici z prvních čtyř kandidátek v pořadí po třech mandátech, dalších pět po dvou a hnutí Reálný Krumlov jeden mandát. 

Tábor - uspělo hnutí Tábor 2020, které získalo 18,98 procenta hlasů a šest mandátů, to je o dva méně než před čtyřmi lety, kdy bylo také první. Do zastupitelstva se dostalo dalších sedm stran a hnutí - ANO 2011, Piráti, Jinak!, Sdružení nezávislých kandidátů Tábor sobě, ODS, KSČM a ČSSD. Sociální demokraté byli v minulých volbách druzí (15,68 %), tentokrát jen těsně překročili pět procent. Získali 5,2 % a budou mít jednoho zastupitele.

Prachatice - vítězství obhájili Nezávislí v čele se starostou Martinem Malým. Získali 31,32 procenta hlasů a osm mandátů v 21členném zastupitelstvu. Před čtyřmi lety měli 24,42 % a sedm mandátů. Na druhém místě skončila Občanská demokratická strana (18,7 %). Následují hnutí Živé Prachatice (12,19 %), Pro Prachatice (8,05 %), ANO (7,24 %). Až šestá skončila ČSSD (6,45 %), která byla v minulých volbách druhá se ziskem 15,98%. Do zastupitelstva se dostaly ještě KDU-ČSL (5,6 %) a KSČM (5,59 %).

Písek - vyhrálo sdružení Pro Písek (Jihočeši 2012, TOP 09 a Volba pro město). Získalo 18,31 procenta hlasů. Druzí jsou Piráti (15,33 %), kteří si proti minulým volbám výrazně polepšili. Před čtyřmi lety skončili sedmí (5,61 %) a měli jednoho zastupitele. Teď jich budou mít pět. Třetí je ANO (12,97 %), čtvrtá ČSSD (11,31 %), pátá ODS (9,77 %), šestá KDU-ČSL (8,82 %), sedmá KSČM (8,05 %). Do zastupitelstva se dostalo i sdružení nezávislých kandidátů Písek sobě (5,84 %).

Jindřichův Hradec - vítězství obhájila ČSSD, získala 24,64 procenta hlasů, před čtyřmi lety ovšem své soupeře rozdrtila. Sociální demokraté vedení starostou Stanislavem Mrvkou tehdy vyhráli se 40 procenty. Druhé je hnutí Hradec srdcem a rozumem + Svobodní (12,48 %), třetí ANO (11,91 %). Následují SNK ED a nezávislý kandidát STAN (11,71 %), ODS (8,14 %), Patrioti Jindřichův Hradec (7,79 %), KSČM (7,76 %), a Piráti (6,79 %).

Autoři: , ,

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Slinivku i žlučník léčí strakonická nemocnice v novém centru za 25 milionů

Strakonická nemocnice otevřela nové gastroenterologické oddělení.

Gastroenterologie ve strakonické nemocnici v čele s primářem interny Ivo Horným patří spektrem svých výkonů dlouhodobě...

Po potyčce v Jindřichově Hradci zemřel muž. Podezřelý je v policejní cele

Ilustrační snímek

V sobotu ráno zemřel v nemocnici mladý muž na následky zranění při potyčce v baru v Jindřichově Hradci. Podezřelého...

Najdete na iDNES.cz