Minule vybírali v Litvínovicích ze čtyř kandidátek, teď dostali jen jednu

  10:20aktualizováno  10:20
Jednoduchou volbu mají letos lidé v Litvínovicích u Českých Budějovic, kde se o posty v devítičlenném zastupitelstvu ucházejí politici jen na jedné kandidátce. Jedničkou SNK - postupný rozvoj obce je opět starostka Alena Nováková, která je v čele radnice už dvacet let.

V Litvínovicích mají lidé na výběr jen jednu kandidátku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Je to překvapivé, protože v předchozích dvojích komunálních volbách si mohlo na 1 900 zdejších voličů žijících ve třech osadách - Litvínovice, Šindlovy Dvory a Mokré, vybírat ze čtyř kandidátek. A v roce 2002 dokonce ze sedmi, tehdy postavili šest kandidátek nezávislí a jednu ODS.

Předsedkyně volební komise z největšího okrsku na litvínovické radnici Marie Andrejčenková míní, že jediná kandidátka může řadu lidí od voleb odradit.

„Litvínovický volební okrsek měl vždycky nejvyšší volební účast, protože tu jsou tři satelity, je tady hodně mladých lidí, kteří mají zájem o budoucnost života v obci. Minule byla účast 70 procent, nyní očekávám tak 30 procent,“ odhadovala Andrejčenková v pátek krátce po otevření volební místnosti, i když od začátku se tam stále střídali voliči.

Jednou z prvních příchozích byla i podnikatelka Květoslava Uhlířová. „Trochu mě zarazilo, že je jediná kandidátka, ale pak jsem k volbám šla, protože jsem spokojená, jak tito lidé obec vedou,“ uvedla.

Ostatně i tady voliči přicházejí do moderního víceúčelového domu, který vznikl v tomto volebním období na návsi místo někdejšího obytného domu, který v roce 2002 vážně poškodily povodně. Kromě obecního úřadu tu mají zázemí i hasiči, knihovna a školka. Navíc na přilehlém pozemku obec vybudovala dětské hřiště.

Volby 2018

A v podobných moderních prostorách volí i obyvatelé v Šindlových Dvorech. Státní vlajka nad vstupem je zve do nově vybudovaného druhého stupně zdejší základní školy.

„Toto zastupitelstvo udělalo kus práce a myslím, že v tom bude pokračovat. Proto mi vůbec nevadí, že máme jen jednu kandidátku,“ podotkl Václav Šebek, který sem přišel volit s manželkou Annou.

Absence výběru nevadila ani manželům Růženě a Arnoštu Oupěchovým. „Podle mě to znamená, že se staré zastupitelstvo o obec staralo dobře. Takže vlastně žádní oponenti nejsou, nebo poznali, že by neměli asi šanci,“ řekl Oupěcha.

Dlouholetou starostku ale nezájem o řízení obce zaskočil. „Uvítala bych víc kandidátek, aby lidé měli z čeho vybírat. Myslím si, že stálí lídři už zestárli, ale byli tu i šikovní mladí zastupitelé z jiných sdružení, a těm se asi nepodařilo sestavit další kandidátku,“ sdělila 64letá Alena Nováková.

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Další z rubriky

Žena ze Strakonic pomohla díky Facebooku zachránit německou sebevražedkyni

Ilustrační snímek

Život mladé ženy z Bavorska pomohla zachránit všímavá uživatelka Facebooku ze Strakonic. Na síti si všimla vzkazů,...

V Budějovicích se o koalici jedná opatrně, strany rozděluje otázka MHD

Českobudějovický primátor Jiří Svoboda (vlevo) a jeho náměstek Petr Holický...

V Českých Budějovicích je k sestavení koalice stále dost daleko. Tři nejsilnější uskupení ANO, Občané pro Budějovice a...

U Písku narazil kamion do osobního auta. Směr na Prahu byl uzavřený

Kamion v kopci narazil do osobního vozu značky Renault.

Vážná nehoda se ve středu odpoledne stala na Písecku. Na hlavním tahu na Prahu tam kamion zezadu narazil do osobního...

Najdete na iDNES.cz