Minule vybírali v Litvínovicích ze čtyř kandidátek, teď dostali jen jednu

  10:20aktualizováno  10:20
Jednoduchou volbu mají letos lidé v Litvínovicích u Českých Budějovic, kde se o posty v devítičlenném zastupitelstvu ucházejí politici jen na jedné kandidátce. Jedničkou SNK - postupný rozvoj obce je opět starostka Alena Nováková, která je v čele radnice už dvacet let.

V Litvínovicích mají lidé na výběr jen jednu kandidátku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Je to překvapivé, protože v předchozích dvojích komunálních volbách si mohlo na 1 900 zdejších voličů žijících ve třech osadách - Litvínovice, Šindlovy Dvory a Mokré, vybírat ze čtyř kandidátek. A v roce 2002 dokonce ze sedmi, tehdy postavili šest kandidátek nezávislí a jednu ODS.

Předsedkyně volební komise z největšího okrsku na litvínovické radnici Marie Andrejčenková míní, že jediná kandidátka může řadu lidí od voleb odradit.

„Litvínovický volební okrsek měl vždycky nejvyšší volební účast, protože tu jsou tři satelity, je tady hodně mladých lidí, kteří mají zájem o budoucnost života v obci. Minule byla účast 70 procent, nyní očekávám tak 30 procent,“ odhadovala Andrejčenková v pátek krátce po otevření volební místnosti, i když od začátku se tam stále střídali voliči.

Jednou z prvních příchozích byla i podnikatelka Květoslava Uhlířová. „Trochu mě zarazilo, že je jediná kandidátka, ale pak jsem k volbám šla, protože jsem spokojená, jak tito lidé obec vedou,“ uvedla.

Ostatně i tady voliči přicházejí do moderního víceúčelového domu, který vznikl v tomto volebním období na návsi místo někdejšího obytného domu, který v roce 2002 vážně poškodily povodně. Kromě obecního úřadu tu mají zázemí i hasiči, knihovna a školka. Navíc na přilehlém pozemku obec vybudovala dětské hřiště.

Volby 2018

A v podobných moderních prostorách volí i obyvatelé v Šindlových Dvorech. Státní vlajka nad vstupem je zve do nově vybudovaného druhého stupně zdejší základní školy.

„Toto zastupitelstvo udělalo kus práce a myslím, že v tom bude pokračovat. Proto mi vůbec nevadí, že máme jen jednu kandidátku,“ podotkl Václav Šebek, který sem přišel volit s manželkou Annou.

Absence výběru nevadila ani manželům Růženě a Arnoštu Oupěchovým. „Podle mě to znamená, že se staré zastupitelstvo o obec staralo dobře. Takže vlastně žádní oponenti nejsou, nebo poznali, že by neměli asi šanci,“ řekl Oupěcha.

Dlouholetou starostku ale nezájem o řízení obce zaskočil. „Uvítala bych víc kandidátek, aby lidé měli z čeho vybírat. Myslím si, že stálí lídři už zestárli, ale byli tu i šikovní mladí zastupitelé z jiných sdružení, a těm se asi nepodařilo sestavit další kandidátku,“ sdělila 64letá Alena Nováková.

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Bosé děti v ulici i odsun Němců. Podívejte se na staré snímky Krumlova

Plešivec býval vždy chudý. Snímek pořídil v roce 1928 Josef Seidel.

Unikátní fotografie přináší nová kniha Krumlov – město pod věží. Na 300 stranách je 430 snímků, z nichž některé autoři...

U zavražděného na Šumavě ležely utěrky, policie pátrá po jejich původu

Policie pátrá po původu utěrek, které ležely u zavražděného u Nové Pece.

Policisté pátrají po původu utěrek, které ležely u muže zavražděného u Nové Pece na Šumavě. Nahé tělo nalezli na konci...

Po potyčce v Jindřichově Hradci zemřel muž. Podezřelý je v policejní cele

Ilustrační snímek

V sobotu ráno zemřel v nemocnici mladý muž na následky zranění při potyčce v baru v Jindřichově Hradci. Podezřelého...

Najdete na iDNES.cz