Svoboda, Thoma, Kuba i Joch. Boj o budějovického primátora může začít

  10:58aktualizováno  10:58
Většina stran už představila své lídry pro volby do zastupitelstva Českých Budějovic. O post primátora svedou souboj především známé tváře.

Současný primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda z hnutí ANO. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jeden stojí ve vedení krajského města nyní, druhý ho řídil před několika lety. Mimo jiné souboj současného a bývalého primátora Českých Budějovic nabídnou podzimní komunální volby v krajském městě. I díky tomu, že v pondělí své kandidátní listiny představily ODS, KSČM a hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), je o téměř všech adeptech na primátorské křeslo jasno.

Přehled lídrů stran a hnutí

ANO: Jiří Svoboda

ODS: Martin Kuba

ČSSD: Miroslav Joch

Občané pro Budějovice: Juraj Thoma

TOP 09: Tomáš Bouzek

Piráti: Lukáš Mareš

KSČM: Petr Braný

KDU-ČSL: lídra odtajní příští týden

MF DNES představuje lídry, kteří mají od středy přesně 100 dní na to, aby zaujali voliče. Nyní na budějovické radnici vládne koalice hnutí ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

Bývalý primátor Juraj Thoma půjde do voleb jako lídr HOPB. „Mě i mé kolegy mrzelo, že před čtyřmi roky stávající koalice ve volbách slíbila spoustu věcí, ze kterých z velké části sešlo. Ukázalo se, že marketing nepostaví parkoviště, nezajistí hokejovou extraligu a nevyřeší městskou hromadnou dopravu,“ uvedl k důvodům své kandidatury.

Thoma byl primátorem v letech 2006 až 2014. Při rozhodování, zda se o křeslo ucházet znovu, zvažoval i několik let trvající kauzu, při níž byl obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby. „Ta zkušenost roli hrála. Nakonec ale převážilo rozhodnutí kandidovat. Přeci nezalezu pod ten kámen, jak si někdo od samotného začátku přál,“ komentoval v pondělí Thoma.

Fotogalerie

Z bodů programu zmínil například lepší komunikaci s občany a s tím spojený participativní rozpočet, díky němuž se mají obyvatelé města podílet na jeho rozvoji navrhováním konkrétních projektů. Dalším tématem je pro HOPB rozdělení Budějovic na městské části s vlastní samosprávou. O změně mají podle Thomy rozhodnout občané v referendu, jež by se v případě podpory mohlo konat již příští rok.

Za hnutí ANO bude svůj post obhajovat současný primátor Jiří Svoboda. I on zvažoval, zda se do kandidatury pustit znovu. „Jednak se nemá odcházet od rozdělané práce a k rozhodnutí přispěla i důvěra mých kolegů. Čtyřleté období je relativně krátké na to, aby se některé dlouhodobější akce udělaly. Například až nyní jsme schválili strategický plán. Mimo jiné právě v tom bychom chtěli pokračovat,“ uvedl Svoboda.

Dále z programu vypíchl například dopravu, sociální oblast, podporu sportu, kultury či zhodnocování majetku města. „Když přijde někdo nový, vždycky to nějaký čas trvá. Chceme v rozdělaných projektech pokračovat,“ doplnil Svoboda.

Za ním budou na kandidátní listině současní náměstci František Konečný a Petr Holický. Chybět by neměli ostatní současní zastupitelé.

Kozlová vyměnila ANO za ODS

Za ODS se bude z prvního místa kandidátky ucházet o primátorské křeslo Martin Kuba - bývalý ministr průmyslu a obchodu, náměstek hejtmana nebo českobudějovický zastupitel, jenž se v uplynulých letech věnoval svým podnikatelským aktivitám. Do politiky se vrací mimo jiné i proto, že ho oslovili kolegové ze strany.

„Mým cílem je zlepšit vedení města a přivést na radnici tým, který má vizi, jak mají Budějovice vypadat za pár let. Jde o lidi, co nejen zefektivní každodenní fungování města, ale budou opravdu koncepčně tvořit jeho budoucnost. Chceme, aby tu zůstávali vysokoškoláci, protože tu najdou dostupné a kvalitní bydlení i podmínky pro život, a aby se zde zakládaly nové a úspěšné firmy,“ vysvětlil Kuba.

Ten si na kandidátní listinu přivedl několik nezávislých osobností ze školství či sportu. Z prvních patnácti jich je hned šest.

Na čtvrtém místě kandidátky ODS je jako nezávislá Lucie Kozlová. Bývalá vicehejtmanka a náměstkyně primátora před časem opustila hnutí ANO. „Vždy jsem byla pravičák a vždycky budu. Ale to neznamená, že se člověk nemůže věnovat sociální oblasti. Chtěla jsem v politice zůstat. Dostala jsem některé nabídky, ale hned od začátku jsem měla jasno, že v případě odchodu z hnutí ANO, bude moje ukotvení v ODS,“ sdělila šestačtyřicetiletá Kozlová.

Ne příliš změněnou kandidátku bude mít ČSSD. Povede ji Miroslav Joch, jenž je v zastupitelstvu města od roku 2006. Člen městské rady byl v minulosti také náměstkem primátora. Za ním jsou další současní zastupitelé. „Sázeli jsme z větší části na naše členy,“ komentoval náměstek primátora Petr Podhola, jenž je na druhém místě.

Lídrem Pirátů je lékař

Piráty povede do voleb Lukáš Mareš, který vystudoval 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a pracoval nejprve na II. interní klinice FN Královské Vinohrady a od roku 2015 je na radiologickém oddělení nemocnice České Budějovice.

„Těším se na sbírání dalších zkušeností a doplňování střípků mozaiky k pochopení našeho světa. Dále se těším na setkávání se zajímavými lidmi, v pozitivním a bohužel i negativním smyslu slova,“ sdělil lídr Pirátů.

Podle něj je důležité, aby se o veřejných věcech začalo rozhodovat z pohledu občanů. „Druhé klíčové téma je pro nás zapojení obyvatel do rozhodování města. Například převzetím principů participativního rozpočtu, kdy o využití části městských peněz rozhodnou občané přímo na internetu. Takové projekty existují v různých městech v Česku i Evropě a my je chceme převzít,“ dodal Mareš.

Za TOP 09 se do boje o primátorské křeslo pouští současný zastupitel Tomáš Bouzek. „Za snad největší handicap současného vedení města považujeme nedostatečnou komunikaci s občany,“ uvedl při oznámení kandidatury.

Druhé místo obsadil Tomáš Trantina, předseda místní organizace TOP 09, a třetí městská zastupitelka Petra Šebestíková.

KSČM má na prvním místě bývalého poslance a současného zastupitele Petra Braného. Trojici doplňují jeho kolegové Jan Pikous a Ivan Nadberežný.

KDU-ČSL zatím kandidátní listinu schválenou nemá. Její podoba by měla být jasnější příští týden.

Autor:


Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Žena ze Strakonic pomohla díky Facebooku zachránit německou sebevražedkyni

Ilustrační snímek

Život mladé ženy z Bavorska pomohla zachránit všímavá uživatelka Facebooku ze Strakonic. Na síti si všimla vzkazů,...

Extraligový lídr z Litvínova si půjčí budějovického brankáře Kváču

Českobudějovický gólman Petr Kváča

Hokejový Litvínov dá v extralize šanci talentovanému brankáři Petru Kváčovi, kterého získal na měsíční hostování z...

Další z rubriky

U Písku narazil kamion do osobního auta. Směr na Prahu byl uzavřený

Kamion v kopci narazil do osobního vozu značky Renault.

Vážná nehoda se ve středu odpoledne stala na Písecku. Na hlavním tahu na Prahu tam kamion zezadu narazil do osobního...

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...

Po šesti letech někdo dal do budějovického babyboxu první dítě

Ivanka je prvním dítětem odloženým v českobudějovickém babyboxu.

Novorozenou holčičku našli v noci na dnešek záchranáři v českobudějovickém babyboxu. Na pohled zdravé miminko je prvním...

Najdete na iDNES.cz