ODS ztratila po 24 letech radnici v Římově, kvůli chybě nekandidovala

  8:51aktualizováno  8:51
Už od roku 1994 sbírala ODS v Římově na Českobudějovicku jedno drtivé vítězství ve volbách za druhým. Zisk více než šedesáti procent hlasů nebyl výjimkou. Až do letošního roku. Kvůli administrativní chybě a selhání stranického manažera občanští demokraté v obci s 900 obyvateli nakonec vůbec nekandidovali.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Pavel WellnerMAFRA

Důvod je prostý. Oblastní manažer ODS Karel Šerák římovskou kandidátku nedoručil na příslušný registrační úřad v Českých Budějovicích, ale podal ji na Obecním úřadě v Římově, který však není registračním místem.

Tuto chybu zjistili zástupci strany až po uplynutí všech zákonných lhůt na možnou nápravu.

Jednání v okresních městech

  • České Budějovice - Spolupráce všech zvolených uskupení, což navrhovali Piráti, je nereálná. Pro většinu stran je překážkou KSČM. Vítězné ANO jednalo hlavně s druhou ODS a třetími OPB. Ke konci týdne se budou zabývat svými programy. Dohromady mohou vytvořit koalici, která by držela 29 křesel v 45členném zastupitelstvu. Pravděpodobnější je, že se ANO dohodne pouze s jedním z dvojice ODS a OPB a do koalice přizvou sdružení Čisté Budějovice, a(nebo) Společně pro Budějovice.
  • Tábor - Vítězné hnutí Tábor 2020 už se s druhým ANO domluvilo na postu starosty pro Štěpána Pavlíka. Sešlo se i s Piráty a Jinak!, jednání ale ještě bude celá řada. Ve hře je například koalice na současném půdorysu Tábor 2020, ANO, Jinak! a ČSSD, která by dala 16 křesel v 27členném zastupitelstvu.
  • Písek - Vítěz voleb sdružení Pro Písek oslovilo ČSSD, ODS, KDU-ČSL, ANO i Piráty. Zatím vyloučilo spolupráci s KSČM a formací Písek Sobě - SNK. Jednička kandidátky Pro Písek Eva Vanžurová preferuje stabilnější koalici. Pět uskupení by dohromady mělo 24 z 27 zastupitelů. Zatím běží informační schůzky a zástupci jednotlivých subjektů si nastiňují priority programů.
  • Prachatice - Koalice je zatím otazníkem. „Navzájem jsme se dohodli, že zatím nebudeme nic komentovat, abychom neklamali veřejnost,“ řekl Martin Malý, lídr vítězných Nezávislých s osmi mandáty.
  • Jindřichův Hradec - Starosta a lídr vítězné ČSSD Stanislav Mrvka naznačil, že radnici povedou v dosavadní koalici s ANO a SNK-ED, která má 15 z 27 křesel. „Po víkendu chceme mít jasno,“ uvedl Mrvka.
  • Český Krumlov - Kvůli rozdrobenému zastupitelstvu, kde 27 křesel obsadí 10 stran, je situace složitá. Záleží na vyjednávání lídrů čtyř stran, které mají po třech mandátech.
  • Strakonice - Strakonická Veřejnost se rozhodla, že povládne sama, což jí umožňuje 16 mandátů v 27členném zastupitelstvu. TOP 09 a nezávislým s ODS nabídne vedoucí pozice ve finančním a kontrolním výboru.

(red, ČTK)

„Byla ještě možnost, že by se kandidatury vzdali i Nezávislí a mimořádné volby by pak byly v zimě. Ale nepodařilo se nám na tom dohodnout,“ uvedl dosavadní starosta Římova Miroslav Slinták (ODS).

Nevídaná věc se odrazila i ve volební účasti. Někteří obyvatelé pravděpodobně volby pro neúčast svých favoritů bojkotovali. Přišlo jich jen přes 24 procent. V předešlých šesti komunálních volbách přitom dorazilo vždy alespoň 60 procent voličů.

V obci tedy letos kandidovali jen Nezávislí a všech jedenáct členů usedne v zastupitelstvu.

„Stala se velká chyba a nás to moc mrzí. Musíme tak počkat další čtyři roky. Určitě budeme pro obec dál pracovat a věřím, že se objevíme například v komisích a podobně,“ reagoval Slinták.

V úřadě pracoval osm let a ještě nějaký čas bude, nejdříve se musí sejít ustavující zastupitelstvo a pak až bude Slinták předávat celou agendu. Je připraven pomoci novému starostovi se zapracováním a seznámením s úřadem, pokud o to bude mít zájem. Kromě Slintáka končí ještě dalších šest zastupitelů z ODS.

Předseda jihočeských občanských demokratů Martin Kuba označil celou událost za lidský zkrat. „Je to, jako když někdo položí rychlovarnou konvici na plynový hořák sporáku,“ okomentoval Kuba.

Zkraty podle něj nastaly dva: první, když tam manažer kandidátku odevzdal, a druhý, že si ji starosta na úřadě nechal. Neúčast ve volbách ho samozřejmě hodně zamrzela. „Nicméně v životě nastanou chvíle, kdy se něco podobného stane každému,“ dodal Kuba.

Autor:

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Další z rubriky

Kraj ukončil plány na protipovodňové úpravy Malše v Budějovicích

Malý jez v Českých Budějovicích.

Projekt na protipovodňová opatření při řece Malši v Českých Budějovicích po více než 17 letech definitivně končí....

Se třemi promile šel vyřešit přestupek, pak nasedl do auta. Daleko nedojel

Šéf Besipu Martin Farář v pořadu Rozstřel předvedl dechové měření hladiny...

Muži z Českobudějovicka se v pátek nevyplatila návštěva služebny městské policie, kam přišel řešit dopravní přestupek....

Oční lékařka Stanislava Brůhová propadla cestování i fotografii

Oční lékařka Stanislava Brůhová ve své ordinaci.

Oční lékařka Stanislava Brůhová tvrdí, že se jí po pacientech z její privátní ambulance často stýská. Vlastní oči si...

Najdete na iDNES.cz