S bubeníkem skupiny Oceán Janem Vozárym si v českobudějovických Masných krámech...

S bubeníkem skupiny Oceán Janem Vozárym si v českobudějovických Masných krámech povídal redaktor Petr Kubát | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Oživil kapelu Oceán, má klub Fabrika a vyrábí bicí. Vozáry je muzika

  • 0
Nedávno oslavil padesátku, ale muzikantský drajv mu neschází. Jan Vozáry znovu objíždí republiku s obnoveným Oceánem a kapelou Fiction. Připravuje se na podzimní sezonu ve svém budějovickém klubu Fabrika a do toho včelaří. Dodnes bere éru Oceánu jako nejšťastnější období svého života.

Před čtvrtstoletím stál u české hudební revoluce. S kapelou Oceán spoluvytvářel kult, který od té doby nikdo nepřekonal. A přitom recept byl jednoduchý: propracovaný elektronický zvuk, silné melodie, promyšlené texty, temná image.

Dodnes bere bubeník Jan Vozáry éru Oceánu jako nejšťastnější období svého života. Díky jeho entuziazmu se podařilo po dlouhých jednáních kapelu v roce 2010 oživit. Bohužel, už bez Petra Muka. Místo za mikrofonem obsadila Jitka Charvátová, ale Vozáry věří, že nebýt tragické Mukovy smrti, zpíval by v Oceánu i on.

"Jednání ztěžovala Petrova nemoc. Jednou nám potvrdil, že do comebacku jde, za měsíc zase volal, že o tom nechce slyšet. A takhle to bylo pořád dokola dva a půl roku," vzpomíná čerstvý padesátník Vozáry.

Nakonec se domluvili s Jitkou Charvátovou a vymysleli projekt Oceánu se symfonickým orchestrem. Petr Muk z něj byl nadšený a představoval si duety s charizmatickou zpěvačkou.

"Stihli jsme v Jihočeském divadle natočit nahrávku a poslat ji Petrovi do Prahy. Na poště si ji převzal ve čtvrtek. A v pondělí ráno přišla zpráva, že zemřel," odmlčí se Vozáry při vzpomínce na květen roku 2010.

Po tragickém úmrtí projekt s orchestrem padl, ale Oceán přece jen obnovil činnost s Charvátovou. V uplynulých třech letech objel velké sály, festivaly i kluby. Publikum bývá plné věrných fanoušků v černém oblečení a vlajkami s logem Oceánu, ale i mladších ročníků. "Jsou to lidé, kteří v době Oceánu ještě nebyli na světě. To je úžasné," chválí si stále dobře naladěný bubeník.

Jan Vozáry (50 let)

Narodil se 5. června 1963 ve Vimperku. Celý život však žije v Českých Budějovicích. Vystudoval stavební průmyslovku, obor dopravní stavby. Pracoval jako projektant v bytovém podniku, v 90. letech působil jako hudební producent, založil první internetovou kavárnu v krajském městě X-Files, v současnosti vlastní klub MC Fabrika. Od 14 let hraje jako bubeník v kapelách. Nejvýznamnější období bylo v Oceánu v letech 1985 až 1992. S kultovní kapelou vydal tři alba a objel celou Evropu. Po rozpadu hrál například ve Fiction. Obě skupiny nedávno obnovily činnost a opět koncertují. Ve volném čase Vozáry vyrábí elektronické bicí a včelaří. Je ženatý, má 21letou dceru a 15letého syna, který se též věnuje elektronické muzice.

Po úspěšném comebacku Oceánu obnovil i formaci Fiction, kterou v polovině 90. let založil Mejla Hlavsa. Dnes v obou sestavách působí stejní muzikanti – vedle Charvátové a Vozáryho i jeho bratr Dušan a Petr Kučera. "Je to praktické. Děláme společné koncerty, jen změníme název a já se přesunu z elektronických bicích za akustické," popisuje.

Turné s Erasure

Muzika ho provázela od dětství. Dědeček byl skladatel a dirigent několika orchestrů. I Jan byl od dětství v hudebních aktivitách silně podporován rodiči. Aktivně začal hrát ve 14 letech na bubny.

Prošel undergroundovými formacemi i vojenskými kapelami během povinné služby. Po návratu působil v jazzové skupině Combo CBB, kde hráli špičkoví muzikanti v čele s Jiřím Klimešem. "To byla pro mě obrovská škola. Hrál jsem hlavně perkuse."

Zlom přišel na podzim 1985. Spolužáky ze střední školy kontaktoval Petr Muk a začalo tažení Oceánu. Tři sta tisíc prodaných desek, stovky našlapaných koncertů, oceánománie, která se odrazila i v módě mladých. Silné období vyvrcholilo turné s Erasure po Anglii.

Po rozpadu kapely založil s bratrem Dušanem formaci Lorien. Za pár let přešli oba do Fiction. V té době působil Jan Vozáry také jako producent a zvukař na spoustě alb. Začal se více věnovat výrobě elektronických bicích a různých vychytávek pro muzikanty, což mu vydrželo dodneška. "Zavřít se do dílničky a něco vymýšlet a tvořit, to je moje. Teď právě dělám snímače na didgeridoo pro Ondřeje Smeykala," přibližuje Vozáry.

První internetová kavárna

Průkopníkem byl i na poli internetu. V roce 1998 otevřel v Českých Budějovicích první internetovou kavárnu X-Files na Senovážném náměstí. Během 12 let tam vedle počítačových nadšenců chodili i hudební fanoušci, protože Vozáry v kavárně pořádal i spoustu koncertů. Začal také znovu hrát. Chvíli působil v Rozkro(c)ku, potom založil Banana Zeroes. Věnoval se i scénické, filmové a televizní hudbě.

Po uzavření X-Files otevřel nový hudební klub Fabrika v Jeronýmově ulici. Krédem jsou pro něj spokojení fanoušci, ale hlavně muzikanti. Snaží se kapelám vyjít maximálně vstříc jak v nabídce zvukového aparátu, tak i zázemí, což nebývá v českých klubech pravidlem. "Kapelu po příjezdu přivítám, strávím s ní všechny přípravy, pomůžu se stavěním, nazvučím a po koncertě zase zamávám při odjezdu. Strašně mě to baví," líčí Vozáry.

Na jeho obrácený denní režim je zvyklá i jeho rodina. Dcera studuje na vysoké škole psychologii, syn Jan jde v otcových stopách. Začíná se prosazovat na poli elektronické muziky.

Během vyprávění ukazuje Jan Vozáry poštípané ruce. V těchto dnech totiž stáčí med. Včelaření je jedna z mála ryze nehudebních záležitostí v jeho životě, u které si dokáže vyčistit hlavu. "Ale bez muziky by byl můj život prázdný. Pořád sleduju všechny nové nahrávky a žánry," říká a těší se na podzimní sezonu v klubu. Chystá koncerty Vypsané fixy, metalových legend i mladých kapel. Nejvíc si ale užije večer 13. prosince. Bude totiž ve znamení Oceánu.