Vodňany projede vozíčkář spolu s úředníkem. Ten zaznamená problémová místa, aby město mohlo žádat o grant na úpravy chodníků. Ilustrační snímek.

Vodňany projede vozíčkář spolu s úředníkem. Ten zaznamená problémová místa, aby město mohlo žádat o grant na úpravy chodníků. Ilustrační snímek. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Vozíčkář ve Vodňanech zmapuje bariéry, město je chce z grantu odstranit

  • 0
Vodňany na Strakonicku chtějí zmapovat místa, která jsou obtížně dostupná pro lidi na vozíčku. Radnice také plánuje, že až bude mít přehled o problémových místech, požádá o grant, který pomůže úpravy chodníků zaplatit. Překážky pro vozíčkáře by měly zmizet i z některých budov.

Až letos na jaře či v létě uvidíte projíždět po chodnících ve Vodňanech vozíčkáře a vedle něj úředníka s papírem a tužkou v ruce, nedivte se. Město tak bude mapovat, kde jsou pro lidi s tímto handicapem ulice sjízdné a kde je potřeba zjednat nápravu.

Chce totiž požádat o peníze na úpravy chodníků, to ale za současné situace nemůže. Proto chce uvedenou studii vytvořit. "Existují různé granty na úpravy chodníků, ale nemůžeme o ně žádat, protože nám chybí studie bezbariérovosti, což je základní podmínka," vysvětluje místostarosta Vodňan Karel Burda.

Zastupitelé chtějí, aby taková mapa pokrývala celé město, především od nádraží směrem k radnici, poště, školám a restauracím. Výhodou Vodňan je, že se téměř vše důležité nachází v centru.

"Potřebujeme zjistit problémová místa. Když přijede do města vozíčkář, tak by se měl pohodlně dostat do centra a na zmiňované úřady. Nové chodníky, které se budují nyní, už bezbariérové jsou," dodal Burda.

Radnice nejprve nevěděla, jak takovou mapu vytvořit, ale zamlouvá se jí právě nápad z jiných měst, která prostě vzala vozíčkáře a město s ním projela.
Město zároveň plánuje investovat i do budov, ve kterých by mohli mít vozíčkáři problém se pohybovat.

I malý obrubník může být nepřekonatelný problém

Koupit chce pro ně například výtah do Základní školy Alešova. Podobnou plošinu mimochodem už ve městě má například Základní škola v Bavorovské ulici. Lidé, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík, tvrdí, že Vodňany na tom nejsou o mnoho hůře ani lépe, než jiná jihočeská města.

Například šestadvacetiletý Jan ze Strakonic, který je na vozíku po autonehodě už čtyři roky, tvrdí, že situace se sice zlepšuje, ale neexistuje město, které by bylo naprosto bezbariérové.

"Často se může zdát, že třeba na chodníku je jen malý obrubník, ale pro vozíčkáře i to může být nepřekonatelný problém. Je super, že se na to dnes při výstavbě chodníků už myslí a dělají se pro ně různé nájezdy. Bohužel, ve staré zástavbě je problém všude, protože chodníky mají většinou pěticentimetrové obrubníky a to je pro vozíčkáře často nepřekonatelné. Zdravý člověk si to ani neuvědomí," popisuje vozíčkář Jan.

Okolní města už podobné studie bezbariérovosti mají. Například Strakonice, Písek nebo Tábor.