Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nestýkal se s bratrem a bál se o vztah, líčí příbuzní štědrodenního vraha

  19:41aktualizováno  19:41
Normální chlap, který se ale nestýkal s bratrem a trpěl pocitem méněcennosti vůči dominantním ženám. Tak vzpomíná švagrová na padesátiletého Jiřího M., který má na svědomí děsivý čin z 24. prosince, po kterém zůstali v Českých Budějovicích tři mrtví a vyhořelý dům.

V Českých Budějovicích bojovali hasiči na Štědrý den s tragickým požárem rodinného domu, zemřeli při něm tři lidé. | foto: HZS JIhočeského kraje

Byl to normální chlap, který chodil do práce, věnoval se koníčkům a žil obyčejným životem jako kdokoliv jiný. Stejně tak měl i svá slabá místa. Třeba nulové vztahy s bratrem a celou původní rodinou či pocit méněcennosti ve vztahu k dominantnějším a sebevědomějším ženám.

Fotogalerie

Jiřího M. z Rožnova, okrajové čtvrti Českých Budějovic, takto popsala jedna z příbuzných. Jako rozporuplného muže, jemuž strach z opuštění a partnerského selhání zatemnil mozek tak, že se zapíše do dějin kriminalistiky jako pachatel jedné z nejděsivějších vražd v jižních Čechách.

Na Štědrý den brutálně ubodal o čtyři roky mladší manželku, pokladní velkého nákupního centra, a jejího desetiletého syna z předchozího vztahu. Pak polil jejich těla hořlavinou a založil požár v garáži, při kterém sám zahynul.

Důvod? „Žena mu předtím údajně oznámila, že jej hodlá opustit,“ naznačila švagrová. Podruhé ženatý elektrikář z papíren a nevlastní otec dvou synů už podobnou situaci zažil a opakování nechtěl připustit za žádnou cenu.

„I po dobu trvání prvního manželství se staral o nevlastního syna, a dal mu dokonce své jméno. Na exmanželku pak převedl podíl po rodičích zděděného rodinného domu na Lidické třídě. Stejně se zachoval i ke druhé ženě, také ona se stala spolumajitelkou domu,“ popsala příbuzná.

Rodina bratra Jiřího M. se domnívá, že spouštěčem a hnacím motorem tragédie mohl být i strach, že muž by mohl po ženině odchodu přijít o střechu nad hlavou. Proč však musel údajné rozpory dospělých zaplatit životem i nevinný desetiletý kluk, se zřejmě už nikdo nedozví.

Policie odmítá tuto otázku komentovat, vyjadřovat se k ní nechtějí ani pozůstalí. Vysvětlující dopis na rozloučenou Jiří M. nezanechal. Jednou z příčin může být to, že se chlapec stal nepohodlným svědkem matčina napadání a následné smrti. A chtěl ji bránit.

Kriminalisté v těchto dnech dokončují vyšetřování a čekají na výsledky některých expertiz. „Pokud se neprokáží jiné okolnosti, než ty, se kterými jsme doposud pracovali, případ bude v nejbližších dnech pravděpodobně odložen,“ řekl Miroslav Doubek (více čtěte zde).

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Najdete na iDNES.cz