2015. Rok brutálních vražd na jihu Čech. Lupiči z Horusic dál unikají

  10:59aktualizováno  10:59
Tři dvojnásobné vraždy z druhé poloviny loňského roku se řadí k nejzávažnějším případům posledních let na jihu Čech. Vloni také dva synové zabili své matky.

Rodinnou firmu z Horusic přepadli lupiči a sedm lidí zranili. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Dvě dvojnásobné vraždy manželů (75 a 69 let) v Horní Olešné na Jindřichohradecku a matky (46) s desetiletým synem v Českých Budějovicích za jediný prosincový týden či přepadení rodinné firmy v Horusicích na Táborsku, po kterém v září zemřeli dva muži.

V druhé polovině roku vyšetřovali kriminalisté tři brutální útoky. Za celý rok vyjížděli ke 13 vraždám se 16 oběťmi.

Všechny kromě Horusic se jim podařilo objasnit. Loupež ve firmě na výrobu dílů pro historické motocykly mají na svědomí nejméně tři pachatelé. Přestože policie už vyslechla přes 400 lidí, útočníkům se zatím daří unikat. Možná se ukrývají v cizině, účast zahraničních zločinců je jednou z hlavních vyšetřovacích verzí.

Naprosto výjimečné pak byly dvě dvojnásobné vraždy z 18. a 24. prosince. S takovou situací se jihočeští policisté ve své novodobé historii ještě nesetkali.

Fotogalerie

Při první násilně zemřeli starší manželé z vesnice na Jindřichohradecku. Údajným vrahem je jejich zeť, dosud neobviněný 51letý Slovák. Ten nyní čeká na rozhodnutí o vydání do Česka. Pokud ho slovenská justice vydá, hrozí mu za předem promyšlenou dvojnásobnou vraždu 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Doposud poslední dvojnásobnou vraždou bylo zabití manželů Pavla a Jany Malhockých v únoru 2010. Jejich smrt má na svědomí Jan Heidinger, syn Malhocké z prvního manželství.

Protože byl při útoku nepříčetný kvůli prokázané paranoidní schizofrenii, krajský soud ho neposlal do vězení, ale do psychiatrické nemocnice v Praze - Bohnicích. Tam dvojnásobný vrah pobýval od srpna 2010 do dubna 2013, poté byl jako uzdravený propuštěn po necelých třech letech na svobodu.

Počtem mrtvých a mírou brutality překonal tyto dvojnásobné vraždy snad jen Čechorakušan Ladislav Pacovský. Ten za asistence syna Johna zastřelil v červenci 2003 v Litvínovicích u Budějovic tři muže, sousedy Jana a Radka Sassmanovy a jejich příbuzného Haralda Kampfera.

Krajský soud poslal Pacovského staršího za mříže na doživotí, Pacovský mladší si měl odsedět 13 let. Nejvyšší soud později rozsudky zrušil a udělil otci 25letý trest, který si psychicky labilní střelec stále odpykává v Rakousku. Syn dostal 11 let, od roku 2012 je na svobodě (více čtěte zde).

Rakouský nádech má i osm let stará vražda slovenské prostitutky Gabriely Supekové, kterou se kriminalistům podařilo objasnit až v polovině loňského roku. Mezi desítkami podezřelých figuroval také neblaze proslulý Rakušan Josef Fritzl. Muž, který 24 let věznil a znásilňoval svoji dceru ve sklepě a měl s ní sedm dětí. Byl podezřelý i z jiných vražd. V srpnu 2007 navíc pobýval na dovolené u hranic.

Tato hypotéza se nakonec nepotvrdila. Pravděpodobným vrahem je 61letý muž z Ústeckého kraje. Ten je nyní ve vazbě a čeká na soud.

“Podle vyšetřovatelů měl v polovině srpna 2007 úmyslně usmrtit v lese u Skoronic na Krumlovsku bodnořeznými ranami tehdy 42letou ženu. Podle všech indicií pak zavražděnou naložil do kufru vozu a odvezl k Lipenké přehradě, kde potom tělo hodil do vody,“ popsal jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Mezi kuriozity loňského roku patří také dvě takzvané matkovraždy. Vazebně stíhaného 23letého mladíka z Písecka policie viní z květnového usmrcení 44leté matky, známé chovatelky psů z Písecka. Když se žena nevrátila první den v měsíci z venčení, její blízcí zalarmovali policisty a ti pak objevili ženino tělo v tůni u řeky Blanice za Klokočínem.

O dva měsíce později si pak přijeli pro údajného vraha, ženina syna. Kdy se ocitne u soudu, zatím není jasné. Podle sdělení krajského státního zastupitelství je případ stále v přípravné fázi a termín hlavního líčení soud ještě neurčil.

I druhou matkovraždu vyšetřovali písečtí kriminalisté. Odehrála se v létě v bytě u Husova náměstí, kde žila 83letá seniorka a její 64letý syn. Násilník se sklony k nadměrnému pití matku denně bil.

Koncem července žena napadení nepřežila. „Muž jí způsobil tak rozsáhlá poranění, že na jejich následky zemřela. Jednal s úmyslem ženu usmrtit,“ upřesnil Matzner. Také tento vrah na svůj trest teprve čeká.

Autor:

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Tři zájemci o dostavbu dálnice D4 mají smůlu, ministerstvo je vyloučilo

Vizualizace dálnice D4 u Příbrami

Do druhého kola výběrového řízení na dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem vybralo ministerstvo...

Další z rubriky

Nový železniční koridor u Budějovic řeší soudy, obce chtějí jinou trasu

Ilustrační snímek

Modernizace části IV. železničního koridoru v úseku mezi Nemanicemi a Ševětínem má odpůrce. Proti navrženému vedení...

V anketě řidičů o nejhorší výmol v kraji vede díra v Budějovicích

V anketě serveru vymoly.cz „vyhrály“ jihočeskou část díry na křižovatce ulic...

Sto tisíc hlasů řidičů rozhodlo v soutěži o nejhorší díru na silnici v republice webu www.vymoly.cz. Jižní Čechy...

Poražení chtějí zrušit volby ve Strakonicích, vítěz prý blokoval plakáty

Starosta Strakonic Břetislav Hrdlička.

Krajský soud v Českých Budějovicích začal projednávat žalobu na komunální volby ve Strakonicích. Podle spisu se volební...

Najdete na iDNES.cz