Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V hospici si rychle změníte žebříček hodnot, říká vrchní sestra

  9:33aktualizováno  9:33
Když poprvé slyšela o možnosti práce v hospici, příliš si ji představit nedokázala. Po několika návštěvách v podobných zařízeních se pro ni rozhodla. To bylo v roce 2005 a Eva Ludačková, dnes vrchní sestra prachatického Hospice sv. Jana N. Neumanna, se stala součástí týmu, který byl u zrodu hospice.

Předtím, než začala pracovat v hospici, byla Eva Ludačková zdravotní sestrou v prachatické nemocnici. | foto: Radek Štěpánek, 5plus2.cz

„Motivovalo mě i to, že když jsem byla malá, můj tatínek zemřel na onkologické onemocnění,“ vzpomíná čtyřicetiletá vrchní sestra. A jako další důvod uvádí nadšení prachatického lékaře Petra Koptíka, který ji s myšlenkou hospice seznámil a dal dohromady lidi, kteří se snažili o jeho otevření.

To se po dlouhých útrapách a přestavbě původní budovy domova pro seniory podařilo na konci října a od prvního listopadu 2005 zahájil hospic ostrý provoz. Za pár dní si tak připomene 10 let od otevření.

„Dodnes si vzpomínám na to, s jakým nadšením jsme tady vítali prvního pacienta. A myslím si, že nám vydrželo, a můžeme tak předávat dál hodnoty, o které se myšlenka hospice opírá,“ říká Ludačková.

Fotogalerie

Když člověk dnes do areálu vstoupí, často ho vítá hudba nebo smích dětí. Středem areálu vede jedna z nejfrekventovanějších cest na Velké náměstí a nikoho už nenapadne dívat se skrz prsty na pacienty, kteří si na lavičce před domem vychutnávají kávu.

První roky ale nebyly pro hospic tak růžové, jak by se nyní mohlo zdát. „V prvních letech jsme měli problémy i s naplněním kapacit. Lidé nejsou zvyklí hned začít důvěřovat něčemu novému. To se ale změnilo. Zkušenosti s hospicem si mezi sebou lidé za pár let rozšířili, přicházejí k nám lidé z celého kraje i mimo něj. Myslím, že prvotní nedůvěru vystřídala velká důvěra, které si moc ceníme,“ líčí Ludačková.

„Pacienti nám říkají, že se cítí v bezpečí a jako doma“

Nezůstalo jen u hospice. Jeho okolí zvelebil rozlehlý park s jezírkem a altánkem. Vzniklo vzdělávací centrum, byl otevřen Domov Matky Vojtěchy pro lidi s Alzheimerovou demencí. Hospic pořádá každoročně konferenci, ples, běžecký závod i benefiční představení a mnoho dalších kulturních akcí v parku.

„Jsme rádi, že v hospici bývá tak živo a našim pacientům můžeme nabídnout pěkné zážitky, jako je třeba divadelní pohádka či baletní vystoupení. Bývají z toho až dojatí. Hospic má být především o životě, i když už ho zbývá jen krátký úsek,“ dodává.

Hospic podle ní není jen budova, ale především lidé, kteří v něm pracují. „Velice si vážím všech našich sester a ošetřovatelek, protože svou službu odvádějí skvěle. Máme mezi sebou hezké vztahy, vzájemně si vycházíme vstříc a naši pacienti tu pěknou pracovní atmosféru, pokoj a klid vnímají a říkají nám, že se díky ní u nás cítí v bezpečí a jako doma. To nás nesmírně těší a je to naše pravé bohatství,“ myslí si vrchní sestra.

Filozofie hospice se podle ní opírá o tři základní pilíře. Každý se snaží, aby pacientům zachoval lidskou důstojnost, snaží se snímat z nich bolest a nenechávat je o samotě ani v posledních chvílích jejich života.

To vyžaduje i velkou odhodlanost i podporu. „Samozřejmě se člověk někde musí dobít. A pro mě, stejně jako pro ostatní sestry, je tím zázemí rodina. Velkou oporou je mi manžel a velkým zdrojem radosti děti,“ vysvětluje Eva Ludačková. A chuť do práce jí i sestrám přinášejí i děkovné dopisy od pozůstalých, kterým hospic pravidelně pořádá i vzpomínková setkání.

Kontakt s nemocnými navíc mění i pohled zdravotních sester a ošetřovatelek na svět. „Člověk si tady velmi rychle změní svůj žebříček hodnot. Když vidíme kolem sebe nemoci, starosti, tak i my samy se potom na vlastní život díváme trošku jinak, než když jsme tady začínaly. Přináší to velké obohacení a zmoudření,“ uvědomuje si Ludačková.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Najdete na iDNES.cz