Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šest let jsem byl za největšího zločince, teď mohu slavit, prohlásil Thoma

  13:16aktualizováno  13:16
Nejdřív rozsudek a pět let vězení pro Juraje Thomu. Psal se leden a verdikt byl nepravomocný. Exprimátor Budějovic se odvolal. Vrchní soud ve čtvrtek v rozhodnutí otočil o 180 stupňů a Thomu zprostil obžaloby. Rozsudek je pravomocný.

Juraj Thoma odpovídá novinářům krátce poté, co ve čtvrtek opustil soudní síň na Vrchním soudu v Praze. (8. prosince 2016) | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Uslyšel slova zproštěn obžaloby. Pak přišla obrovská úleva. To byl první pocit bývalého primátora Budějovic Juraje Thomy.

Po skončení líčení vyšel ze soudní síně, prohodil ještě několik vět se svým právníkem a jeho koncipientem, pak se hned vrátil a bezprostředně odpovídal. „Připadám si jako sportovec, když vyhraje velký závod,“ radoval se.

Je to největší úleva, jakou jste v životě zažil?
Ano. Já jsem od samého začátku tvrdil, že celý ten příběh je vykonstruovaný a celé je to nesmysl, jehož jediným cílem je mě odstavit od společenského a politického života ve městě. Dohnat mě až na samou hranu existence. Do značné míry se tento v uvozovkách projekt dařilo realizovat. Celé to trvalo šest let a dnešek je opravdu důvodem k tomu, abych šel někam slavit.

Když předseda senátu vyhlásil pauzu před rozhodnutím, na co jste myslel?
Byl jsem naprosto neutrálně naladěn.

Juraj Thoma (46 let)

Narodil se ve slovenské Nitře. Vystudoval obor archeologie se specializací na raný středověk. V letech 1992 až 1995 působil v Památkovém ústavu v Českých Budějovicích, od roku 1995 jako archeolog v Jihočeském muzeu. Do politiky vstoupil v roce 1993, kdy se stal členem ODS. V roce 1998 ho zvolili do zastupitelstva města, v letech 2002 až 2006 byl 1. náměstkem primátora a v roce 2006 byl zvolen primátorem. Pozici obhájil v roce 2010 už jako šéf tehdy nového hnutí Občané pro Budějovice. Spoluzaložil ho poté, co byl 17. června 2010 na mimořádném jednání zastupitelstva odvolán pro údajně neoprávněné odvolání tajemníka úřadu. V posledních volbách skončil s hnutím na třetím místě a ziskem osmi mandátů v zastupitelstvu. Je ženatý, bezdětný.

A pak, jakmile soudce četl rozhodnutí, co se vám honilo hlavou?
Že jsem byl šest let vláčen jako největší zločinec při mnoha veřejných diskusích. To je věc, která je krajně nepříjemná. Navíc musím říct, že je to těžko vyjádřitelná osobní zkušenost. Ne, že bych to někomu přál, aby si tím prošel. Ale kdo si tím neprošel, tak si opravdu nedokáže představit, jak vám něco takového absolutně převrátí život vzhůru nohama a naruby.

A když řekl dvě zásadní slova zproštěn obžaloby?
Teď si připadám jako sportovec, když vyhraje velký závod. To se ho ptají na podobné věci. Co máte v hlavě? Je to obrovská úleva. Jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo.

Jak vnímáte, že jsou v jednom případu dvě naprosto odlišná rozhodnutí soudu?
Jsem rád tomu, že jsem od samého začátku tvrdil, jak se zdá správně, že se žádný trestný čin nestal a je to smyšlenka.

A co si myslíte po tom všem o české justici?
To si musím rozmyslet.

Budete požadovat nějakou kompenzaci nebo odškodnění za poškození vašeho jména, či něco podobného?
O tom se musím poradit se svým právním zástupcem. Chci mu zároveň velmi poděkovat. Pan docent Tomáš Gřivna odvedl vynikající práci. Připravil takové argumenty, které naprosto rozmetaly závěry prvoinstančního soudu v Českých Budějovicích.

Co vy a politika? Budete dál pokračovat?
Pokud myslíte, jestli mě to celé vyléčilo? Jisté symptomy nemoci jsem pozoroval. Ale, jak platí okřídlené, nikdy neříkej nikdy. Mám velice rád mnohé filmy. Jeden z nich je takový trochu nepřiměřený k té dnešní vážné situaci. Je tam ale hlavní hrdina, který má černé brýle, měří dva metry a pochází z jedné rakouské vesnice. On v tom filmu říká I’m back (anglicky Jsem zpátky, pozn. red.). Tak uvidíme.

Když se ohlédnete zpět, bylo více lidí, kteří se od vás v uplynulé době odvrátili, nebo vám naopak věřili a zůstali při vás stát?
Musím říct, že mě spousta lidí podporovala a držela mi palce a věřila, že to musí dobře dopadnout. S těmi reakcemi, které mě podporovaly, jsem se setkával mnohem častěji než s reakcemi typu: To ti patří. Ty byly naprosto marginální a okrajové.

Měl by být váš případ varováním pro ostatní starosty?
Starostové se dostávají do neskutečného světa a začarovaného kruhu. Pomalu ke každému vlastnímu rozhodnutí abyste si připravoval vlastní právní názory. Je to až absurdní stav, kdy se nemůžete spolehnout na žádné písemné stanovisko odborné nebo právní, které vám před podpisem čehokoli předloží. Kdokoli z policie nebo státního zastupitelství ho může klidně zpochybnit a je mu úplně jedno, jaké to má důsledky.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Na konzervatoř ho nevzali pro nedostatek talentu. Teď zpívá s Jiřím Kornem

„Dodnes je mi role Romea nejbližší. Bylo to první velké představení, do té doby...

Českobudějovický zpěvák Lukáš Randák si nedávno nadělil ke svým 30. narozeninám zcela vyprodaný koncert plný hostů na...

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Najdete na iDNES.cz