Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šest let jsem byl za největšího zločince, teď mohu slavit, prohlásil Thoma

  13:16aktualizováno  13:16
Nejdřív rozsudek a pět let vězení pro Juraje Thomu. Psal se leden a verdikt byl nepravomocný. Exprimátor Budějovic se odvolal. Vrchní soud ve čtvrtek v rozhodnutí otočil o 180 stupňů a Thomu zprostil obžaloby. Rozsudek je pravomocný.

Juraj Thoma odpovídá novinářům krátce poté, co ve čtvrtek opustil soudní síň na Vrchním soudu v Praze. (8. prosince 2016) | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Uslyšel slova zproštěn obžaloby. Pak přišla obrovská úleva. To byl první pocit bývalého primátora Budějovic Juraje Thomy.

Po skončení líčení vyšel ze soudní síně, prohodil ještě několik vět se svým právníkem a jeho koncipientem, pak se hned vrátil a bezprostředně odpovídal. „Připadám si jako sportovec, když vyhraje velký závod,“ radoval se.

Je to největší úleva, jakou jste v životě zažil?
Ano. Já jsem od samého začátku tvrdil, že celý ten příběh je vykonstruovaný a celé je to nesmysl, jehož jediným cílem je mě odstavit od společenského a politického života ve městě. Dohnat mě až na samou hranu existence. Do značné míry se tento v uvozovkách projekt dařilo realizovat. Celé to trvalo šest let a dnešek je opravdu důvodem k tomu, abych šel někam slavit.

Když předseda senátu vyhlásil pauzu před rozhodnutím, na co jste myslel?
Byl jsem naprosto neutrálně naladěn.

Juraj Thoma (46 let)

Narodil se ve slovenské Nitře. Vystudoval obor archeologie se specializací na raný středověk. V letech 1992 až 1995 působil v Památkovém ústavu v Českých Budějovicích, od roku 1995 jako archeolog v Jihočeském muzeu. Do politiky vstoupil v roce 1993, kdy se stal členem ODS. V roce 1998 ho zvolili do zastupitelstva města, v letech 2002 až 2006 byl 1. náměstkem primátora a v roce 2006 byl zvolen primátorem. Pozici obhájil v roce 2010 už jako šéf tehdy nového hnutí Občané pro Budějovice. Spoluzaložil ho poté, co byl 17. června 2010 na mimořádném jednání zastupitelstva odvolán pro údajně neoprávněné odvolání tajemníka úřadu. V posledních volbách skončil s hnutím na třetím místě a ziskem osmi mandátů v zastupitelstvu. Je ženatý, bezdětný.

A pak, jakmile soudce četl rozhodnutí, co se vám honilo hlavou?
Že jsem byl šest let vláčen jako největší zločinec při mnoha veřejných diskusích. To je věc, která je krajně nepříjemná. Navíc musím říct, že je to těžko vyjádřitelná osobní zkušenost. Ne, že bych to někomu přál, aby si tím prošel. Ale kdo si tím neprošel, tak si opravdu nedokáže představit, jak vám něco takového absolutně převrátí život vzhůru nohama a naruby.

A když řekl dvě zásadní slova zproštěn obžaloby?
Teď si připadám jako sportovec, když vyhraje velký závod. To se ho ptají na podobné věci. Co máte v hlavě? Je to obrovská úleva. Jsem rád, že to dopadlo, jak to dopadlo.

Jak vnímáte, že jsou v jednom případu dvě naprosto odlišná rozhodnutí soudu?
Jsem rád tomu, že jsem od samého začátku tvrdil, jak se zdá správně, že se žádný trestný čin nestal a je to smyšlenka.

A co si myslíte po tom všem o české justici?
To si musím rozmyslet.

Budete požadovat nějakou kompenzaci nebo odškodnění za poškození vašeho jména, či něco podobného?
O tom se musím poradit se svým právním zástupcem. Chci mu zároveň velmi poděkovat. Pan docent Tomáš Gřivna odvedl vynikající práci. Připravil takové argumenty, které naprosto rozmetaly závěry prvoinstančního soudu v Českých Budějovicích.

Co vy a politika? Budete dál pokračovat?
Pokud myslíte, jestli mě to celé vyléčilo? Jisté symptomy nemoci jsem pozoroval. Ale, jak platí okřídlené, nikdy neříkej nikdy. Mám velice rád mnohé filmy. Jeden z nich je takový trochu nepřiměřený k té dnešní vážné situaci. Je tam ale hlavní hrdina, který má černé brýle, měří dva metry a pochází z jedné rakouské vesnice. On v tom filmu říká I’m back (anglicky Jsem zpátky, pozn. red.). Tak uvidíme.

Když se ohlédnete zpět, bylo více lidí, kteří se od vás v uplynulé době odvrátili, nebo vám naopak věřili a zůstali při vás stát?
Musím říct, že mě spousta lidí podporovala a držela mi palce a věřila, že to musí dobře dopadnout. S těmi reakcemi, které mě podporovaly, jsem se setkával mnohem častěji než s reakcemi typu: To ti patří. Ty byly naprosto marginální a okrajové.

Měl by být váš případ varováním pro ostatní starosty?
Starostové se dostávají do neskutečného světa a začarovaného kruhu. Pomalu ke každému vlastnímu rozhodnutí abyste si připravoval vlastní právní názory. Je to až absurdní stav, kdy se nemůžete spolehnout na žádné písemné stanovisko odborné nebo právní, které vám před podpisem čehokoli předloží. Kdokoli z policie nebo státního zastupitelství ho může klidně zpochybnit a je mu úplně jedno, jaké to má důsledky.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Vyhlídka se k Plešnému jezeru na Šumavě může vrátit už za rok

Vyhlídka u Plešného jezera stojí v kamenném moři na zelené turistické značce.

Třináct projektů nemá významný vliv na životní prostředí, další zůstanou u ledu, nebo si vyžádají nová opatření jako...

Najdete na iDNES.cz