Rektor českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické Marek Vochozka.

Rektor českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické Marek Vochozka. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Směr Čína. Budějovická technika začne chystat studenty pro asijský trh

  • 3
Dvě nové specializace zaměřené na čínské trhy a cestovní ruch začne v příštím akademickém roce vyučovat v bakalářském studiu Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) v Českých Budějovicích.

„Obě novinky reagují na poptávku trhu práce. Zatímco turismus a cestovní ruch patří ke klíčovým odvětvím na jihu Čech, čínská ekonomika je fenoménem, který nelze ignorovat. Ale málokdo se na ni umí orientovat, málokdo jí rozumí,“ řekl rektor VŠTE Marek Vochozka.

Obě specializace Čínské trhy a Cestovní ruch otevře budějovická škola od zimního semestru v rámci oboru Ekonomika podniku. Uchazeči však mohou podávat přihlášky ke studiu už nyní. Jejich uzávěrka končí 30. dubna.

Do výuky specializace Čínské trhy se zapojí dva akademici z univerzity v provincii Henan, která má více než třísetletou tradici a přes 60 tisíc studentů. Jedním z pedagogů je docent Lu nan, který do Budějovic přicestuje už letos na jaře. Rektor Vochozka se s ním domluvil při nedávné cestě krajské reprezentace do Číny. Zvládli to v angličtině, protože čínský docent studoval v Americe. Formy spolupráce s dalšími univerzitami v Pekingu a Šanghaji, s nimiž VŠTE také spolupracuje, se ještě upřesňují.

Naučí se základy čínštiny i tamní etiky

Specializace bude svým zaměřením na čínský byznys a podnikání v Česku ojedinělá, v Evropě ji nabízejí univerzity v Berlíně a Antverpách.

„Čínský trh má obrovský ekonomický potenciál, vloni se čínská ekonomika stala nejsilnější ekonomikou světa a vrátila se po více než 150 letech na výsluní, kde kdysi byla. Čínský systém je pro nás poměrně neznámý a řadě firem, které se na něj snaží vstoupit, se to nepodaří. Proto připravíme byznysmeny na to, aby v Číně uspěli,“ sdělil Vochozka.

Absolventi této specializace budou znát základy čínštiny, umět se zorientovat v čínských kulturních a geografických reáliích, budou vědět, jak funguje tamní politický a ekonomický systém, a znát základy etiky obchodního chování při kontaktu s čínskými partnery.

Zatímco většina vysokých škol se v oboru cestovní ruch zaměřuje na vývoz českých turistů do ciziny, VŠTE chce vychovávat odborníky na dovoz návštěvníků do kraje.

„Studenti specializace Cestovní ruch se budou učit jazyky, marketing, seznámí se s provozem a řízením hotelů, cestovních kanceláří i provozem wellness služeb,“ popsal Lukáš Kučera z katedry marketingu a cestovního ruchu VŠTE.