Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VŠTE v Budějovicích chce být univerzitou. Plánuje otevřít až pět fakult

  14:27aktualizováno  14:27
Českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická se mění na univerzitu. Zpočátku chce otevřít dvě fakulty a doktorské studium. Akreditaci uděluje ministerstvo školství, status univerzitní školy může Technika získat už od příštího akademického roku.

Studenti třetího ročníku strojírenství Filip Kůst, Tomáš Kůs a Petr Bláha (zleva) vymodelovali na počítači při jednom z předmětů buginu. Vedení VŠTE se projekt natolik líbil, že jim pomáhá vozidlo postavit i ve skutečnosti. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jako dárek k desátému výročí svého založení už si letos Vysoká škola technická a ekonomická nadělila otevření Čínského centra na českobudějovickém náměstí a moderní laboratoře za více než 100 milionů korun. Dalších 140 milionů korun investuje do nových šestipatrových kolejí ve svém areálu na Okružní ulici.

A v úterý její akademický senát schválil další ambiciózní plán - proměnu nejmladší české veřejné vysoké školy neuniverzitního typu na univerzitu. Rektor VŠTE Marek Vochozka potvrdil, že škola na potřebných změnách pracuje už přes dva roky.

„V tuto chvíli je zlomové, že na jednání akademického senátu byl tento bod schválen a může být předložen k registraci ministerstvu školství. To má na vyřízení lhůtu devadesát dní,“ řekl Vochozka.

Vysoká škola technická a ekonomická

VŠTE je veřejná vysoká škola v Českých Budějovicích s prakticky zaměřenými bakalářskými a magisterskými obory. Technika vznikla v roce 2006, letos slaví desáté výročí existence. Studenti na ní mohou navštěvovat šest bakalářských oborů: strojírenství, technologie dopravy a přepravy, konstrukce staveb, ekonomika podniku, pozemní stavby a stavební management, studovat mohou i dva magisterské obory – logistické technologie a konstrukce staveb. Nyní má 4 500 studentů a spolupracuje s 1 500 firmami.

V současnosti spadají katedry školy pod specializované ústavy, postupně chce VŠTE vytvořit nové fakulty. Jako první se má ústav podnikové strategie změnit na fakultu a ústav technicko-technologický také na fakultu.

„Třetí náš ústav znalectví a oceňování zůstává i nadále ústavem. Budeme usilovat o další rozvoj technických oborů, a abychom obstáli v konkurenci, mohou časem vzniknout i fakulty strojní, stavební a logistiky,“ plánuje rektor.

Studentům má změna statusu na univerzitní typ školy přinést jako největší bonus otevření doktorského studia. S novým názvem VŠTE v českém prostředí vedení školy nepočítá, v cizím jazyce se však změní na univerzitu - například v angličtině už to nebude Institute of Technology and Business, ale Univerzity of Technology and Business.

„Usnadní nám to i jednání s novými zahraničními partnery. Dnes ho zahajujeme tím, že jim vysvětlujeme naši organizační strukturu a programy, které nabízíme. Změnou názvu to odpadne,“ těší se Vochozka.

A podobný profit přinese změna cizojazyčného názvu školy i absolventům Techniky, kteří hledají uplatnění v zahraničí. Dnešní název berou totiž podle rektora někde na úrovni vyšší odborné školy, občas také znamená spíš vědeckou instituci.

„Ale téměř nikde na světě to není tak, že by to byla vysoká škola neuniverzitního typu v pojetí českého vysokoškolského zákona,“ řekl Vochozka, který doufá, že status univerzitní školy by mohla VŠTE získat už od příštího akademického roku.

V jižních Čechách by to byla první univerzita specializovaná na technické obory. V kraji funguje ještě Jihočeská univerzita, ta je zaměřená hlavně na společenské vědy.

Výrobní firmy v regionu expanzi Techniky, která před deseti lety začínala se 160 studenty a dnes jich má na 4 500, vítají.

„Potýkáme se s velkým nedostatkem technicky vzdělaných vysokoškolských absolventů, protože je pravda, že když odejdou studovat do Prahy, Brna nebo Plzně, už se na jih Čech vrací málokdo. S VŠTE spolupracujeme od začátku, její studenti k nám chodí na tříměsíční praxe během studia a my si z nich vybíráme ty nejlepší,“ popsala Věra Vrchotová, ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů Motoru Jikov.

Proto si chválí, že na jihu Čech buduje Technika strojírenský obor a velké firmy mohou do jejích studijních oborů zasahovat a přizpůsobovat je aktuálním potřebám trhu práce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Na místě olympijského parku v Lipně vyroste luxusní hotel a byty

Na ploše 24 tisíc metrů čtverečních vyroste hotel a byty. Součástí bude i molo...

Svah v centru Lipna nad Vltavou, kde v létě 2016 stál park Rio - Lipno, zaplní areál s pětihvězdičkovým hotelem a byty....

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Najdete na iDNES.cz