(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vybraní učni si na jihu Čech mohou vydělat až 27 tisíc korun

  • 1
Na stipendium od Jihočeského kraje mohou dosáhnout stejně jako loni žáci dvanácti vybraných učebních oborů. Během tříletého studia si mohou vydělat až 27 tisíc korun, kraj navíc zmírnil oproti loňské premiéře tohoto systému pravidla.

"Pravidla jsme zmírnili, protože děti na stipendia prospěchovým průměrem a dalšími podmínkami nedosáhly a zbyly nám peníze z loňska," vysvětlila krajská radní pro školství Jana Krejsová.

Kolik činí odměny

1. ročník
měsíčně 500 korun, za vyznamenání 1 000 korun

2. ročník
měsíčně 600 korun, za vyznamenání 1 500 korun

3. ročník
měsíčně 800 korun, za vyznamenání 2 000 korun, za vyznamenání při závěrečných zkouškách 3 500 korun.

Stipendium se týká oborů strojní mechanik, nástrojář, obráběč kovů, autolakýrník, pekař, čalouník, klempíř, tesař, zedník, pokrývač, zemědělec-farmář, kominík

Budoucí autolakýrníci, čalouníci i zedníci a také učni v dalších devíti vybraných oborech mohou z krajské kasy dostávat ve všech ročnících měsíčně o dvě stovky více než vloni.

Během tříletého studia může žák podporovaného oboru získat až 19 tisíc korun, spolu s odměnami za vyznamenání celkem 27 tisíc korun. Navíc kraj zmírnil kritéria pro pobírání stipendií, proto se otvírají i pro žáky s více absencemi a horšími známkami než vloni.

Kraj upřednostňuje obory, o které mají deváťáci malý zájem a na trhu práce chybí. Při klesajícím počtu dětí jdou často na řemeslo patnáctiletí, kteří vůbec nemají zájem chodit do školy.

"Podporujeme obory, které jsou perspektivní. Cílem je motivovat žáky, aby do školy chodili, protože některé mají problém, že tam rodiče děti neposílají. Nejmenované učiliště žáky objíždí a sváží je do školy, takže my tu i suplujeme rodiče," řekla Krejsová.

Krajští zastupitelé rozdali více než dva miliony

V tomto školním roce požádalo 16 středních škol o více než tři miliony korun na stipendia. Krajští zastupitelé pro ně zatím schválili přes 2,2 milionu. Vycházeli přitom z loňských zkušeností, kdy školy nevyčerpaly z požadované částky 700 tisíc korun.

Například v budějovické integrované střední škole stavební, která má čtyři krajem podporované obory, vloni dosáhlo na stipendia 40 procent žáků.

"Dovedu si představit, že po snížení kritérií jich bude třeba 60 procent," podotkl ředitel školy Pavel Veselý. Zvýšení částky uvítal, sám by však pravidla nezměkčoval. "Kdo chce být dobrý ve svém oboru, musí chodit pořádně do školy a snažit se," zdůraznil.

Táborská Střední průmyslová škola strojní a stavební nabrala oproti loňsku víc klempířů, u zedníků ale zaznamenala propad.

"Krajská stipendia vidím spíš neutrálně a nedělám si iluze, že by vyšší peníze pomohly přilákat víc dětí. Žáci se stále rozhodují pro konkrétní učební obor proto, že ho chtějí dělat. S penězi neumí pracovat dlouhodobě, potěší je den dva, než je utratí," zjistil šéf školy Marcel Gause.