Parovod vybouchl koncem srpna 2009. Exploze poškodila 41 aut, fasády tří domů a...

Parovod vybouchl koncem srpna 2009. Exploze poškodila 41 aut, fasády tří domů a dva lidé se lehce zranili. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Muž odsouzený za výbuch parovodu neuspěl se stížností u Ústavního soudu

  • 0
Ústavní soud odmítl stížnost zámečníka, který je podle pravomocného verdiktu spoluviníkem ničivého výbuchu parovodu v Českých Budějovicích v roce 2009. Za obecné ohrožení si vyslechl desetiměsíční trest vězení s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou.

Parovod explodoval v srpnu 2009 poté, co byl po opravách opětovně napojen. Výbuch poškodil 41 aut, fasády tří domů, dva lidé se lehce zranili. Exploze podle odhadu policejních vyšetřovatelů způsobila škodu čtyři miliony korun. (více čtěte zde)

Před soudem stanuli tři pracovníci Teplárny České Budějovice. Loni Nejvyšší soud potvrdil podmíněné tresty dvěma z nich, aktuální rozhodnutí Ústavního soudu se týká pouze jednoho.

Muž podle pravomocného verdiktu po odstávce nepostupoval podle interního předpisu pro najíždění a provoz parovodů. Rozsudek konkrétně zmiňuje otevřený odvodňovací ventil, a naopak uzavřenou propojovací klapku.

Na výbuchu se však podle verdiktu podílely také další příčiny, včetně celkového stavu potrubí.

V ústavní stížnosti muž tvrdil, že se nepodařilo spolehlivě zjistit příčinu výbuchu. Soudy prý také dostatečně nezohlednily díl viny, který na výbuchu nesl jeho zaměstnavatel, tedy teplárna.

Jako provozní zámečník totiž podle stížnosti nemohl ovlivnit celkové využívání parovodu a péči o něj. Pouze plnil pracovní pokyny, neznal technickou dokumentaci a nemohl dostatečně předvídat havárii.

Podle ústavních soudců ale jihočeské soudy okolnosti případu objasnily dostatečně. „Své závěry opřely nejenom o výslech svědků či provedení dalších důkazů, ale především o vypracované znalecké posudky, které svědčily o pochybení stěžovatele, a tedy spáchání nedbalostního trestného činu,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajem Vojtěchem Šimíčkem. Selhání lidského faktoru prý sice nebylo jedinou příčinou výbuchu, sehrálo však významnou roli.