Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odměny i hypotéky. Jihočeští politici přiznávali výdělky a dluhy

  14:38aktualizováno  14:38
Statisícové výdělky, ale i milionové půjčky. Jihočeský hejtman, primátor Budějovic i jejich náměstci a radní odevzdávali prohlášení o nabytém majetku, příjmech či závazcích. Rekordmanem v počtu funkcí je opět Jaromír Slíva.

peníze, ilustrace | foto: MF DNES

Téměř 600 tisíc korun za funkci starosty, odměna 150 tisíc za členství v radě Jihočeského kraje nebo takřka 100 tisíc korun za post předsedy dozorčí rady strakonické nemocnice.

Politici v uvolněných funkcích, radní, ale třeba i vedoucí odborů na krajském úřadě a magistrátu po roce znovu odevzdávali čestná prohlášení o nabytém majetku, příjmech či darech za rok 2015 podle zákona o střetu zájmů.

MF DNES všechna důležitá prošla a opět se objevilo několik zajímavostí. Někdo si dal znovu záležet, jiný dokument vyplnil jen pro formu. Zákon je ovšem nastavený tak, že je to možné.

Zatímco třeba krajský radní Václav Valhoda (ČSSD) uvedl svůj loňský příjem ve funkci starosty Volyně ve výši 576 300 korun, podobný údaj už nedoplnili jeho straničtí kolegové z rady Antonín Krák a Stanislav Mrvka. První vede Větřní, druhý Jindřichův Hradec. Právě tento údaj podle současných pravidel nemusí být v prohlášení vypsaný.

Mrvka se naopak netajil s odměnou za práci krajského radního, která byla 154 230 korun. Za členství v dozorčí radě Nemocnice Jindřichův Hradec to bylo dalších 48 tisíc korun. To ve strakonické nemocnici je Václav Valhoda dokonce předsedou dozorčí rady, a tak obdržel 96 tisíc.

Starosta Velenic stíhá 12 funkcí

Za podobné funkce v radách nemocnic jiní žádné sumy neuváděli. Například krajská radní Hana Tůmová (KSČM), jež dozoruje ve strakonické nemocnici, odměnu neuvedla. Napsala ale, že je zastupitelkou v Oseku, a podrobně vyplnila i kolonku závazků, kde má například hypoteční úvěr ve výši 2,6 milionu korun a pak ještě dvě půjčky, dohromady za půl milionu.

Čestná prohlášení mají v Jihočeském kraji i letos svého rekordmana. Potřetí v řadě se jím stal Jaromír Slíva (ČSSD), náměstek hejtmana a mimo jiné starosta Českých Velenic. Z dokumentu vyplývá, že vykonává hned 12 činností a funkcí.

Vybrané údaje

Nejvíce funkcí
Jaromír Slíva (ČSSD), dohromady 12

Nejvyšší uvedený příjem
Miroslav Joch (ČSSD), celkem 898 tisíc korun

Nejvyšší odměna v dozorčí radě
Václav Valhoda (ČSSD), předseda dozorčí rady Nemocnice Strakonice, 96 tisíc korun

Ani on se netají s platem starosty, loni vydělal 586 737 korun. Dále je například v dozorčí radě společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, jihočeské i jindřichohradecké nemocnice nebo ve výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, kde získal odměnu 96 tisíc.

„Většina těch postů do značné míry souvisí s tím, že jsem náměstkem hejtmana. Určitě je časově náročné být zároveň ve vysokém postu na kraji a starostou města, ale lze to časově skloubit. Je to samozřejmě i na úkor osobního volna,“ konstatoval Slíva. Prozatím si však 46letý politik práci ubírat nechce a na podzim jde do krajských voleb ze čtvrtého místa na kandidátce sociálních demokratů.

Na rozdíl od předešlých roků letos nikdo z radních na kraji i městě nezapomněl oznámení včas vyplnit. Termín byl do konce června. I když z pohledu všech politiků to už úplně neplatilo.

Na budějovické radnici vznikl menší problém u dvou uvolněných, tedy placených předsedů výboru. Konkrétně u Evy Hajerové (Nezávislá), jež má na starost kontrolní výbor, a u předsedy územního výboru Ivana Nadberežného (KSČM). Oba vyplňovali prohlášení až v úterý, když byla na místě MF DNES a vyjasnilo se, že je to i jejich povinnost. Ani se zpožděním se nedopustili žádného prohřešku.

„Určitě jsem nechtěl nic tajit. Když jsem byl v neuvolněné funkci, tak jsem to vyplňoval, i když jsem vůbec nemusel. Teď se to otočilo. Už je vše vyplněné,“ reagoval Nadberežný. Dlouhé roky podniká a je předsedou představenstva jedné z českobudějovických tiskáren.

Všechny kolonky má vyplněné už i Eva Hajerová. „Nic se u mě nezměnilo, takže dokument zůstává v podstatě prázdný,“ oznámila.

Mnohem více prohlášení zaplnil budějovický i krajský radní Miroslav Joch (ČSSD), který je rovněž podnikatelem a jednatelem ve společnosti v oblasti strojírenství.

Joch uvedl největší příjem ze všech, dohromady to bylo 900 tisíc korun brutto. Bývalý náměstek primátora Martin Maršík (zvolený za Občané pro Budějovice) pak uvedl koupi garsonky za 600 tisíc korun.

Své příjmy vyplnili i radní, kteří působí i jako advokáti: budějovický radní Josef Průcha (ČSSD), bývalý náměstek primátora Tomáš Bouzek (TOP 09) a krajský radní Tomeš Vytiska (KSČM). Částky za tuto činnost se pohybovaly do 320 tisíc korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Zájem o tratě na jihu Čech mají jen České dráhy, kraj jejich nabídku nechce

Jednotka railjet poblíž České Třebové

Otázka, jaký dopravce bude vozit cestující na motorových a elektrifikovaných tratích na jihu Čech, zůstává otevřená....

Umělkyni Šedou posílali kritici za projekt UNES-CO v Krumlově do plynu

Věra Čarková s dcerou se nastěhovaly do bytu v Široké ulici v centru Krumlova.

Mnoho kritických reakcí dostala umělkyně Kateřina Šedá kvůli projektu, při němž se v Českém Krumlově zaměřila na...

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Najdete na iDNES.cz