Patrik Šídlo chodí svou fenku Roxy venčit na speciální hřiště pro psy na

Patrik Šídlo chodí svou fenku Roxy venčit na speciální hřiště pro psy na sídlišti Vltava. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Očipovaní psi budou v Českých Budějovicích bydlet zadarmo

  • 2
Českobudějovičtí radní připravili novou psí vyhlášku. Zastupitelé ji schválí nejdříve v březnu příštího roku. Novinkou je, že za očipovaná zvířata nebudou majitelé muset platit. Očekává se však velký boj mezi pejskaři a jejich odpůrci. Pravidla se tak ještě mohou změnit.

Očipování psa stojí 500 až 700 korun. Každoroční poplatek v Českých Budějovicích je 1 000 korun. Velmi snadno si tak každý může spočítat, jak by mohlo být po schválení nové psí vyhlášky výhodné nechat svého čtyřnohého přítele označit.

Vyhláška o psech

Povinnost mít psa na vodítku
- stezky pro chodce a cyklisty (vzdálenost od pána by neměla být větší než jeden metr)
- historické jádro včetně parku Na Sadech
- Lannova třída
- Sokolský ostrov
- lokalita Vrbenské rybníky

Zproštění od poplatku za psa
Za každého psa, kterého nechá majitel čipovat, už nebude městu nikdy platit poplatek.

Výměna známek
Klasické evidenční známky se budou vyměňovat každoročně

Jednou ze zásadních novinek už připraveného dokumentu je totiž zproštění poplatků pro všechny, kteří budou mít psy s čipem. Od této změny si vedení města slibuje lepší kontrolu, a tedy i případné pokutování těch, kteří například nebudou chtít sbírat exkrementy.

"Připravený návrh schválila rada města. Ještě ho ale musí přijmout zastupitelé, předtím však dokument odešleme na ministerstvo vnitra, které ho zkontroluje, aby byla vyhláška v souladu se všemi zákony," uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Zdůraznila, že návrh ještě není definitivní a může se změnit. Zřejmě březnová schůze tak může být pěkně bouřlivá. Diskuse o psí vyhlášce může podle Popelové trvat i pět hodin.

"Zažila jsem to už dvakrát. Jinak bude záležet také na tom, jak rychle dostaneme odpověď z ministerstva. Březnový termín schvalování tedy není závazný,“ podotkla Popelová.

Dalším důležitým bodem je vymezení míst, kde bude povinné mít psa na vodítku. Kromě historického jádra včetně parku Na Sadech to bude také Lannova třída, Sokolský ostrov, lokalita Vrbenské rybníky a stezky pro chodce a cyklisty.

"Na stezkách je ještě upřesnění, že pes může být na vodítku maximálně jeden metr od svého pána," doplnila náměstkyně. Každý rok se pak bude měnit evidenční známka pro neočipovaná či netetovaná zvířata. Samozřejmostí je, že ji musí mít viditelně na sobě.

Sáčky na exkrementy budou přibývat

Na území Budějovic je oficiálně přihlášeno na sedm tisíc psů. Některé statistiky ale hovoří o tom, že jich může být až k deseti tisícům.

Zajímavostí je, že lidé dluží na poplatcích radnici zhruba půl milionu korun. V případě čipování, a tím i zrušení poplatku, by tento problém odpadl, na druhou stranu by pak také ubylo peněz za jejich výběr.

"Pejskaři do rozpočtu ročně přispějí na poplatcích částkou zhruba 2,8 milionu korun," spočítal náměstek primátora Miroslav Joch.

Loni v listopadu město mimo jiné na bezmála 40 míst instalovalo schránky se sáčky na exkrementy, i to byla jedna ze změn částečně spojená s vyhláškou. Pokud se rozšíření osvědčí, budou další přibývat. Chybí například v Suchém Vrbném, Kněžských Dvorech, Rožnově a dalších částech města. Ale každý majitel může o pytlíky požádat na radnici.