Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ochránci vyléčili motáka pochopa a vypustili ho do volné přírody

  16:17aktualizováno  16:17
Šťastný osud potkal chráněného dravce, kterého našel pejskař zraněného nedaleko Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku. V úterý pracovníci Stanice pro handicapovaná zvířata pustili zdravého motáka pochopa do volné přírody.

Ošetřovatelka Kristýna Falková ze Stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci vypustila uzdraveného motkáka pochopa do přírody. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Při venčení psa ptáka koncem května nalezl muž, který zkontaktoval místní myslivce. Ti si podle popisu mysleli, že jde o káně, a chtěli přijet s brokovnicí.

Na místo se ale dříve dostali záchranáři, kteří zjistili, že jde o motáka pochopa. Zvíře podstoupilo několikatýdenní intenzivní léčbu. Pracovníci Stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci dlouho nevěděli, co přesně s motákem je.

„Nedokázali jsme zjistit, v čem spočívá jeho handicap. Těžko se pohyboval a neovládal křídla. Po konzultaci s veterinářkou jsme nasadili vitamíny a několikanásobně odčervení,“ líčí vedoucí stanice Petr Juha.

Léčba pomohla a záchranáři postupně pozorovali zlepšení. „Nejdříve pořádně ani nechodil a spíše poskakoval. Po 14 dnech se ale začaly objevovat výsledky a pták začal pomalu létat. Po dalším týdnu už se v rozletové voliéře dostával na další větve. Hodně cvičil, a tak se nakonec pořádně rozlétal,“ popisuje ošetřovatelka Kristýna Falková.

Fotogalerie

Dodnes není jasné, co přesně se dravci stalo.

„Nálezce si všiml, že má něco s křídlem, protože ho táhl za sebou. Nebyl si však jistý, čím to mohlo být. V okolí nebylo elektrické vedení, a tak to nebylo způsobené proudem ani nárazem,“ upřesňuje Falková.

Variant je tak několik. Pták mohl být hodně vyčerpaný, nemohl sehnat potravu nebo byl přiotrávený právě potravou.

Přiotrávit se mohl i postřiky, protože hnízdí na zemi. Vyčerpaný mohl být z náročné cesty. Do Česka přiletěl až z daleké Afriky, kde má zimoviště. Letos se vracel dříve, protože byla slabá zima. „K nám přilétá na jaře, vyvede mláďata a poté s nimi letí zpět na jih,“ vysvětluje Juha.

Moták pochop patří mezi ohrožené druhy. Jeho ochrana spočívá v úpravě vodního režimu na rybnících, aby se v době hnízdění neměnila výše hladiny a zachovaly se porosty v okolí. Právě zde ho mohou lidé také spatřit.

Pohybuje se kolem vodních toků a jezer. V Česku se jeho populace odhaduje na 1 700 párů.

Pro stanici v Klášterci to není první zvíře tohoto druhu. „Jedno je popálené od elektrického proudu, druhé jsme vypustili a teď je to tedy třetí,“ popisuje vedoucí centra, které se v současné době stará o zhruba třicet ptáků.

Zvíře na svobodě není sledované. „Musela by se na něj dát vysílačka, což by mohlo způsobit odmítnutí samice,“ dodává Falková.

Radí, že pokud lidé najdou poraněného ptáka, neměli by si ho nechávat doma, ale okamžitě se obrátit na záchrannou stanici nebo veterináře.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Najdete na iDNES.cz