Ošetřovatelka Kristýna Falková ze Stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci...

Ošetřovatelka Kristýna Falková ze Stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci vypustila uzdraveného motkáka pochopa do přírody. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Ochránci vyléčili motáka pochopa a vypustili ho do volné přírody

  • 6
Šťastný osud potkal chráněného dravce, kterého našel pejskař zraněného nedaleko Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku. V úterý pracovníci Stanice pro handicapovaná zvířata pustili zdravého motáka pochopa do volné přírody.

Při venčení psa ptáka koncem května nalezl muž, který zkontaktoval místní myslivce. Ti si podle popisu mysleli, že jde o káně, a chtěli přijet s brokovnicí.

Na místo se ale dříve dostali záchranáři, kteří zjistili, že jde o motáka pochopa. Zvíře podstoupilo několikatýdenní intenzivní léčbu. Pracovníci Stanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci dlouho nevěděli, co přesně s motákem je.

„Nedokázali jsme zjistit, v čem spočívá jeho handicap. Těžko se pohyboval a neovládal křídla. Po konzultaci s veterinářkou jsme nasadili vitamíny a několikanásobně odčervení,“ líčí vedoucí stanice Petr Juha.

Léčba pomohla a záchranáři postupně pozorovali zlepšení. „Nejdříve pořádně ani nechodil a spíše poskakoval. Po 14 dnech se ale začaly objevovat výsledky a pták začal pomalu létat. Po dalším týdnu už se v rozletové voliéře dostával na další větve. Hodně cvičil, a tak se nakonec pořádně rozlétal,“ popisuje ošetřovatelka Kristýna Falková.

Dodnes není jasné, co přesně se dravci stalo.

„Nálezce si všiml, že má něco s křídlem, protože ho táhl za sebou. Nebyl si však jistý, čím to mohlo být. V okolí nebylo elektrické vedení, a tak to nebylo způsobené proudem ani nárazem,“ upřesňuje Falková.

Variant je tak několik. Pták mohl být hodně vyčerpaný, nemohl sehnat potravu nebo byl přiotrávený právě potravou.

Přiotrávit se mohl i postřiky, protože hnízdí na zemi. Vyčerpaný mohl být z náročné cesty. Do Česka přiletěl až z daleké Afriky, kde má zimoviště. Letos se vracel dříve, protože byla slabá zima. „K nám přilétá na jaře, vyvede mláďata a poté s nimi letí zpět na jih,“ vysvětluje Juha.

Moták pochop patří mezi ohrožené druhy. Jeho ochrana spočívá v úpravě vodního režimu na rybnících, aby se v době hnízdění neměnila výše hladiny a zachovaly se porosty v okolí. Právě zde ho mohou lidé také spatřit.

Pohybuje se kolem vodních toků a jezer. V Česku se jeho populace odhaduje na 1 700 párů.

Pro stanici v Klášterci to není první zvíře tohoto druhu. „Jedno je popálené od elektrického proudu, druhé jsme vypustili a teď je to tedy třetí,“ popisuje vedoucí centra, které se v současné době stará o zhruba třicet ptáků.

Zvíře na svobodě není sledované. „Musela by se na něj dát vysílačka, což by mohlo způsobit odmítnutí samice,“ dodává Falková.

Radí, že pokud lidé najdou poraněného ptáka, neměli by si ho nechávat doma, ale okamžitě se obrátit na záchrannou stanici nebo veterináře.

,