Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šumavou na sněžnicích. Národní park rozšířil počet výletů pro turisty

  17:19aktualizováno  17:19
Chcete si zkusit výlet na sněžnicích šumavskou přírodou? Správa parku od letošního roku rozšířila počet informačních středisek, kde se výpravy budou pořádat. Některá střediska nabízejí výlet kdykoliv, jiná jen ve stanovenou dobu.

Výlety na sněžnicích bude od letoška nabízet správa šumavského parku na více místech. | foto: Štěpán Rosenkranz, Správa NP a CHKO Šumava

Během loňské zimy pořádala správa šumavského parku výlety na sněžnicích jen v Kvildě. Zorganizovala tehdy 11 vycházek, kterých se zúčastnilo 170 lidí.

Letos už je nabídka mnohem širší a počet vycházek bude více než dvojnásobný.

"Nakoupili jsme desítky nových párů sněžnic. Vše za pomoci grantových projektů. Od této zimy se budou konat výlety v Kvildě, Stožci, Svinných Ladách a Kašperských Horách," uvádí Jana Sýsová, vedoucí informačních středisek.

Zájem veřejnosti o výlety na sněžnicích v Kvildě je podle vedoucí zdejšího informačního střediska Dany Zývalové stále vyšší. Místa jsou vždy dopředu obsazená, lidé si je musí vzhledem k omezenému počtu sněžnic rezervovat.

"Výletní trasy jsou maximálně pět kilometrů dlouhé a nejsou náročné. Trasa se mění podle věkového a výkonnostního složení skupiny, ale i podle sněhových podmínek. Snažíme se vybírat zajímavá a klidná místa, kam se lidé na lyžích nedostanou," říká Zývalová.

Na sněžnicích jen při společné procházce

Při výletu se turisté dozvídají další informace o šumavských zajímavostech, historii dané lokality nebo o výskytu místních rostlin a zvířat.

"Sněžnice půjčujeme jen na společný výlet. Není možné, aby s nimi lidé vyrazili do přírody sami," doplňuje mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Informační střediska pořádají výlety na sněžnicích zhruba každé dva týdny. V některých "íčkách" je možné výlet naplánovat kdykoliv.

V Kvildě je 13 párů sněžnic, na zbývajících střediscích až třicet. Jako doprovod v Kvildě pravidelně vyráží i pracovník Informační a strážní služby Pavel Veverka, který je výborným znalcem stop jednotlivých zvířat.

Nejbližší výlet šumavskou přírodou na sněžnicích pořádá infocentrum v Kvildě, a to v úterý 5. února. Vychází se v 9.30 hodin od infostřediska, výlet bude trvat maximálně tři hodiny. Zájemci se musí dopředu objednat na telefonu 731 530 470. Cena výletu je 30 korun.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Franz vystavuje obrazy z cyklu Třeboň, Saudková fotografie a koláže

Ida Saudková a Vladimír Franz vystavují v Táboře.

Umělecký pár - výtvarník, dramatik, skladatel a pedagog Vladimír Franz a fotografka Ida Saudková - obsadil dvě táborské...

Do tendru za 3,5 miliardy se na jihu Čech přihlásily jen České dráhy

Ilustrační snímek

Vlaky na jihočeských motorových tratích budou zřejmě dál provozovat České dráhy. Kromě národního dopravce se do...

MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita
MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita

Moje dítě bude hodné a poslechne mě na slovo. Poznáváte se? Přesně tohle jste si mysleli… než se z vás stali rodiče?

Najdete na iDNES.cz