Třeboňští rybáři zvýšili ceny, výlovy odstartovali Rožmberkem

  10:05aktualizováno  10:05
Od pátku do neděle loví třeboňští rybáři největší český rybník Rožmberk. Na hrázích a sádkách budou kilogram ryb prodávat za 85 korun. To je meziročně o deset korun více. Mírně podraží i Blatenská ryba.

V pátek ráno začal výlov největšího českého rybníka Rožmberk. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Vedle zbarvených stromů a chladných rán patří k podzimu na jihu Čech tradiční výlovy. Rožmberk, Svět nebo Dehtář. To jsou ty nejznámější, na kterých rybáři zatáhnou své sítě.

Kromě čerstvých kaprů, štik nebo candátů lákají návštěvníky na kulturní programy a kulinářské speciality.

Třeboňští rybáři zahájili třídenní výlov největšího českého rybníka Rožmberk v pátek ráno. Akci pravidelně navštěvují desetitisíce lidí. Letos sloví i rybníky Velký Tisý, Záblatský, Krčín a Svět. Na hrázi při podzimních výlovech budou prodávat jak kapra první třídy, tak výběrového za jednotnou cenu 85 korun.

Ceny na sádkách i prodejnách zvedli už v září. „Letošní rok se pro nás vyvíjel dost nepříznivě kvůli dlouhodobému prohlubování deficitu vody v krajině,“ uvedl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Skoro celý rok měli na vodních plochách puštěnou aerační techniku, aby do vody dodávali chybějící kyslík. Třeboňským rybářům letos od jara chybělo 30 procent vody, kterou běžně zadržují v rybnících.

„Mělo to vliv i na naši ekonomiku, protože potřebujeme ryby v určité váhové kategorii. Museli jsme o to víc krmit, to znamená větší náklady na obiloviny. Navíc v letošním roce zasáhlo do cen pšenice i sucho, narostly nám ceny obilovin a energií,“ dodal Malecha.

Výlovy v kraji

Rybářství Třeboň - Rožmberk (12.-14. 10.), Velký Tisý (15.-19. 10.), Záblatský (29. 10.-2. 11.), Krčín (15.-16. 11.), Svět (19.-22. 11.)

Rybářství Hluboká - Dehtář (20.-24. 10.), Munický (26.-28. 10.), Blatec (30.-31. 10.), Volešek (5.-8. 11.)

Blatenská ryba - Podkostelní (13.10.), Labuť (25.-26. 10.), Milava (31. 10.-2. 11.), Pančál (7. 11.), Mnichovský (15. 11.)

Krajské školní hospodářství - Podroužek (11. 10.), Selibovský (6.-7. 11.)

Vojenské lesy a statky - Olšina (27. 10.)

Třeboňská společnost je největším producentem sladkovodních ryb v Evropě. Letos na podzim plánuje vylovit asi 2 200 tun. Devadesát procent z toho tvoří kapr, zbytek lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. Společnost hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na export jdou dvě třetiny ryb.

Náklady stouply i firmě Blatenská ryba. O kolik, společnost neuvedla. Kvůli tomu, že loni zdražila ceny prodávaných ryb na 81 korun a 85 korun za kilogram, zvýší ceny maximálně o koruny. Z podzimních výlovů čekají do 800 tun ryb.

„Výnos souvisí se suchem. Kde byla voda, tam je ryba slušná, kde nebyla, tam je ryba menší, podle toho budou výsledky. Začali jsme lovit první větší rybníky, v úterý jsme zalovili Starobor, první rybník s tržní rybou,“ sdělil jednatel Blatenské ryby Jiří Bláha.

Na rybnících, kde bylo málo vody, museli Blatenští ryby odchytávat a přesazovat jinam. Někde nasadili i aerátory. Spotřeba krmiv byla zhruba stejná jako loni. „V horku se nedalo tolik krmit, protože bychom rybu zabili. Ryba se nažere a pak má větší spotřebu kyslíku a dusí se,“ vysvětluje Bláha.

Blatenská ryba obstarává asi 1 550 hektarů rybníků na Strakonicku, Písecku a Příbramsku. Dominuje kapr, zhruba polovina produkce živých ryb jde na vývoz.

Fotogalerie

Rybářství Hluboká hospodaří na asi 150 rybnících, největším z nich je Dehtář, včetně něj budou na podzim Hlubočtí lovit asi dvě třetiny svých rybníků. „Doufáme ve výnos 800 tun ryb,“ podotkl hlavní zootechnik Aleš Kříž.

Výlov na Dehtáři je připravený na 20. října, následuje slov Munického rybníka, s nímž jsou už tradičně spojené hlubocké Rybářské slavnosti 27. října. Na hrázi návštěvníci najdou stánky s jídlem a řemesly, hudební vystoupení a odehraje se také klasické pasování do rybářského cechu. „Při výlovech budeme na hrázi prodávat kapra první třídy i výběrového za jednotnou cenu 79 korun,“ přiblížil Kříž.

Krajské školní hospodářství plánuje vylovit přibližně 80 rybníků. Cena za kapra prodávaného při výlovech pro veřejnost na Podroužku a Selibovském rybníku není ještě stanovena. „Vzhledem k nedostatku vody budeme určitě o pár korun zdražovat,“ dodal obchodní zástupce firmy Rostislav Lukáš.

Takto vypadal výlov Rožmberka v minulé sezoně:

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Sledujte přehledně zpracované výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb.

Komunální volby

Volební výsledky do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Jihočeském kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu České Budějovice: Ladislav Faktor.Nejčtenější

Vandal poničil autem fotbalové hřiště, do brázd nasypal písek a osení

Vandal poničil autem fotbalové hřiště v Rudolfově u Českých Budějovic. Pak rýhy...

Nečekané komplikace postihly rudolfovské fotbalisty hrající jihočeský krajský přebor. Na hřiště jim vjel řidič s autem...

Pacientka z ciziny nechala v Krumlově dluh, nemocnice se soudí v Madridu

Ilustrační foto

Několik měsíců trvala léčba pacientky z Argentiny v Českém Krumlově, kde ji přijali s multiorgánovým selháním. Jenže...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Českobudějovičtí neuspěli s Litoměřicemi, Vsetín vyhrál v Jihlavě

Momentka ze zápasu Jihlava - Vsetín

Hokejisté Českých Budějovic si ve 12. kole první ligy připsali první domácí porážku v sezoně. Podlehli Litoměřicím 4:5...

V nelegálním skladu bylo jedenáct tun masa na kebab, další převážel kamion

Ve skladu bylo uloženo zhruba 11 tun mrazených masných polotovarů.

Tuny rizikového masa pro provozovny rychlého občerstvení objevili celníci ve spolupráci s veterinární správou v Dolním...

Další z rubriky

Chci řešit silnice na jihu i úbytek lékařů na vsích, říká senátor Faktor

Novým senátorem pro obvod Českobudějovicka a Třeboňska se stal nezávislý...

Podnikatel Ladislav Faktor ovládl druhé kolo senátních voleb a v horní komoře parlamentu nahradí za Českobudějovicko a...

Debatu na budějovické radnici o parkovacích zónách provázely výkřiky i potlesk

Zastupitelský sál na budějovické radnici byl při projednávání parkovacích zón...

V zastupitelském sále představilo v úterý odpoledne vedení Českých Budějovic spolu s projektanty plány, jak chce...

Písek si připomněl sto let starý omyl, republiku vyhlásili o 14 dní dřív

Parním vlakem přijel do Písku jako před 100 lety redaktor František Hanzlíček...

V Písku si o víkendu připomněli událost ze 13. a 14. října roku 1918, kdy redaktor novin České slovo František...

Najdete na iDNES.cz