V táborské nádrži Jordán objevili důmyslnou dřevěnou výpusť.

V táborské nádrži Jordán objevili důmyslnou dřevěnou výpusť. | foto: MěÚ Tábor

Historická výpusť v táborském Jordánu je z poloviny 18. století

  • 0
Při odbahňování nádrže Jordán v Táboře nalezli archeologové historickou výpusť. Odborníci prozkoumali dřeva a celý systém, který se zachoval v unikátním stavu, a oznámili její stáří. Byla vybudování v letech 1740 až 1780.

Táborská radnice nyní odbahňuje nádrž a zároveň buduje výpusť, kterou rybník neměl. K původní historické, kterou až do jara ukrývala voda, neexistují žádné plány. Byla dlouho nefunkční.

Nyní je soustava klapek a hranolů, které otevíraly a zavíraly otvory do potrubí, jimž odcházela voda z nádrže, hezky vidět díky tomu, že je Jordán vypuštěný.

Středověká cihelna stála poblíž současné Sokolské plovárny u Jordánu. Šéf archeologického průzkumu Rudolf Krajíc zmínil ve své zprávě, že existovala i v roce 1505.

"Nikdo nevěděl, kde se přesně nachází," komentoval manažer projektu odbahnění rybníka Karel Hotový. Podle archeologů jde ale o dílo vybudované v rozmezí let 1740 až 1780. Staří určil rozbor dřeva, z něhož bylo zařízení vybudováno.

"Výzkum ještě nemáme zcela ukončený, teprve nyní odkrýváme spodní části výpusti a odebíráme další vzorky. Spodní část a vlastní výpusti jsou stále ještě v bahně, odkryté budou zhruba do týdne," doplnil archeolog Rudolf Krajíc.

Radnice chce nyní výpusť utěsnit a zaslepit, aby se v budoucnu nestalo, že se hráz, v níž je zabudovaná, protrhne či podemele.

Archeologové v čele s Rudolfem Krajícem už tak v Jordánu při odbahnění objevili druhý unikát. Prvním byly základy středověké cihelny.

Jordán nebyl vypuštěný 180 let. Náklady na jeho současné odbahnění a stavbu nové výpusti dosáhly 460 milionů korun. Hotovou mají nyní firmy polovinu, vypuštěn je Jordán zcela.