Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekordní mrazy vystřídal teplý vzduch, na Šumavě je rozdíl 50 stupňů

  17:20aktualizováno  17:20
Úterý a noc na středu byly ve znamení výrazně rozdílných teplot mezi jednotlivými částmi České republiky. Na Šumavě příliv teplého vzduchu přispěl také k citelnému rozdílu mezi minimální teplotou v mrazové kotlině z minulého týdne a úterním maximem naměřeným u Vimperka. Lišily se o padesát stupňů Celsia.

Antonín Vojvodík u meteorologické měřící stanice v Kvildě na Šumavě | foto: Štěpán Rosenkranz, NP Šumava

Zatímco 21. ledna hlásili pozorovatelé na Rokytské slati u Modravy minus 35,3 stupně, v úterý 26. ledna odpoledne bylo o několik desítek kilometrů dál ve Čkyni u Vimperka na Prachaticku plus 14,5 stupně.

„Je to výrazná rarita i v šumavském měřítku. Padesát stupňů je velký rozdíl,“ řekl amatérský meteorolog Antonín Vojvodík známý též jako Lovec mrazů. Podle něj počasí tuto zimu opět překvapuje (rozhovor s Vojvodíkem o rekordních mrazech čtěte zde).

Přímo ve Vimperku bylo 13,1 stupně, což je podle Jaroslava Hintermüllera z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Českých Budějovicích teplotní rekord.

„Byl to nejteplejší 26.leden, který jsme ve Vimperku naměřili za více než padesátiletou dobu měření. Teplota stoupala ke 12 až 14 stupňům na několika místech jižních Čech. Například v Byňově v Nových Hradech, v Husinci na Prachaticku,“ uvedl Hintermüller.

V Čechách bylo teplo jak na jaře, v Žatci naměřili čtrnáct stupňů

Minulý týden vrcholila vlna mrazů, která přinesla čtyřleté teplotní minimum za poslední čtyři roky pro území celé České republiky. Na Rokytské slati u Modravy bylo naměřeno minus 35,3 stupně. V úterý odpoledne tam podle údajů na webu ČHMÚ byla nejvyšší teplota kolem 6 °C, tedy o čtyřicet stupňů vyšší.

Výrazné teplotní rozdíly jsou pro Šumavu typické. Padesát stupňů mezi minimem a maximem, byť na různých místech a během několika dní, je ale podle pozorovatelů výjimečná hodnota i pro Šumavu.

„Setkáváme se velice často s teplotními rozdíly, které přesahují 25 stupňů během jednoho dne. Padesátistupňová amplituda v takhle krátkém úseku je ale velice výjimečná věc,“ upřesnil další amatérský meteorolog z Volar Ivo Rolčík.

Na jihu Čech bylo přes deset stupňů, na severovýchodě čtyři

V úterý odpoledne byly výrazné teplotní rozdíly i v různých lokalitách Čech, Moravy a Slezska. Způsobil to postupně pronikající teplý vzduch.

„Vlivem orografie a různé členitosti a orientace terénu nedocházelo při mírném až slabém západním a jihozápadním větru k dostatečnému promíchání obou vzduchových hmot na celém území republiky, nýbrž jen v určitých oblastech. V některých kotlinách a úvalech se tak vytvořily tzv. bazény studeného vzduchu, kde byly denní maximální i noční minimální teploty znatelně nižší než v jiných výše položených a příznivěji orientovaných lokalitách,“ uvedl na serveru Infomet.cz meteorolog Josef Hanzlík.

Typickými studenými oblastmi podle něj byly úvaly a údolí na východní Moravě, části střední a jihovýchodní Moravy a také nížiny a podhůří severovýchodních a severních Čech. A tak zatímco na severovýchodě Čech byla maxima v úterý odpoledne kolem čtyř stupňů, na jihu Čech ukazovaly teploměry přes deset, někde i ke čtrnácti stupňům nad nulou.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz