Šéfkuchař Masných krámů Luděk Hauser pekl před pivnicí vola, který vážil 300

Šéfkuchař Masných krámů Luděk Hauser pekl před pivnicí vola, který vážil 300 kilogramů. | foto: Jakub Jirák

Budějovické Masné krámy slaví. Přežily povodně i demoliční výměr

  • 0
Známá českobudějovická restaurace Masné krámy slavila pět let od svého znovuotevření. V Krajinské ulici stál velký stan a šéfkuchař Luděk Hauser tam pekl vola. Slavnou pivnici poničily povodně v létě 2002. Znovu ji otevřeli až 5. prosince 2007.

"Masné krámy jsou největší budvarskou restaurací v Česku, průměrně za rok vytočí 1 500 hektolitrů. Při doporučené spotřebě dvou piv denně by jednomu muži takové množství stačilo na 411 let," spočítal vedoucí restaurace Tomáš Olejník.

Masné krámy v Českých Budějovicích byly v polovině 30. let 20. století sídlem drobných obchůdků a koloniálů.

Přitom Masné krámy, jak napovídá samotný název, původně vůbec nebyly pivnicí, ale sloužily k prodeji masa. Podle historiků byly postaveny kolem roku 1554. Jejich podoba byla odlišná od té dnešní. Objekt měl 28 prodejních kójí, ke kterým měli prodejci samostatný vstup. Nedaleko tehdy navíc stála cechovní jatka, a tak se nemuselo maso složitě převážet na větší vzdálenost.

Až v roce 1830 zaznamenala budova proměnu a stávající klasicistní průčelí nahradilo starý stupňovitý štít zdobený malbou vola a lva. Právě třísetkilového vola v souvislosti s oslavami pekli v Krajinské ulici před restaurací.

Ale ještě nepředbíhejme, protože pivo se čepuje v Masných krámech až od roku 1954, když svému původnímu účelu sloužily do konce 19. století. Pak byly využívány pouze jako skladiště a postupně chátraly. Zašlo to až tak daleko, že úřady po 2. světové válce dokonce vydaly demoliční výměr.

Budějovická legenda však byla zachráněna a dodnes ji milovníci piva považují za svou baziliku a chrám, i proto, že svým vzhledem připomíná sakrální stavbu.

Masné krámy však byly v ohrožení ještě jednou - když je zasáhly ničivé povodně v roce 2002. Objekt byl uzavřen a dlouhou dobu se nedařilo zahájit opravy. Nakonec miliony korun do rekonstrukce investovalo město a další přihodil pivovar Budvar. Podařilo se zachovat tradiční podobu, pouze kuchyň doznala velkých změn v souvislosti s kompletní modernizací.

Restaurace je nyní obrovským lákadlem pro turisty. Avšak i u místních se těší značné oblibě, a to i díky tomu, že nezmizelo původní kouzlo a hosté sedí na místech, kde popíjeli jejich otcové i dědové.

Pivnici najdete v centru Českých Budějovic nedaleko náměstí Přemysla Otakara II.

Pivnici najdete v centru Českých Budějovic nedaleko náměstí Přemysla Otakara II.