Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoké škole je deset let. Jako dárek si nadělí koleje a laboratoře

  8:36aktualizováno  8:36
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích slaví deset let od založení. U příležitosti letošního výročí připravuje několik projektů a chystá stamilionové investice.

Budova VŠTE v Českých Budějovicích. | foto: VSTECB CC-BY-SACreative Commons

Více než dva tisíce studentů už absolvovalo Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích. Letos poprvé navíc vyjdou i první magistři. Nejmladší česká veřejná vysoká škola plánuje nové studijní programy a počet uchazečů neustále roste.

Zatímco před deseti lety začínala škola se 160 studenty, dnes jich má 4 400 a další dva tisíce účastníků celoživotního vzdělávání. Obrat se za tu dobu takřka zdesetinásobil na 150 milionů korun.

Letos VŠTE čeká několik významných událostí. V dubnu otevře na českobudějovickém náměstí Čínské centrum. „Dlouhodobě se zaměřujeme na spolupráci s čínskými univerzitami, které jsou celosvětově velmi prestižní. Nejvýznamnějším partnerem je Severočínská technická univerzita v Pekingu,“ poukázal rektor VŠTE Marek Vochozka. Podle něj mají Číňané rádi Česko, vědí, kde naše země leží, znají Prahu, a dokonce i naši historii.

„Čínská kultura a mentalita je naprosto odlišná od naší. Cílem centra bude seznamovat veřejnost s čínskou kulturou, etikou, jazykem a prostředím. A také zprostředkovat podnikatelský kontakt oběma směry,“ popsal rektor.

Laboratoře mají sloužit stavebnictví i logistice

Škola v posledních letech investuje do rozvoje. V červnu zahájí provoz Centrálních laboratoří za více než 100 milionů korun.

„Budou sloužit k výuce studentů i tvůrčí činnosti akademických pracovníků. Pro studenty je výhoda v tom, že to nebudou klasické školní laboratoře, ale vybavení bude odpovídat špičkovým pracovištím. Je třeba, abychom studentům ukázali i to, co v podnicích, kam chodí na praxi, nevidí,“ zdůraznil rektor.

„Laboratoře nám umožní vychovávat si z vlastních zdrojů docenty a profesory, což je pro každou vysokou školu důležité. Publikační činnost stále stoupá a s novými laboratořemi se dostaneme na novou úroveň,“ řekl spokojeně prorektor VŠTE Jan Váchal.

Velkou předností školy je, že se orientuje na praxi - spolupracuje s tisícovkou podniků. Každý bakalářský obor zahrnuje několikaměsíční praxi. Často končí dohodou, že tam student po absolvování školy nastoupí. Ve velkém procentu mají studenti také bakalářské práce, které odpovídají zadání z firem. Škola pořádá exkurze a snaží se získat na přednášky odborníky z praxe. Mezi největší partnery patří Motor Jikov nebo velešínský Jihostroj.

Firmy si spolupráci s VŠTE velmi pochvalují. O studenty na praxi je zájem, strojírenské podniky si je dokonce přetahují.

„Studenti k nám chodí na tříměsíční stáž, což znamená, že denně docházejí jako standardní zaměstnanci. Zjistí, jestli jim tato práce vyhovuje, a my si zase můžeme vytipovat perspektivní lidi. Pokud je zájem na obou stranách, navazujeme spolupráci i po tříměsíční praxi,“ potvrdila vedoucí sekce lidských zdojů velešínského Jihostroje Ilona Wallnerová.

Ubytování pro 300 studentů

Dalších 140 milionů korun spolkne ještě větší investice - nové koleje. Ty budou tvořit dominantu areálu na Okružní ulici. Šestipatrová budova poskytne ubytování třem stovkám studentů.

V přízemí navíc bude restaurace, posilovna a další společenské prostory. „Právě to tady chybí. Máme ubytování, menzu, kavárnu, ale není to to, co by lidi nadchlo a udrželo,“ popsal rektor Vochozka.

Stavět se začne v září, slavnostní otevření plánuje VŠTE na přelom let 2017 a 2018. Škola má i dlouhodobější plán. V areálu má totiž v roce 2018 vyrůst druhá etapa laboratoří zaměřených na logistiku.

„Budou tam velké simulátory. V podstatě to bude kus nejmodernějšího automatizovaného skladu. Studenti se je naučí obsluhovat a programovat,“ vysvětlil rektor.

Na škole studuje celá řada zahraničních studentů. „Nyní jich zde máme asi 70 z celého světa. Na letní semestr přijede i dvacítka Číňanů,“ uvedl Zdeněk Hanzal ze studentské organizace Erasmus Student Network VŠTE Budweis.

VŠTE nabízí uchazečům technické a ekonomické obory. Šest bakalářských oborů: tříleté nebo čtyřleté strojírenství, technologie dopravy a přepravy, konstrukce staveb, ekonomika podniku a stavební management a dva magisterské obory logistické technologie a konstrukce staveb.

Od roku 2014 začínají převládat studenti s technickým zaměřením. Součástí školy je od září 2014 také Centrum technických studií VŠTE v Táboře se specializacemi stavební management a progresivní materiály v automobilovém průmyslu. V areálu u Okružní byla VŠTE v nájmu, v roce 2009 získala pozemky do svého vlastnictví. Od té doby zde vyrostla řada budov.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Najdete na iDNES.cz