Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysoké škole je deset let. Jako dárek si nadělí koleje a laboratoře

  8:36aktualizováno  8:36
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích slaví deset let od založení. U příležitosti letošního výročí připravuje několik projektů a chystá stamilionové investice.

Budova VŠTE v Českých Budějovicích. | foto: VSTECB CC-BY-SACreative Commons

Více než dva tisíce studentů už absolvovalo Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích. Letos poprvé navíc vyjdou i první magistři. Nejmladší česká veřejná vysoká škola plánuje nové studijní programy a počet uchazečů neustále roste.

Zatímco před deseti lety začínala škola se 160 studenty, dnes jich má 4 400 a další dva tisíce účastníků celoživotního vzdělávání. Obrat se za tu dobu takřka zdesetinásobil na 150 milionů korun.

Letos VŠTE čeká několik významných událostí. V dubnu otevře na českobudějovickém náměstí Čínské centrum. „Dlouhodobě se zaměřujeme na spolupráci s čínskými univerzitami, které jsou celosvětově velmi prestižní. Nejvýznamnějším partnerem je Severočínská technická univerzita v Pekingu,“ poukázal rektor VŠTE Marek Vochozka. Podle něj mají Číňané rádi Česko, vědí, kde naše země leží, znají Prahu, a dokonce i naši historii.

„Čínská kultura a mentalita je naprosto odlišná od naší. Cílem centra bude seznamovat veřejnost s čínskou kulturou, etikou, jazykem a prostředím. A také zprostředkovat podnikatelský kontakt oběma směry,“ popsal rektor.

Laboratoře mají sloužit stavebnictví i logistice

Škola v posledních letech investuje do rozvoje. V červnu zahájí provoz Centrálních laboratoří za více než 100 milionů korun.

„Budou sloužit k výuce studentů i tvůrčí činnosti akademických pracovníků. Pro studenty je výhoda v tom, že to nebudou klasické školní laboratoře, ale vybavení bude odpovídat špičkovým pracovištím. Je třeba, abychom studentům ukázali i to, co v podnicích, kam chodí na praxi, nevidí,“ zdůraznil rektor.

„Laboratoře nám umožní vychovávat si z vlastních zdrojů docenty a profesory, což je pro každou vysokou školu důležité. Publikační činnost stále stoupá a s novými laboratořemi se dostaneme na novou úroveň,“ řekl spokojeně prorektor VŠTE Jan Váchal.

Velkou předností školy je, že se orientuje na praxi - spolupracuje s tisícovkou podniků. Každý bakalářský obor zahrnuje několikaměsíční praxi. Často končí dohodou, že tam student po absolvování školy nastoupí. Ve velkém procentu mají studenti také bakalářské práce, které odpovídají zadání z firem. Škola pořádá exkurze a snaží se získat na přednášky odborníky z praxe. Mezi největší partnery patří Motor Jikov nebo velešínský Jihostroj.

Firmy si spolupráci s VŠTE velmi pochvalují. O studenty na praxi je zájem, strojírenské podniky si je dokonce přetahují.

„Studenti k nám chodí na tříměsíční stáž, což znamená, že denně docházejí jako standardní zaměstnanci. Zjistí, jestli jim tato práce vyhovuje, a my si zase můžeme vytipovat perspektivní lidi. Pokud je zájem na obou stranách, navazujeme spolupráci i po tříměsíční praxi,“ potvrdila vedoucí sekce lidských zdojů velešínského Jihostroje Ilona Wallnerová.

Ubytování pro 300 studentů

Dalších 140 milionů korun spolkne ještě větší investice - nové koleje. Ty budou tvořit dominantu areálu na Okružní ulici. Šestipatrová budova poskytne ubytování třem stovkám studentů.

V přízemí navíc bude restaurace, posilovna a další společenské prostory. „Právě to tady chybí. Máme ubytování, menzu, kavárnu, ale není to to, co by lidi nadchlo a udrželo,“ popsal rektor Vochozka.

Stavět se začne v září, slavnostní otevření plánuje VŠTE na přelom let 2017 a 2018. Škola má i dlouhodobější plán. V areálu má totiž v roce 2018 vyrůst druhá etapa laboratoří zaměřených na logistiku.

„Budou tam velké simulátory. V podstatě to bude kus nejmodernějšího automatizovaného skladu. Studenti se je naučí obsluhovat a programovat,“ vysvětlil rektor.

Na škole studuje celá řada zahraničních studentů. „Nyní jich zde máme asi 70 z celého světa. Na letní semestr přijede i dvacítka Číňanů,“ uvedl Zdeněk Hanzal ze studentské organizace Erasmus Student Network VŠTE Budweis.

VŠTE nabízí uchazečům technické a ekonomické obory. Šest bakalářských oborů: tříleté nebo čtyřleté strojírenství, technologie dopravy a přepravy, konstrukce staveb, ekonomika podniku a stavební management a dva magisterské obory logistické technologie a konstrukce staveb.

Od roku 2014 začínají převládat studenti s technickým zaměřením. Součástí školy je od září 2014 také Centrum technických studií VŠTE v Táboře se specializacemi stavební management a progresivní materiály v automobilovém průmyslu. V areálu u Okružní byla VŠTE v nájmu, v roce 2009 získala pozemky do svého vlastnictví. Od té doby zde vyrostla řada budov.

Autor:Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Máme pět let na to dokázat, že je tuzemák nezávadný, říká šéf likérky

Josef Nejedlý je ředitelem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Ta vyrábí...

Likérka Fruko-Schulz z Jindřichova Hradce vyrábí populární tuzemák 150 let. Ještě před pár dny však hrozilo, že bude...

Tobogan na budějovické plovárně prodlouží, plavcům změří i čas

Tobogan na budějovické plovárně je nyní dlouhý 70 metrů.

Každý rok, když se na léto zavře plavecký stadion v Českých Budějovicích, je naplánovaná údržba a v posledních letech...

Obojživelníkům v Písku postaví podchody a zábrany za téměř dva miliony

Obojživelníků, kteří putují přes ulici Na Trubách, v posledních letech přibývá.

V Písku postaví podchody pod silnicí v ulici Na Trubách, aby žáby, ropuchy i čolci mohli bezpečně putovat z lesů k...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz