Kočárek Frankonia, který je ve tvaru autíčka, je součástí výstavy v...

Kočárek Frankonia, který je ve tvaru autíčka, je součástí výstavy v budějovickém IGY. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V budějovickém IGY uvidíte kočárek ve tvaru autíčka i vozíky pro panenky

  • 0
Výstavu historických dětských kočárků teplické sběratelky Hany Müllerové hostí do konce července českobudějovické IGY Centrum. Nakupující tu uvidí padesát kočárků nejen z Čech, ale také z dalších evropských zemí, Ameriky i Japonska.

Mezi rarity patří loutkové kočárky pro panenky i kočárek české výroby Premier pro dvojčata, vyrobený kolem roku 1925. Ten má v krajském městě premiéru, ještě nebyl nikde vystaven.

Všechny kočárky nemají klasická čtyři kola, například vozítko na děti z Ameriky je proutěné dvoukolové, z Belgie tu uvidíte skládací trojkolku s jednoduchým ovládáním koleček v rukojeti. Zajímavá je i kolekce kočárků Ikarus z Maďarska.

„Mezi mé nejoblíbenější kousky patří kromě hikovek kočárek značky Frankonia z přelomu 40. a 50. let ve tvaru autíčka. Opravdu má i nárazník a světla,“ říká majitelka kočárků Hana Müllerová, která získala první exemplář v roce 2007.

První kočárek si Hana Müllerová pořídila jako dekoraci do rodinné chalupy, jenže pak k němu přibyl druhý a třetí. A to už je základ sbírky, která se dodneška rozrostla na 350 kusů. Zhruba dvě třetiny z nich tvoří kočárky pro panenky, kterým se říká loutkové, a třetinu klasické velké.

Pojem hikovka je už dnes pro spoustu lidí neznámý, ale sběratelka k němu má velké citové pouto. Továrnu HIKO na výrobu kočárků založili v roce 1904 v Trnovanech u Teplic bratři Hirschové a po třech letech se s ní přestěhovali do Duchcova. Do roku 1938 byla největším výrobcem kočárků u nás a zanikla až počátkem 90. let. Své výrobky duchcovská firma, o které dnes už ví málokdo, exportovala do celého světa.

„V továrně pracovala i moje babička. Hikovky jsou nostalgie, jsou to tak propracované a úžasné výrobky, že si dodnes zaslouží velký obdiv. Přestože vozítka na panenky nemusela být odpružená, stejně byla udělaná do všech detailů,“ připomíná teplická sběratelka.

Jako matka dvou synů si nakupování kočárků pro panenky neužila, jako všichni kluci stáli o autíčka, míče a kopačky. „Zřejmě i proto, že jsem neměla holčičku, jsem po letech propadla kouzlu kočárků. Předtím jsem nikdy žádné předměty nehromadila,“ líčí Müllerová.

Její historické kočárky mohou lidé obdivovat na řadě putovních výstav, v červnu otevřela i stálou expozici na náměstí v Duchcově. „Návštěvníci tam uvidí všechno, co HIKO vyrábělo. I šlapací autíčka, tříkolky, koloběžky či školní lavice,“ upřesnila.