Výstavu Mistr Jan Hus a Kostnický koncil hostí Jihočeské muzeum v Českých...

Výstavu Mistr Jan Hus a Kostnický koncil hostí Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Výstava přibližuje koncil v Kostnici. Hus i Zikmund jsou „igráčci“

  • 8
Originální výstavu Mistr Jan Hus a Kostnický koncil hostí Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Zapůjčilo ji Archäologisches Landesmuseum z německé Kostnice. Tvoří ji 1 700 figurek ze stavebnice Playmobil, jejíž postavičky nejvíc připomínají naše igráčky.

Před budovu koncilu připlouvá císař Zikmund Lucemburský, o kus dál kráčí ke hranici mistr Jan Hus, rytíři svádí souboje, trhovci prodávají své zboží na jarmarku.

„1 700 figurek doplňuje dalších 142 dílů, které jsme vytvořili jako originály,“ říká ředitel kostnického muzea Jörg Heiligmann.

Tahle výstava nadchne děti i dospělé. V Kostnici ji navštívilo více než 40 tisíc lidí.

Ve třech scénách představuje Kostnický koncil, který začal roku 1414 a trval pět let. Byl nejdůležitější událostí své doby a do malého města na břehu Bodamského jezera se sjeli všichni významní lidé Evropy.

Češi mají koncil spojený hlavně s upálením Jana Husa, který zde měl obhájit své učení. Hlavním cílem však bylo vyřešení papežského schizmatu, papežský stolec totiž v té době obsadili tři papeži.

První scéna výstavy přibližuje budovu koncilu a příjezd Zikmunda Lucemburského. Vítají ho zástupci města a předávají mu dary. „Dominantou druhé scény je Dóm Matky Boží. Na tento model jsme moc pyšní. Ukazuje tento kostel, přesně jak vypadal v roce 1414,“ popisuje autor expozice Patrick Rau.

Kolem dómu uvidí návštěvníci čilý každodenní ruch ve městě během koncilu, pobaví různé detaily ze života tehdejších obyvatel. Třeba milenecký pár ukrytý ve velkém sudu. Některé části scén jsou pohyblivé a osvícené. Nechybí ani korunovace nového papeže Martina V.

Třetí část výstavy ukazuje část mimo hradby Kostnice. V době koncilu tam byly zahrady, kolbiště na turnaje, ale i popraviště. Na jednom z nich skončil mistr Jan Hus, kterého sněm v Kostnici odsoudil za kacířství. 

Hus zpochybňoval neomezenou moc papeže a kritizoval tehdejší nešvary církve. Scéna z Playmobilu zachycuje den 6. července roku 1415, kdy Husa vedou před hradby. Igráček má na hlavě vysokou bílou papírovou čepici pomalovanou čerty, aby každý viděl, že je ve spolku s ďáblem.

Výstava je k vidění v muzeu až do 13. ledna. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17:30 hodin.

Výroční si připomenete v Husinci, Táboře i na Kozím hrádku

K výročí 600 let od upálení Jana Husa připravuje také rozsáhlou výstavu Husitské muzeum v Táboře. Začne symbolicky 6. července.

„V sálech o rozloze přes 660 metrů čtverečních návštěvníci naleznou doklady o Husově životní dráze, působení na univerzitě, sporu s církví, cestě do Kostnice, vystoupení na koncilu a jeho upálení, Husově významu pro českou a evropskou reformaci i o jeho místu v historické paměti moderního českého národa,“ uvedl ředitel muzea Jakub Smrčka.

Děti najdou ve středověkých sklepích dvě zážitkové místnosti se stanovišti s úkoly, Husovou pracovnou i jeho vězením.

Táborská výstava je součástí projektu Jižní Čechy husitské, který nabízí spoustu akcí během celého roku. Tuto sobotu hostí strakonické muzeum Husitskou muzejní noc, od 26. do 28. května obsadí Housův mlýn v Táboře Husitské dny, ve znamení husitství bude letos i festival Dotkni se Písku od 12. do 14. června.

Kozí Hrádek hostí v pátek od 21 hodin předpremiéru třetího dílu trilogie Jan Hus, kterou uvede Česká televize poslední květnový víkend. Projekci chystají i v sobotu od 19 hodin na Žižkově náměstí v Táboře. O dvě hodiny později snímek promítnou v Husinci, rodišti českého reformátora.