Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hendrix i Doors. V Alšově galerii zažijete omamnou jízdu do éry hippies

  8:46aktualizováno  8:46
Alšova jihočeská galerie připravila v v českobudějovickém Wortnerově domě výlet do 60. let minulého století. Výstava Psychedelia ukazuje stovky uměleckých plakátů, obalů alb a dalších rarit z jednoho z nejzajímavějších období rockové hudby. Na expozici je více než tisíc kousků.

Psychedelické obaly kapel Vanilla Fudge, Crazy World of Arthur Brown nebo Steve Miller Band. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Je to skoro jako kdybyste zažili legendární festival Woodstock. Až vyjdete ven, bude se s vámi točit svět, v hlavě znít psychedelická hudba, pamětníci možná upustí i slzu.

Omamnou jízdu za grafickým uměním rockové muziky 60. let hostí Alšova jihočeská galerie. Wortnerův dům v Budějovicích zaplnila výstava Psychedelia ve vizuální kultuře beatového věku 1962 až 1972.

Autor a sběratel Zdenek Primus navazuje na veleúspěšný projekt The Pope Smoked Dope (Papež kouřil trávu). Ten před několika lety navštívily desetitisíce lidí. Napsal mu dokonce dopis i tehdejší papež, který vzkázal, že marihuanu žádný svatý otec nikdy neužíval.

Fotogalerie

Budějovická expozice je mimořádným svědectvím výrazné kapitoly populární hudby. Na první pohled působí jako rozsáhlá sbírka milovníka rockové muziky, ale ve skutečnosti se jedná o důležitý počin, který nemá v Evropě obdoby.

Všechna patra galerie zaplnily výpravné obaly zásadních elpíček z let 1962 až 1972. Počátek spojil Primus s Beatles, kteří stáli u přelomu v populární hudbě. „Rokem 1972 zase v Československu končí jedna éra. Bigbítové kapely začínají hrát jazz-rock, nebo se rozpadly. Normalizace se rozjela naplno,“ líčí Primus.

Hlavním lákadlem jsou vzácné psychedelické plakáty ze San Francisca. „Ty se v Evropě téměř najít nedají. Posledních deset let proto objíždím po Americe lidi, kteří zažili éru hippies, a kupuju od nich všechny rarity. V Budějovicích je k vidění 150 plakátů. V takovém množství ještě nikde v Evropě nebyly vystavené,“ upozorňuje.

Scházel se i s veterány z Vietnamu

Návštěvníci uvidí plakáty Jimiho Hendrixe, Janis Joplin, The Doors, Franka Zappy, Jefferson Airplane, The Who a dalších slavných jmen tehdejší éry.

„Tyto kousky dnes stojí šílené peníze. Ale lidé, co tuto dobu prožili, se na první pohled rozpoznají a rozumějí si. Když jsem říkal, že mám v plánu dělat o tom výstavu, tak mi šli na ruku. Vnímali to, že budu oslavovat jejich mládí. Plakát stál třeba 1 500 dolarů, ale prodali mi ho mnohonásobně levněji,“ líčí Primus, který se v San Franciscu stýkal s bývalými hippies i válečnými veterány z Vietnamu.

Psychedelia

Termín vznikl odvozeninou žánru psychedelic music. Specifický hudební styl se pokoušel napodobit změnu mysli po požití drog. Zároveň byl i protestní kulturou proti establishmentu. K nejslavnějším představitelům patřily americké kapely Grateful Dead, The Doors, Jefferson Airplane nebo Quicksilver Messenger Service. V Británii tam patří éra Beatles v období let 1966 a 1968, první desky Pink Floyd, superskupina Cream i některá alba Rolling Stones.

Upozorňuje, že až do poloviny 90. let byly všechny produkty rockového hnutí 60. let považované za pouhé kultovní výtvory bez zvláštní umělecké hodnoty.

„Jenže potom nejprestižnější galerie v Americe Museum of Modern Art v New Yorku odkoupila kompletní set plakátů z let 1966 až 1968 od Victora Moscosa. To byl jeden z aktérů, kteří vytvářeli sanfranciská díla. Celý svět zjistil, že je to něco unikátního, co má svou kvalitu a vzrostlo to na hodnotě,“ podotýká.

Moscos pracoval hlavně se zelenou a červenou barvou. Když jeho písmo a ornamenty osvítí správný reflektor, začnou plakáty před očima doslova tančit. „Takový zážitek jsme zprostředkovali návštěvníkům v suterénu galerie. Nepotřebujete k tomu žádné drogy ani osm piv,“ směje se Primus.

Druhé patro zase patří československé populární hudbě ovlivněné psychedelií. U schodů jsou obálky všech čísel časopisu Pop Music Expres, další místnosti zaplnilo 100 plakátů kapel Olympic, Blue Effect, ale i filmů jako Zvětšenina, které se u nás tehdy promítaly a obsahují psychedelickou tematiku.

Výstava potrvá v Budějovicích do 28. června. Vyšel k ní i výpravný katalog s první odbornou studií na téma psychedelie a Československo. Galerie připravila také cyklus komentovaných prohlídek a projekcí filmů. Více na www.ajg.cz.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

Vystudovaný pedagog snil o létání. Za války pilotoval bombardéry

V polovině letošního května odhalili Janu Veselému před Obecním úřadem v...

Jan Veselý uprchl z protektorátu jakožto armádní letec do zahraničí. Proti okupantům bojoval zvenčí. Vedl nálety 311....

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

Najdete na iDNES.cz