Jiří Mládek má jendu z největších sbírek stavebnice Merkur na světě. Všechny...

Jiří Mládek má jendu z největších sbírek stavebnice Merkur na světě. Všechny součástky váží dohromady dvě a půl tuny. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

V muzeu stojí Petřínská rozhledna i ruské kolo. Postavené z Merkuru

  • 1
Dvoumetrový model Petřínské rozhledny, lokomotivy, železniční most i obří ruské kolo. A vše z Merkuru. Ve svět legendární české stavebnice se proměnil sál Ve Svatojánské v Muzeu Jindřichohradecka. Své poklady zapůjčil do Jindřichova Hradce Jiří Mládek, který má jednu z největších sbírek Merkuru na světě.

"Kladl jsem organizátorům na srdce, aby hlavně nedávali nikam cedulky, že je zakázané dotýkat se exponátů. Děti si naopak mohou točit ruským kolem a modely si osahat. Merkur je tu od toho, aby si zkoušely své technické dovednosti a fantazii," upozorňuje Jiří Mládek z Kyškovic u Roudnice nad Labem.

Lahůdkou výstavy je podle něj tiskárna Alfi z roku 1985 vyrobená ze stavebnice Merkur. "Byl nedostatek zařízení, která by z jednoduchých osmibitových počítačů dostala výstup na papír. Zapisovač Alfi dokázal se slušnou propiskou či fixem i malovat a dělat černobílé fotografie," popisuje Mládek.

Vedle vystavených modelů se lidé v muzeu seznámí také s historií stavebnice, která příští rok oslaví 90 let od svého vzniku.

"Návštěvníci si mohou vyzkoušet i své konstruktérské schopnosti. Součástí výstavy je dílna s velkým množstvím součástí Merkuru, z nichž si každý může vytvořit objekt podle své fantazie," podotýká kurátorka Alexandra Zvonařová.

Svůj dětský sen si plní už téměř čtyřicet let

Jiří Mládek si jako kluk mohl hrát s Merkurem jen u kamaráda. Ale dal si předsevzetí: Až budu velký, tak si nakoupím ty největší Merkury.

Svůj dětský sen si plní už téměř čtyřicet let. Dnes mu říká posedlost. Dohromady vlastní 1 200 kusů stavebnic, které váží před dvě a půl tuny. Jeho modely putují po různých výstavách, jsou ve stálých expozicích v Národním technickém muzeu v Praze či Muzeu Merkuru v Polici nad Metují.

Kovová stavebnice ho provází celý život. "Rodiče mi Merkura bohužel nikdy koupit nemohli. Ve čtyřech letech mi ale strýc věnoval volarskou stavebničku Trix a já si jako první model vyrobil zahradní pumpu. Pořád jsem pak otravoval rodiče a ukazoval jim, jak umím pumpovat," vypráví.

Vystudoval strojařinu, které se pak celý život věnoval. Slavná kovová stavebnice se stala jeho koníčkem číslo jedna v roce 1975, naplno mu propadl po odchodu do invalidního důchodu.

"První velký model jsem postavil se synem před necelými třiceti lety. Byla to třímetrová Eiffelova věž, už se nám nevešla do bytu v paneláku, tak jsme ji museli dokončit na balkoně. Chvíli tam vydržela, ale manželka neměla kde věšet prádlo, tak jsme ji zase rozebrali," říká Mládek.

Od té doby už sestavil a rozebral několik tun modelů. Merkur porovnává i s jinými podobnými stavebnice z celého světa. "V minulém století existovalo na celém světě zhruba 260 dírkovaných stavebnic. Merkur je však nejlepší a nejchytřejší. Svědčí o tom i to, že jako jediná vydržela s výrobou nepřetržitě téměř 90 let. Česká pošta chce dokonce příští rok u příležitosti výročí vydat speciální známku," popisuje.