Petr Vok a Perchta z Rožmberka rozmlouvají s hejtmanem Jiřím Zimolou.

Petr Vok a Perchta z Rožmberka rozmlouvají s hejtmanem Jiřím Zimolou. | foto: Ondřej Brynych

Výstavu o Rožmbercích zahájila na Pražském hradě Bílá paní a Petr Vok

  • 0
Na Pražském hradě se otevřela výstava věnovaná šlechtickému rodu Rožmberků nazvaná Rok Růže. Návštěvníci si tu mohou některé exponáty osahat, navíc si mohou vyzkoušet i historické oblečení. Akce potrvá ještě celý příští rok.

Výstava na Pražském hradě je předzvěstí blížícího se Rožmberského roku. Právě v roce 2011 totiž uplyne přesně 400 let od úmrtí posledního mužského potomka Rožmberků Petra Voka. Proto bude právě jeho rodu patřit na jihu Čech celý příští rok.

Výstavu na Pražském hradě zahájil jihočeský hejtman Jiří Zimola v doprovodu Bílé paní Perchty a Petra Voka, kterého si 'střihnul' herec Miroslav Mareš.

Expozice už přivítala první návštěvníky.

Expozice už přivítala první návštěvníky.

"Rožmberkové měli jako každý rod své silné i slabé stránky. Věnovali se práci i zábavě, kterou si uměli patřičně užít. Výhody svého postavení ale využívali především pro rozvoj svých panství. Byli pravými jihočeskými patrioty, na svůj region byli hrdí a veškeré síly napínali k jeho rozkvětu," řekl Zimola.

"Nikdo po nich se už nezasloužil o přetvoření krajiny jako oni - zásadně, a přitom velmi citlivě. Díky nim máme rybniční soustavu, a většina z nás tak bude na Vánoce večeřet právě jihočeskou rybu. Díky nim také můžeme obdivovat mnoho památek po celém kraji. Díky nim je také ve Vyšebrodském klášteře jedna z nejcennějších relikvií - Závišův kříž," podotkl Zimola.

Výstava je prozatím součástí prohlídkové trasy v Rožmberském paláci. Ta začíná v kapli, pokračuje do ústavu šlechtičen a následně do kinosálu, kde se prezentuje Jihočeský kraj.

Návštěvníky výstavy Rok Růže vítá sám Petr Vok.

Návštěvníky výstavy Rok Růže vítá sám Petr Vok.

Zde začíná výstava o Rožmbercích. Pilotní část expozice je umístěna v hlavním sále zrekonstruovaném do renesanční podoby. Tam návštěvníky přivítá figurína Petra Voka ve slavnostním oděvu.

"Expozice je určena pro všechny generace. Nechybí vzdělávací program pro školy i doprovodné akce pro děti. Výstava funguje pro všechny smysly, je audiovizuální - lidé si mohou nejen prohlížet exponáty, ale některých se i dotýkat, vyzkoušet si části šatstva či si poslechnout dobovou hudbu," přiblížila jedna z kurátorek, Petra Jánská z krajského úřadu.

Exponáty zapůjčilo i Jihočeské muzeum. Věnovalo hodovací nádobí, které šlechtici využívali při hostinách a také řadu kuriozit. Rožmberkové totiž podporovali alchymisty a právě do jejich kuchyně tyto exponáty umožňují nahlédnout.