Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro vysvědčení šli hosínští školáci stezkou odvahy kolem hřbitova

  14:21aktualizováno  14:21
Žáci z malotřídky v Hosíně u Českých Budějovic nedostali vysvědčení jako většina dětí ve školní třídě. Dostali na výběr ze tří možností. Mohli si ho převzít na lodi, u zmrzliny nebo při noční stezce odvahy. Vybrali si třetí možnost a při trase kolem hřbitova je honila strašidla.

Žáci z Hosína si šli pro vysvědčení stezkou odvahy, na které potkali různá strašidla nebo smrtku s kosou. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Když ve čtvrtek ráno mířila většina žáků s květinou v ruce pro vysvědčení, děti z jednotřídky v Hosíně na Českobudějovicku se spokojeně protahovaly ve své třídě ve spacácích.

Na lavicích už vysvědčení měly a čekala je snídaně, na niž napekly dobroty jejich maminky. Během posledních společných chvil ve třídě ještě probraly zážitky z noční stezky odvahy a poté už se rozběhly na prázdniny.

Fotogalerie

Hosínští školáci si mohli vybrat, kde chtějí výsledek své celoroční práce dostat. „Ve finále se rozhodovalo mezi lodí, zmrzlinou a stezkou odvahy. A ta nakonec vyhrála,“ říká učitel hosínské školy Jan Čipera, který měl letos 15 žáků od první do čtvrté třídy.

Na stezku odvahy jich nakonec dorazilo 14, protože jeden žák už odjel s rodiči k moři. A přibyli k nim ještě tři odvážní předškoláci z vedlejší školky. Všichni se sešli už o půl sedmé večer ve třídě, aby měli čas rozloučit se před prázdninami se svým učitelem a pořádně se před nočním dobrodružstvím bát.

S přibývajícím soumrakem kolektivní strach zhoustl tak, že poplakávaly nejen dívky, ale i kluci.

„Já na stezku odvahy nechtěl, chtěl jsem na loď. Bojím se toho všeho,“ svěřil se čtvrťák Ondra. A třeťák Sam upřesnil, že se bojí, protože pan učitel dětem řekl, že by je mohl na stezce někdo ukradnout. „A je tam fakt hodně strašidel a na hřbitově bílá paní,“ popsal Sam.

Bílou paní však učitel svým vystrašeným žákům představoval jako vlídnou nadpozemskou bytost, která jim může splnit jedno tajné přání. Za podmínky, že budou hodní a budou se k ní i k ostatním strašidlům na stezce chovat slušně.

„A pane učiteli, co když ji neuvidíme? Vždyť je průhledná,“ tlačila na kantora jedna z dívek před odchodem na start. A vzápětí následovala smršť dalších otázek: A co když omdlíme? Co když nás unesou? Co když přijdeme o život?

Samotnou, asi půl kilometru dlouhou, trasu, na níž nechyběla ani cesta lesem a kolem hřbitova, osvětlovalo jen pár svíček a na obzoru blesky. Předškoláci Fanda s Jirkou, kteří se na ni vydali první, se po chvíli úprkem vrátili zpátky.

„Naháněly nás strašidla,“ vyrazili ze sebe. Kluky vyděsily siamské jezinky, dvouhlavé strašidlo se společným tělem. Velký respekt budil i hejkal, postava s obří sekyrou či smrtka, která si přímo na hřbitově brousila kosu při spatření dětí.

Na konci stezky je čekal na plácku vedle hřbitova učitel s vysvědčeními a lebkou na stolku. A také bílá paní, která jim udělala radost, že nebyla průhledná.

„Honzíku, máš samé jedničky, já ti gratuluju a můžeš jít do třídy,“ chválil Čipera jednoho z druháků. Cestu s vysvědčením do školy vzdálené jen pár metrů už děti překonávaly s hrdinským pocitem. „Bál jsem se hodně, nejvíc asi polednice. Ale bylo to dobrý,“ liboval si Honzík.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Nová poliklinika v Budějovicích plánuje 30 ordinací. Licenci ještě nemá

Nová poliklinika v Českých Budějovicích má vyrůst naproti Nákupnímu centru...

Lékařský dům s třiceti ordinacemi vyroste do roka v sousedství Nákupního centra Géčko na českobudějovickém sídlišti...

Další z rubriky

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

Jihočeské Slavonice slaví. Jsou Historickým městem roku 2017

Slavonice jsou Historickým městem roku 2017.

Díky dobré péči o památky se dnes Slavonice z Jindřichohradecka staly Historickým městem uplynulého roku. Výhru v...

Mladí budějovičtí autoopraváři bodovali na soutěži v Mladé Boleslavi

Žáci z českobudějovické střední školy automobilní uspěli v celostátní soutěži...

Pětice opravářů z budějovické automobilní průmyslovky a středního odborného učiliště přivezla druhé místo v kategorii...

Najdete na iDNES.cz