Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro vysvědčení šli hosínští školáci stezkou odvahy kolem hřbitova

  14:21aktualizováno  14:21
Žáci z malotřídky v Hosíně u Českých Budějovic nedostali vysvědčení jako většina dětí ve školní třídě. Dostali na výběr ze tří možností. Mohli si ho převzít na lodi, u zmrzliny nebo při noční stezce odvahy. Vybrali si třetí možnost a při trase kolem hřbitova je honila strašidla.

Žáci z Hosína si šli pro vysvědčení stezkou odvahy, na které potkali různá strašidla nebo smrtku s kosou. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Když ve čtvrtek ráno mířila většina žáků s květinou v ruce pro vysvědčení, děti z jednotřídky v Hosíně na Českobudějovicku se spokojeně protahovaly ve své třídě ve spacácích.

Na lavicích už vysvědčení měly a čekala je snídaně, na niž napekly dobroty jejich maminky. Během posledních společných chvil ve třídě ještě probraly zážitky z noční stezky odvahy a poté už se rozběhly na prázdniny.

Fotogalerie

Hosínští školáci si mohli vybrat, kde chtějí výsledek své celoroční práce dostat. „Ve finále se rozhodovalo mezi lodí, zmrzlinou a stezkou odvahy. A ta nakonec vyhrála,“ říká učitel hosínské školy Jan Čipera, který měl letos 15 žáků od první do čtvrté třídy.

Na stezku odvahy jich nakonec dorazilo 14, protože jeden žák už odjel s rodiči k moři. A přibyli k nim ještě tři odvážní předškoláci z vedlejší školky. Všichni se sešli už o půl sedmé večer ve třídě, aby měli čas rozloučit se před prázdninami se svým učitelem a pořádně se před nočním dobrodružstvím bát.

S přibývajícím soumrakem kolektivní strach zhoustl tak, že poplakávaly nejen dívky, ale i kluci.

„Já na stezku odvahy nechtěl, chtěl jsem na loď. Bojím se toho všeho,“ svěřil se čtvrťák Ondra. A třeťák Sam upřesnil, že se bojí, protože pan učitel dětem řekl, že by je mohl na stezce někdo ukradnout. „A je tam fakt hodně strašidel a na hřbitově bílá paní,“ popsal Sam.

Bílou paní však učitel svým vystrašeným žákům představoval jako vlídnou nadpozemskou bytost, která jim může splnit jedno tajné přání. Za podmínky, že budou hodní a budou se k ní i k ostatním strašidlům na stezce chovat slušně.

„A pane učiteli, co když ji neuvidíme? Vždyť je průhledná,“ tlačila na kantora jedna z dívek před odchodem na start. A vzápětí následovala smršť dalších otázek: A co když omdlíme? Co když nás unesou? Co když přijdeme o život?

Samotnou, asi půl kilometru dlouhou, trasu, na níž nechyběla ani cesta lesem a kolem hřbitova, osvětlovalo jen pár svíček a na obzoru blesky. Předškoláci Fanda s Jirkou, kteří se na ni vydali první, se po chvíli úprkem vrátili zpátky.

„Naháněly nás strašidla,“ vyrazili ze sebe. Kluky vyděsily siamské jezinky, dvouhlavé strašidlo se společným tělem. Velký respekt budil i hejkal, postava s obří sekyrou či smrtka, která si přímo na hřbitově brousila kosu při spatření dětí.

Na konci stezky je čekal na plácku vedle hřbitova učitel s vysvědčeními a lebkou na stolku. A také bílá paní, která jim udělala radost, že nebyla průhledná.

„Honzíku, máš samé jedničky, já ti gratuluju a můžeš jít do třídy,“ chválil Čipera jednoho z druháků. Cestu s vysvědčením do školy vzdálené jen pár metrů už děti překonávaly s hrdinským pocitem. „Bál jsem se hodně, nejvíc asi polednice. Ale bylo to dobrý,“ liboval si Honzík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

Umělkyni Šedou posílali kritici za projekt UNES-CO v Krumlově do plynu

Věra Čarková s dcerou se nastěhovaly do bytu v Široké ulici v centru Krumlova.

Mnoho kritických reakcí dostala umělkyně Kateřina Šedá kvůli projektu, při němž se v Českém Krumlově zaměřila na...

Štreit fotil vrahy ve věznicích. Byli chytří, mladí. Přitom zabili, říká

Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii první ukázku svého nového...

Uznávaný český fotograf Jindřich Štreit vystavuje v táborské galerii Auritus. Návštěvníci uvidí snímky z dokumentárního...

Na konzervatoř ho nevzali pro nedostatek talentu. Teď zpívá s Jiřím Kornem

„Dodnes je mi role Romea nejbližší. Bylo to první velké představení, do té doby...

Českobudějovický zpěvák Lukáš Randák si nedávno nadělil ke svým 30. narozeninám zcela vyprodaný koncert plný hostů na...

Najdete na iDNES.cz