Sokolník Radek Staněk se s dravci stará o bezpečnost vzdušného prostoru Letiště České Budějovice. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Ať drony hlídají letiště místo dravců, navrhl výzkumník a vyhrál soutěž

  • 1
Dravce, kteří chrání letiště před přítomností menších ptáků, by mohly v budoucnu nahradit drony. Takový postup navrhuje výzkumný pracovník budějovické Vysoké školy technické a ekonomické Ladislav Bartuška. S projektem biologické ochrany vyhrál národní kolo soutěže European Satellite Navigation Competition 2015.

K odehnání hejn ptáků letiště zatím využívají především živé dravé ptáky, ale i pyrotechnické a akustické metody. Bartuškova koncepce s drony kombinuje dosavadní metody, jako je třeba akustické odhánění ptactva, s využitím dronu a speciálního softwaru, který umožňuje částečně autonomní řízení v reakci na pohyb ptactva v okolí.

Letiště České Budějovice budou dál chránit dravci.

Drony navíc mohou spolupracovat navzájem v prostoru bezpečnostních letových zón u letiště, aniž by došlo ke střetu s letadlem samotným.

„Každý dron bude mít kameru, která umožní monitorovat ostatní bezpečnostní parametry v okolí letiště. Lze tedy například zamezit narušení letového provozu jinými civilními drony, kdyby se někdo rozhodl létat v jeho okolí,“ řekl Bartuška.

Největší jihočeské letiště v Plané u Českých Budějovicích s tímto systémem příliš nepočítá.

„Zůstaneme u dravců. Dron je potenciálně nebezpečný, je to jen stroj. Dravec dokáže poznat, že je něco stejné, a co je možná ještě důležitější, čas od času musí zaútočit. Nejde jen o plašení ptáků, ale i o chytání drobné zvěře. To dron nedokáže,“ uvedla mluvčí letiště Martina Vodičková.

Přítomnost ptáků na letišti představuje nebezpečí především pro startující a přistávající letadla. V takovou chvíli hrozí, že stroje nasají ptáky do motorů, což může způsobit až fatální závadu na letadle.

Vzniklé škody leteckým společnostem způsobují ekonomické ztráty a ohrožují bezpečnost dopravy. „Každé mezinárodní letiště proto musí mít biologickou ochranu,“ uvedl Bartuška.

,