Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzácná barokní dřevořezba Strom života je zpět na jihu Čech

  8:44aktualizováno  8:44
Vzácný Strom života je jedním z největších děl barokního řezbářství na jihu Čech. Podle pověsti ho vyřezal jako projev pokání vězněný mnich. Zobrazuje poslední pozemské osudy Ježíše Krista. Po více než patnácti letech se nyní strom vrátil na Jindřichohradecko.

Strom života. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Dřevořezba pochází z kláštera paulánů v Klášteře u Nové Bystřice a od roku 2001 ji vystavovala Národní galerie v Praze. Po kompletním restaurování se přesunula do Muzea Jindřichohradecka, kde ho mohou návštěvníci obdivovat v sakristii barokní kaple v bývalém klášteře minoritů ve Štítného ulici.

Fotogalerie

„Dlouhá desetiletí byl instalován v naprosto nevyhovujících podmínkách, což se samozřejmě podepsalo na jeho stavu,“ líčí ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal.

Proto se církev na přelomu tisíciletí domluvila s Národní galerií, že si Strom života zapůjčí a nechá ho restaurovat. Nyní zápůjčka končí a vzácné dílo se po domluvě vrátilo zpět do regionu. Je tak hlavní ozdobou expozice jindřichohradeckého sakrálního umění.

„Myslím, že v našem muzeu bude Strom života vystavený minimálně pět až deset let, protože do Kláštera u Nové Bystřice se může vrátit opravdu až v případě, že se tam vytvoří vhodné podmínky,“ podotýká Pikal.

Barokní dřevořezbu datují historikové do druhé poloviny 17. století.

„Strom života je ve výtvarném umění poměrně vzácným námětem, v minoritském klášteře se ale poprvé setkají dva. V křížové chodbě je malba z konce 15. století, kde je právě také Strom života. Takže je to zajímavé i tím, že se ty dva Stromy života poprvé dostanou do jednoho objektu,“ říká historik umění muzea Jakub Valášek.

Dvoumetrové dílo lidé uvidí během adventu

Podle biblické knihy Genesis rostl uprostřed ráje Strom poznání a křesťanská tradice jej chápala jako předobraz Kristova kříže. Proto byl také kříž zobrazován po celý středověk stylizovaný do podoby stromu, v němž byly často znázorňované postavy z Kristova rodokmenu.

Zhruba dvoumetrové dílo z Kláštera u Nové Bystřice je virtuózní dřevořezbou. Podle pověsti ho vyřezal jako projev pokání vězněný mnich, avšak umělecká kvalita svědčící o profesionalitě řezbáře ji zpochybňuje.

Zájemci si mohou Strom života prohlédnout při přednášce v muzeu 14. listopadu v 18 hodin a pak v adventním čase od 26. listopadu do 30. prosince.

Muzeum Jindřichohradecka v těchto dnech také zve na výstavy vojenských hraček z 30. a 40. let minulého století i expozice představující život v Jindřichově Hradci na stránkách týdeníku Ohlas od Nežárky.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Najdete na iDNES.cz