Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzácná barokní dřevořezba Strom života je zpět na jihu Čech

  8:44aktualizováno  8:44
Vzácný Strom života je jedním z největších děl barokního řezbářství na jihu Čech. Podle pověsti ho vyřezal jako projev pokání vězněný mnich. Zobrazuje poslední pozemské osudy Ježíše Krista. Po více než patnácti letech se nyní strom vrátil na Jindřichohradecko.

Strom života. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Dřevořezba pochází z kláštera paulánů v Klášteře u Nové Bystřice a od roku 2001 ji vystavovala Národní galerie v Praze. Po kompletním restaurování se přesunula do Muzea Jindřichohradecka, kde ho mohou návštěvníci obdivovat v sakristii barokní kaple v bývalém klášteře minoritů ve Štítného ulici.

Fotogalerie

„Dlouhá desetiletí byl instalován v naprosto nevyhovujících podmínkách, což se samozřejmě podepsalo na jeho stavu,“ líčí ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal.

Proto se církev na přelomu tisíciletí domluvila s Národní galerií, že si Strom života zapůjčí a nechá ho restaurovat. Nyní zápůjčka končí a vzácné dílo se po domluvě vrátilo zpět do regionu. Je tak hlavní ozdobou expozice jindřichohradeckého sakrálního umění.

„Myslím, že v našem muzeu bude Strom života vystavený minimálně pět až deset let, protože do Kláštera u Nové Bystřice se může vrátit opravdu až v případě, že se tam vytvoří vhodné podmínky,“ podotýká Pikal.

Barokní dřevořezbu datují historikové do druhé poloviny 17. století.

„Strom života je ve výtvarném umění poměrně vzácným námětem, v minoritském klášteře se ale poprvé setkají dva. V křížové chodbě je malba z konce 15. století, kde je právě také Strom života. Takže je to zajímavé i tím, že se ty dva Stromy života poprvé dostanou do jednoho objektu,“ říká historik umění muzea Jakub Valášek.

Dvoumetrové dílo lidé uvidí během adventu

Podle biblické knihy Genesis rostl uprostřed ráje Strom poznání a křesťanská tradice jej chápala jako předobraz Kristova kříže. Proto byl také kříž zobrazován po celý středověk stylizovaný do podoby stromu, v němž byly často znázorňované postavy z Kristova rodokmenu.

Zhruba dvoumetrové dílo z Kláštera u Nové Bystřice je virtuózní dřevořezbou. Podle pověsti ho vyřezal jako projev pokání vězněný mnich, avšak umělecká kvalita svědčící o profesionalitě řezbáře ji zpochybňuje.

Zájemci si mohou Strom života prohlédnout při přednášce v muzeu 14. listopadu v 18 hodin a pak v adventním čase od 26. listopadu do 30. prosince.

Muzeum Jindřichohradecka v těchto dnech také zve na výstavy vojenských hraček z 30. a 40. let minulého století i expozice představující život v Jindřichově Hradci na stránkách týdeníku Ohlas od Nežárky.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Zápach a zavřeno. Veřejná WC jsou ostudou Českých Budějovic

Obyvatelé Českých Budějovic si stěžují na špínu na veřejných toaletách na...

Toalety na Sokolském ostrově v centru Českých Budějovic jsou kvůli špíně pro mnoho obyvatel nepoužitelné. V okolí...

Najdete na iDNES.cz