Zhruba stopadesát let starý ořešák černý v parku zámku Blatná byl pasován na

Zhruba stopadesát let starý ořešák černý v parku zámku Blatná byl pasován na Ořešák Jana Evangelisty Purkyně. Ten na zámku působil jako vychovatel v rodině šlechtického rodu Hildprandtů zhruba před 200 lety. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vzácný ořešák z Blatné pojmenovali podle vědce J. E. Purkyně

  • 2
Pojmenováním Ořešák Jana Evangelisty Purkyně se od úterý pyšní obří ořešák černý v zámeckém parku v Blatné na Strakonicku. Po slavném přírodovědci dostal jméno proto, že Purkyně působil před 200 lety v Blatné jako vychovatel.

Ořešák černý, který roste v zámeckém parku v Blatné je vzácný svým původem i vzrůstem a je starý asi 150 let. Tento strom latinsky zvaný Juglans nigra pochází z bohatých lesů Ameriky a jako exotická dřevina se stal oblíbeným zejména v parcích.

J. E. Purkyně

Český přírodovědec, fyziolog, anatom a biolog, filozof, organizátor vědeckého a kulturního života a národní buditel se stal profesorem na univerzitě ve Vratislavi, kde učinil řadu objevů, z nichž nejvíce ceněná je formulace buněčné teorie.

Jméno J. E. Purkyně získal v úterý při slavnostním pasování. Právě tento proslulý český přírodovědec totiž v Blatné před 200 lety působil jako vychovatel.

Zdejší ořešák je třetím největším stromem svého druhu v České republice.

"Náš největší exemplář je v zámeckém parku v Kravařích na Opavsku, má obvod kmene 6,5 metru a je vysoký 35 metrů. Památný ořešák v zámeckém parku v Kvasicích na Kroměřížsku má obvod téměř 6,9 metru a výšku 28 metrů. Třetí v pořadí je právě ořešák v Blatné. Není sice vyhlášen za památný, přesto má úctyhodný obvod 5,5 metru a výšku 32 metrů, " uvedl Pavel Kyzlík ze společnosti Dendrologická Dobřichovice, který strom slavnostně pasoval.

Ořešák černý se v Evropě pěstuje od roku 1685, v českých zemích pak od roku 1835. Největší jedinec v USA má odvod kmene více než sedm metrů a vysoký je 40 metrů.