Školy představují v Budějovicích nové obory, sázejí na informatiku

  8:32aktualizováno  8:32
Místo objíždění Dnů otevřených dveří jednotlivých středních škol v jižních Čechách i dalších krajích České republiky je pro žáky z osmých a devátých tříd a jejich rodiče jednodušší zajít na budějovické výstaviště. V pavilonech T1, T2, E5, R1, H a Z se do pátku odehrává 24. ročník přehlídky Vzdělání a řemeslo.

Na přehlídce Vzdělání a řemeslo na českobudějovickém výstavišti se prezentují střední školy a učiliště. | foto: David Peltán, MAFRA

„Výstava nabízí expozice téměř stovky středních škol a učilišť. Návštěvníci tam mohou dostat informace o náplni studia, zeptat se studentů na jejich osobní zkušenost, sledovat dovednosti těch nejlepších v celostátních soutěžích a získat tak další podklady při volbě studia pro budoucí povolání,“ uvedl projektový manažer výstavy Zdeněk Filip.

Většina škol se snaží reagovat na poptávku zaměstnavatelů a představit na výstavě nové obory i novinky ve vybavení a výuce. Například Střední škola a COP Sezimovo Ústí promění pro potřeby praxe od příštího školního roku dva obory.

„Pro budoucí techniky začínáme nabízet nový maturitní obor chytré řešení v energetice. Zareagovali jsme na poptávku firem, které po těch chytrých řešeních volají. Tento obor se opírá o elektro, IT a pracování se stroji řízenými počítačem,“ popsala ředitelka školy Lenka Hrušková s tím, že druhý maturitní obor je ekonomická specializace řízení sportu.

Fotogalerie

Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín zase končí s maturitním oborem informatika v ekonomice a zájemcům o informatiku nabízí obor informační technologie.

„V něm nebude až tak zvýrazněna ekonomika, bude víc zaměřený na programování. Jdeme s dobou, vycházíme vstříc požadavkům firem,“ konstatoval ředitel školy Milan Timko.

Na výstavišti představuje velešínská škola robotickou ruku. „To je u nás novinka, v regionu chybělo programování v této oblasti. Vykrýváme mezeru, která tu byla. Ve firmách se nahrazují manuální práce roboty a někdo je musí programovat. To teď budeme učit naše studenty v maturitním oboru mechanik seřizovač už od příštího školního roku,“ upřesnil Timko.

Řada škol se na výstavě prezentuje ve společných expozicích s významnými zaměstnavateli regionu, kteří se školami spolupracují a nabízejí jejich učňům a studentům stipendia, praxe i pracovní uplatnění.

„Součástí výstavy je dvacet celostátních soutěží napříč obory, řada z nich je divácky atraktivních. Ani letos nechybí informační a poradenské středisko při úřadu práce i doprovodný program,“ pozvala mluvčí výstaviště Michaela Čeňková.

Už popáté se v areálu odehraje veletrh fiktivních firem, který organizuje českobudějovická Střední škola obchodní a Vyšší odborná škola Husova. Cílem je pomoci rozvoji podnikatelských dovedností žáků, kteří si vyzkoušejí simulaci reálného podnikatelského prostředí v podmínkách tržního hospodářství.

„Žáci se tím učí samostatnosti, týmové práci, zodpovědnosti, rozvíjejí své obchodní znalosti a dovednosti,“ řekla ředitelka školy Jarmila Benýšková.

Výstaviště je ve čtvrtek otevřené od devíti do 17 hodin a v pátek do 16 hodin. Vstup je zdarma. Loni výstava hostila 16 tisíc návštěvníků.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Tři zájemci o dostavbu dálnice D4 mají smůlu, ministerstvo je vyloučilo

Vizualizace dálnice D4 u Příbrami

Do druhého kola výběrového řízení na dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem vybralo ministerstvo...

Další z rubriky

Primátorem Budějovic je opět Svoboda. Prioritou zůstává doprava, řekl

Primátorem Českých Budějovic byl zvolen Jiří Svoboda (ANO).

Primátorem Českých Budějovic bude i nadále Jiří Svoboda z hnutí ANO. Rozhodli o tom zastupitelé. Dostal 32 hlasů ze 45,...

V anketě řidičů o nejhorší výmol v kraji vede díra v Budějovicích

V anketě serveru vymoly.cz „vyhrály“ jihočeskou část díry na křižovatce ulic...

Sto tisíc hlasů řidičů rozhodlo v soutěži o nejhorší díru na silnici v republice webu www.vymoly.cz. Jižní Čechy...

Tábor investuje do centra pro seniory i parkoviště ve Větrovech

Opravy Budějovické ulice v Táboře (červenec 2018).

Nejnákladnější akcí příštího roku v Táboře bude stavba centra pro seniory, vyplývá to z návrhu rozpočtu. Pokračovat...

Najdete na iDNES.cz