Oáza v budějovickém parku Stromovka je už třetím rokem zavřená. Snímek je z...

Oáza v budějovickém parku Stromovka je už třetím rokem zavřená. Snímek je z léta 2013 | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pivo v budějovické Oáze už točit nebudou. Vznikne z ní speciální školka

  • 4
Bývalou populární restauraci v parku Stromovka v Českých Budějovicích chce majitel předělat na školku. Zastupitele to rozdělilo a ani koalice nebyla zdaleka jednotná. Změnu územního plánu prosadili jen o jeden hlas, útvar hlavního architekta ji přitom odmítl.

Šance, že ve známé restauraci Oáza v budějovické Stromovce budou ještě někdy čepovat pivo, se po výrazně zmenšila. Zastupitelé v úterý schválili návrh na pořízení změny územního plánu a legendární místo nakročilo k proměně v mateřskou školu.

Samotné jednání o tomto bodu bylo na radnici velmi rušné a členy zastupitelstva rozdělilo na dvě poloviny. I následné hlasování pak bylo těsné a záměr se povedlo protlačit dál 23 hlasy, tedy nejtěsnější možnou většinou.

Schválení nedoporučil ani magistrátní útvar hlavního architekta, což však mnozí vůbec nebrali v potaz.

Majiteli Oázy jsou manželé Olga a Václav Strakovi. Pro ně to nebyl první pokus o změnu územního plánu, doposud však nebyli úspěšní.

„Dříve jsem změnu také odmítal, ale byl jsem se podívat na místě. Je tam vybydlený a polorozpadlý objekt, který fungoval jako hospoda. Pokud máme možnost, že se to místo promění na mateřskou školu, tak to podpořím. Dokážu si ji tam představit,“ reagoval radní Miroslav Joch (ČSSD).

Školka typu Montessori

Restaurace je zavřená třetím rokem. Václav Straka už v roce 2013 upozornil, že je v hrozném stavu, a nehodlá ji dál pronajímat ke stejným účelům. Strakovi mají zájem v Oáze vybudovat školku, kde se bude vyučovat podle principů Montessori pedagogiky.

„Chceme umožnit dětem poznávat krásu přírody prostřednictvím výuky v parku,“ píší Strakovi v projektu nazvaném Stromovka. Sami jsou členy profesních sdružení zřízených za účelem rozvoje městského i krajinného prostředí a také se o Stromovku starají.

Ne všichni zastupitelé však měli pro jejich záměr pochopení. Především upozorňovali na to, že pro mnohé byla Oáza opravdu kultovním místem a podobná restaurace v oblíbeném parku dlouhodobě chybí, stejně jako potřebné sociální zařízení.

„Stanovisko útvaru hlavního architekta je srozumitelné a je proti, takže nevidím důvod ke změně územního plánu,“ reagoval zastupitel Pavel Burda (ČSSD). Právě sociální demokraté pak při hlasování nebyli jednotní, stejně tak i opoziční komunisté. Potřebných 23 hlasů se podařilo nasbírat napříč zastupitelstvem, například i u koaliční ODS a jejího člena Martina Staška. „Pokud se do té budovy vrátí život, je to pozitivní,“ domnívá se.

Nyní tak může začít proces pořízení změny územního plánu. „Příslušný odbor zpracuje zadání. Prostřednictvím úřední desky bude návrh zaslán dotčeným orgánům. Po projednání se případně upraví a předloží ke schválení do zastupitelstva,“ nastínila postup mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

K dalším krokům patří i veřejné projednání s občany. Vše může trvat 12 až 15 měsíců, záleží na připomínkách účastníků řízení a podobně. Takže k případné proměně Oázy je ještě daleko.

„Je škoda, že nemáme celkovou koncepci pro Stromovku, pak bych podobný záměr podpořil s úplným klidem, takhle vyvstává stále mnoho otázek. I tak je však návrh na školku tou lepší variantou,“ dodal radní Michal Šebek (ODS).

Problém je, že pozemky v oblíbeném parku nepatří městu a radnice ho pouze udržuje. „Téměř sto procent pozemků je v majetku fyzických osob z Prahy a pak státu,“ upozornil už dříve zastupitel Juraj Thoma (Občané pro Budějovice). Přesto by se tam v dohledné době mohly objevit alespoň toalety. Hodně návštěvníků si také přeje obnovení vodní nádrže Bagr, která už dlouhé roky není vhodná ke koupání.