Michal Škoda při instalaci jedné z výstav v Domu umění.

Michal Škoda při instalaci jedné z výstav v Domu umění. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Z Domu umění udělal Michal Škoda uznávanou středoevropskou galerii

  • 0
Patří k výrazným budějovickým osobnostem. Černé oblečení, tmavé sluneční brýle, nekompromisní názory. Michal Škoda. Umělec a kurátor Domu umění. Jedni jeho aktivity obdivují, druzí mu vyčítají nesrozumitelnost výstav, které už patnáct let na jihu Čech pořádá.

Jedno je ale jisté. Padesátiletému Škodovi se z Domu umění na náměstí Přemysla Otakara II. podařilo za patnáct let vybudovat středoevropské centrum současného světového umění. Kroky zahraničních turistů leckdy jako první míří právě tam. Zvlášť když Škoda dokáže pod Černou věž dostat díla takových umělců, jako je například Martin Creed, držitel prestižní Turner Prize, což je něco jako výtvarný Oscar.

Umění mu bylo souzeno už od narození. Dětství prožil ve Veselí nad Lužnicí a vliv na něho měl mimo jiné čas strávený v českobudějovickém ateliéru svého otce, známého jihočeského sochaře a keramika Antonína Škody. Tam si malý Michal hrál s hlínou a vytvářel první dílka. „Už ani nevím, kdy jsem stvořil sošku, na kterou jsem byl hrdý. Ale určitě to muselo být něco abstraktního. Figury mě nikdy nelákaly,“ líčí.

Jeho kroky v patnácti letech logicky směřovaly na střední keramickou školu v Bechyni. Vedle výtvarna miloval literaturu, film a rockovou hudbu. „Všechny druhy umění se nějak prolínají, vše je možné vnímat, číst, naslouchat. Dlouhá léta mě už nejvíc oslovuje a ovlivňuje architektura,“ přemýšlí.

Škodovy práce obdivují i v Americe a Japonsku

Od roku 1994 uspořádal několik desítek samostatných výstav. Zúčastnil se také skupinových expozic ve známých světových galeriích. Škodovy práce jsou ve sbírkách v Americe, Německu nebo Japonsku. Jeho díla se dají člověku bez znalosti moderního a postmoderního umění těžko popsat. Může to být jen rám bez obrazu na šedé stěně nebo takzvané autorské knihy plné deníkových záznamů a současných úvah.

„Dílo Michala Škody je neobyčejně kompaktní. I přes strohost a přesnost zobrazování, potažmo provedení svých děl, do nich autor vtiskává pocity neúnavného zkoumání a potřeby nalézt fragmenty řádu společnosti, v níž žijeme,“ napsala o Škodovi Markéta Kubačáková na serveru Artlist.

Život změnil Škodovi rok 1997, kdy nastoupil do Galerie současného umění v Domě umění v Budějovicích. Instituci v letech 1997 až 2009 spravovala akciová společnost Městské kulturní domy České Budějovice. Od roku 2010 je správcem odbor kultury magistrátu. Škodův cíl byl od počátku jasný: představovat nejen Jihočechům to nejzajímavější ze současného moderního umění a zároveň si tím plnit své sny.

Poslední šance vidět špičkovou výstavu

K vrcholům jeho dramaturgie patří současná výstava Brita Martina Creeda, která potrvá v galerii do neděle 17. června. Je to teprve podruhé v historii, kdy v České republice vystavuje samostatně držitel Turnerovy ceny.

Energii a síly do dalších aktivit nebere Škodovi ani věčné obhajování jeho kurátorské práce a byrokratické průtahy. Naposledy kupříkladu kvůli výběrovému řízení na pronájem Domu umění na dalších deset let. Budějovičtí radní totiž výsledky soutěže po špatném vypsání zrušili. Škodovi, tak nezbývá nic jiného, než se do dalšího konkurzu znovu přihlásit. Kdy ale bude, radní zatím neví. Na příští rok mu magistrát smlouvu prodlouží. Jak bude Dům umění dál fungovat, budou představitelé města řešit nejdřív až v září.

Michal Škoda

Narodil se v Táboře, dětství prožil ve Veselí nad Lužnicí. Jeho otec byl keramik a sochař Antonín Škoda, kterého řada jeho kolegů dodnes považuje za nedoceněného umělce evropského významu.
Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Bechyni. Potom pracoval v civilních zaměstnáních až do roku 1991, od kdy je na volné noze. V roce 1997 převzal dramaturgii Domu umění v Českých Budějovicích. Žije v Soběslavi. Jeho manželka Irena učí na tamní speciální škole. Mají syny Filipa (28), Martina (17) a Jana (13).