Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vimperk se bojí. Z hotelu má být ubytovna pro sociálně slabé

  9:58aktualizováno  9:58
Z bývalého hotelu Vltava ve Vimperku pravděpodobně bude ubytovací dům pro sociálně slabé a Romy. Ve městě se proti záměru majitele zvedá vlna nevole a i radnice se snaží projekt zvrátit. Lidé se obávají, že se tím prohloubí nenávist vůči Romům ve městě, kde v minulosti byly problémy v soužití.

Hotel Vltava ve Vimperku je nyní zavřený. Brzy by mohl opět otevřít - ovšem jako ubytovna. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Hotel Vltava v Kaplířově ulici ve Vimperku má 27 pokojů s 80 lůžky. Kvůli tomu, že hotel byl prodělečný, jej majitel Ivan Bublík loni v prosinci uzavřel a nyní se mu podařilo ho pronajmout společnosti Czech Ordinem RAS, která z něj chce udělat podobnou ubytovnu, jakou má v Českých Budějovicích u vlakového nádraží.

Bublík vlastní hotel už 12 let a tvrdí, že posledních osm byl prodělečný. I proto jej nabízel vimperské radnici, aby z něj udělala dům pro seniory, nebo si jej pronajala. Pak se ještě objevilo několik zájemců, ale s žádným se Bublík nedomluvil. Až nyní.

Hotel Vltava ve Vimperku je nyní zavřený. Brzy by mohl opět otevřít - ovšem...

"Není vůbec pravda, že by se do Vimperka stěhovali Romové z Budějovic, protože ti zůstávají v Budějovicích, kde bude společnost provozovat dům nadále. Byl jsem ubezpečen, že nepůjde o obsazení Vltavy Romy, ale je nutné počítat s tím, že se tam budou vyskytovat, protože budovu bude de facto obsazovat sociálka, která poskytuje dotace na ubytování," prohlásil Bublík v internetové diskusi s obyvateli Vimperka.

Z hotelu podle něj bude azylový dům pro rodiny s dětmi, kde bude platit jasný provozní řád, a kdokoliv jej poruší, bude vystěhován.

"Ve smlouvě mám uvedeno, že nesmí dojít k žádnému obtěžování ani rušení okolí Vltavy. Smlouvu vypovím, pokud se naplní negativní scénáře," doplnil Bublík s tím, že do budovy investoval v posledních dvou letech 1,5 milionu korun, a pokud by ji druhou zimu po sobě nechal uzavřenou, byla by zdevastovaná.

Radnice je ostražitá, ale příliš toho nezmůže

Firma Czech Ordinem RAS vznikla loni v říjnu a provozuje v Českých Budějovicích ubytovnu Český řád, kde se platí za nocleh od 125 do 200 korun za noc. Kapacita je 80 lůžek. Společnost nabízí i zprostředkování, uzavírání smluv a pomoc s hledáním zaměstnání.

Jaké má firma záměry s budovou ve Vimperku, nechtěl jednatel René Ščiran příliš komentovat. "Jednáme s radnicí, obraťte se na ni. Obavy jsou zbytečné, ale dostanete tiskovou zprávu a v té vše bude, víc říkat nebudu," řekl stručně Ščiran.

Vimperská radnice nejprve tvrdila, že se bude snažit projektu zabránit, protože se bojí problémů, jaké nastaly v jiných městech, kde byli sociálně slabší sestěhováni na jedno místo. Po poslední schůzce právě se Ščiranem ale místostarostka Jaroslava Martanová obavy mírnila.

"Nastínili nám svou koncepci. Zařízení by bylo pro rodiny s dětmi a vždy od 22 do 6 hodin ráno uzavřené. Pojedeme se podívat i do jejich jiných zařízení, necháme si představit koncepci, ale stále jsme velice ostražití," komentovala Martanová.

Hotel je v soukromých rukou a radnice nemá žádné páky, jak zabránit tomu, aby nemovitost majitel pronajal k jakémukoliv účelu. Maximálně statut zařízení musí být schválen a v souladu se zákony.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Najdete na iDNES.cz