Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z prodeje Pouzarovy haly sešlo. Najde hokejové centrum zájemce?

  11:27aktualizováno  11:27
Město České Budějovice si Hokejové centrum Pouzar u sídliště Máj za 71 ani 79 milionů korun nekoupí. Zastupitelé v pondělí záměr definitivně zavrhli. Zástupci haly budou hledat nového zájemce.

Hokejové centrum Pouzar stojí u českobudějovického sídliště Máj. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Námluvy jsou u konce. Svatba nebude. Zastupitelé Českých Budějovic v pondělí zrušili záměr koupit Hokejové centrum Pouzar. Po vleklých jednáních se tak celá věc vrací minimálně o rok zpátky.

Zástupci haly budou hledat nového zájemce, který by zimnímu stadionu v areálu bývalého tankodromu ve Čtyřech Dvorech pomohl koupí umořit pohledávky vůči zhotovitelům a úvěr na stavbu v hodnotě desítek milionů korun. Tím by vyvedl centrum z finančních potíží.

Hokejové centrum Pouzar

První plány na hokejové centrum sahají do roku 2007. Stavba začala v roce 2011 a ještě před koncem roku 2012 se v hale bruslilo. Součástí areálu jsou i tělocvična, obchod a kanceláře. V patře se nachází restaurace, tribuna, wellness a ubytování se 16 pokoji. Na začátku roku 2014 zástupci HC Českobudějovičtí Lvi poprvé jednali směstem o podpoře, prozatím na fungování klubu. O rok později začala jednání o koupi haly. V únoru 2016 zastupitelstvo schválilo záměr koupě centra za 71,3 milionu korun. V dubnu částka vyrostla na téměř 79 milionů a vedení radnice váhalo. V pondělí zastupitelé schválili zrušení záměru koupě.

V únoru letošního roku sice stejné zastupitelstvo záměr koupě haly za 71,3 milionu korun schválilo. Jenže právě u slova záměr také zůstalo. Nejasnosti kolem celé transakce a také následné navýšení ceny na téměř 79 milionů korun situaci otočily. Pondělní bod už byl více méně formální. Pro zrušení dřívějšího usnesení bylo 33 z 45 zastupitelů.

„Chci říct jednu věc. Máte dva zimní stadiony, ale dostatek ledu není pro nikoho. Proto jsem založil nový hokejový klub a chtěl vytvářet podmínky. Máme šest mančaftů, které hrají hokejovou soutěž,“ upozornil na jednu z aktivit Jaroslav Pouzar, prezident klubu HC Českobudějovčtí Lvi, kteří působí v hokejovém centru. Pouzar je zároveň jedním z investorů stavby haly.

Zmínil, že pokud změní majitele, bude tam muset klub platit tržní nájem, což znamená sehnat takřka pět milionů korun. „Dvě firmy dělaly analýzu pro město, daly jasný papír, že stadion funguje a vydělá na sebe a je schopný splácet úvěr,“ tvrdil dále Pouzar.

Řekl, že už je z celé věci a dokazování unavený. „Jsou to jednoduché počty. 43 milionů je úvěr, máte 33 milionů od ministerstva školství, je v tom mých 13 milionů a tři miliony mého partnera,“ uvedl na závěr některé sumy Pouzar.

Zástupci radnice ovšem v minulosti opakovaně upozorňovali, že nedostali všechny potřebné údaje ohledně majetkového uspořádání celého areálu, a tak nebylo možné přistoupit ke koupi centra.

V únoru sice zastupitelé souhlasili se záměrem koupě za 71,3 milionu, v dubnu však na schůzi na radnici zazněla od zástupců centra částka 78,9 milionu korun a tehdy záměr poprvé narazil.

Zvýšení ceny se očekávalo. Věřitelé, kteří dodnes nedostali zaplaceno za stavbu, by se totiž v případě nižší ceny museli spokojit jen s 50 procenty dlužné částky. Někteří však chtějí celou sumu, jiní by byli ochotni jednat o 70 procentech z dluhu.

Zástupci HC Českobudějovičtí Lvi jako investora stavby proto předložili městu podle nich reálnou nabídku ve výši 78,9 milionu korun. Tím však nejistota zastupitelů ještě vzrostla a podpora už byla mizivá. Tím, že město stadion nevlastnilo, tak ani oficiálně nemohlo jednat s věřiteli. Přesto před měsíci tři největší oslovila, aby znala jejich názor.

„Například společnost David servis požaduje celých sto procent, což dělá 8,5 milionu korun. Společnost Strabag reagovala, že na vyplacení pouze poloviny z celkové výše 32,9 milionu korun pohledávky nepřistoupí,“ upozornil náměstek primátora Petr Holický.

Stavba celé haly stála 150 milionů korun a funguje čtyři roky. Své útočiště tam má i druholigový klub HC David servis.

„Město to vzalo za špatný konec, mohlo ji přitom koupit za nějakých 60 procent ceny. Určitě by se nemuselo bát o využití. Pro náš klub je to výborná hala,“ sdělil majitel klubu Jaroslav David.

Je také jednatelem společnosti David servis, která byla jedním ze zhotovitelů centra a stále čeká na platby. Nabízí se tak možnost vstupu do Hokejového centra Pouzar právě ze strany David servisu. To však její jednatel nechtěl komentovat.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Byl to socialistický klump, říká sběratel o Škodě 1201. Přesto ji koupil

Účastníci mezinárodní veteránská rallye South Bohemia Classic zavítali do...

Příznivci historických vozidel si mohli o víkendu na jihu Čech dosyta užít nablýskaných strojů, s nimiž přijeli jejich...

Další z rubriky

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Lidé na jihočeských vsích do politiky nechtějí. Dění raději řeší u piva

Ilustrační snímek

Ve 183 obcích jižních Čech dostanou voliči obálku pouze s jedinou kandidátní listinou. To je necelá třetina ze všech....

Najdete na iDNES.cz