Rybářské muzeum ve vodňanské škole. Na snímku je akvárium exotických...

Rybářské muzeum ve vodňanské škole. Na snímku je akvárium exotických sladkovodních ryb. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Škola se o prázdninách změnila v rybářské muzeum. Z učitelů jsou průvodci

  • 0
V rybářské škole ve Vodňanech jsou návštěvy vítány i o prázdninách. Denně kromě pondělí tu zájemce provedou ojedinělým rybářským muzeem a představí i zajímavé tropické ryby.

Třída 2. B u vstupu do historické budovy rybářské školy ve Vodňanech se přes prázdniny proměnila na pokladnu a prodejnu suvenýrů unikátního rybářského muzea. Během hodinové prohlídky vás tu učitelé spolu s jednou brigádnicí provedou nejen expozicí, ale ukážou i atraktivní tropické a subtropické ryby v celkem dvanácti akváriích.

„Každý z učitelů i vychovatelů tu o prázdninách stráví dva dny tím, že provádí návštěvníky. Dostali šestistránkový manuál, který se bez problémů naučili. I když někdo z toho má respekt, aby obstál před zvídavými dotazy lidí,“ říká ředitel rybářské školy Karel Dubský, který si právě plní průvodcovskou roli.

Ve školním muzeu vybudovaném s pomocí evropských dotací před rokem a půl v půdním prostoru se cítí nejjistěji v kabinetu rybnikářství.

„Je můj nejoblíbenější, protože stejný předmět na škole léta vyučuju. Je tu třeba model vypuštěného rybníka se vším, co k němu patří, jako je kádiště, sjezd, vypouštěcí zařízení, silo na krmení, bezpečnostní přeliv, ale třeba i systém stok,“ popisuje nadšeně Dubský.

A celník Václav Mareš z Červeného Kostelce na Náchodsku, který do muzea dopoledne zavítal s devítiletou dcerou Andreou a manželkou Alenou z nedalekého rekreačního střediska ve Skočicích, ještě stejně nadšeně podotkl, že auto na modelu je véeska. Tedy bytelná Praga V3S.

Na velkých dobových fotografiích z výlovu rybníka Dvořiště na Třeboňsku zhruba před sto lety vezou lejty, což byly dřevěné sudy pro ryby, volská spřežení. Jeden takový sud v rybnikářském kabinetu taky mají a jsou přes něj přehozené historické rybářské boty sahající až do pasu. Jsou kožené, každá váží zhruba 2,5 kilogramu a před vstupem do vody je musel rybář nejdřív důkladně promazat lojem, aby se hned nepromočily.

Před kabinetem rybnikářství je ještě několik dalších expozic: první představuje vodní biotop a je plná vycpaných vodních ptáků a savců vázaných na vodní prostředí. Je tu třeba bobr, vydra, čáp černý, volavka stříbřitá, morčák velký, celkem na 70 živočichů s majestátním orlem mořským nad hlavou.

Součástí muzea jsou ještě kabinety říčního rybářství, vodních staveb a pstruhařství. Všechny tři plné zajímavých exponátů, z nichž některé se v praxi používají dodnes. Celou expozici doplňuje kinosálek, kde mohou lidé na dotykové obrazovce poznávat hlasy ptáků nebo ryby. Zaujme i přístroj k určování stáří ryb podle šupin, které vypadají po prosvícení stejně jako letokruhy na stromech.

„Je tu spousta zajímavých věcí. Nevěděli jsme, že se stáří ryb určuje podle šupin, to bude přínos pro dceru,“ libuje si specialistka IT Alena Marešová.

Rybářské muzeum a akvária se živými rybami můžete o prázdninách navštívit denně mimo pondělí od 9 do 11 a od 13 do 16 hodin. Plné vstupné je 40 korun, děti, důchodci a studenti zaplatí polovinu.