Bagr bourá správní budovu Čevaku, která ukrývala betonový vodojem.

Bagr bourá správní budovu Čevaku, která ukrývala betonový vodojem. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Z vodojemu byla sauna. Teď tam plánují expozici o historii pitné vody

  • 0
Žlutou správní budovu u vodárenské věže strhl bagr a odtajnil skrytý vodojem, který v minulosti zásoboval České Budějovice. Firma Čevak vrací areálu u fotbalového stadionu původní podobu.

Původně sloužil jako zásobárna vody pro obyvatele Českých Budějovic, pak se z něj stala sauna pro odboráře a teď se z bývalého vodojemu v areálu Čevaku u vodárenské věže zřejmě stane zajímavá atrakce.

Vodohospodářská společnost má v plánu celý areál zpřístupnit veřejnosti a udělat z něj odpočinkovou zónu a také zde připravit expozici o historii pitné vody v Českých Budějovicích.

Čile se nyní pracuje na vodojemu, který se doslova vyloupl ze sutin strhnuté nevyužívané budovy. Původně sloužil k jímání vody z řeky Malše. Postavili ho ve 30. letech 20. století.

„Původně se brala voda pro Budějovice z Lučního jezu na Vltavě. Postupně se ale zhoršovala kvalita, a tak se vybudoval přivaděč z Malše a tento vodojem,“ popisuje ředitel interních služeb Čevaku Petr Zikeš.

Kapacita vodojemu je 170 kubíků, v průměru měří sedm metrů, na výšku má čtyři metry. Voda odsud proudila do domácností až do chvíle, než se zprovoznila Římovská přehrada na konci 70. let. Tehdy přestal být vodojem, stejně jako sousedící věž, potřeba.

Kolem kupole vodojemu byla za minulého režimu postavena správní budova se šatnami a toaletami. Odboráři si pak ze samotného vodojemu udělali saunu.

„My jsme se rozhodli, že celý areál vrátíme do původního stavu. Budovu jsme strhli a vodojem obnovujeme. Museli jsme vybourat strop, který v sauně udělali. To bylo náročné, protože se to muselo dělat v podstatě ručně,“ podotýká Zikeš.

Budova nyní vypadá jako obrovský zvon. Zanedlouho jej ovšem zakryje zemina a tráva, takže betonová konstrukce nebude vidět.

Uvnitř je přítmí a interiér připomíná díky stropu dóm. Je v něm neuvěřitelná akustika. „Chceme celý areál zpřístupnit a udělat z něj oázu klidu hlavně pro rodiny s dětmi. Součástí toho je i tento vodojem, kde bychom rádi udělali zajímavé expozice,“ říká mluvčí Čevaku Jitka Kramářová s tím, že celková koncepce je zatím tajemstvím.

V dubnu se zedníci pustí i do oprav interiéru vodárenské věže. Dosud lidé mohli 44metrovou stavbu navštívit jen výjimečně. Čevak ji chce více zpřístupnit. „Kvůli bezpečnosti lidí ji nelze udělat volně přístupnou jako zbytek areálu,“ upozorňuje Kramářová. I zde by ovšem měly být zajímavé expozice.