Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za pivními speciály jezdí po celé Evropě. Pivo vaří i v paneláku

  12:12aktualizováno  12:12
Až do svých dvaceti let dával pan Stanislav před pivem přednost vínu. Pivo začal pít až kvůli kamarádům z fotbalu. Teď za milovaným nápojem jezdí po celé republice i za hranice a navštívil už desítky minipivovarů. Jen v České republice už jich viděl přes šedesát.

Pan Stanislav navštívil a ochutnal pivo také ve volarském minipivovaru Gabretus. | foto: Marek Podhora

Před několika lety se v práci seznámil s člověkem, který navštěvoval minipivovary a vzal ho do pivního baru. Od té doby si začal o pivu číst, porovnával jeho chutě, a když coby zanícený fotbalový fanoušek Slavie vyjížděl s týmem, začal se poohlížet, zda fotbal není možné spojit s návštěvou minipivovaru.

Po šesti letech už navštívil více než 60 takových míst v Česku a další v zahraničí. Jak ale sám říká, minipivovarů přibývá takovým tempem, že asi bude nemožné, aby někdy zvládl navštívit všechny.

Jihočeské minipivovary

Českobudějovicko

Beeranek, ČB
Krajinská 27, ČB
Žumberk
Lipan Dražíč
Kněžínek, Nové Dvory

Českokrumlovsko

Glokner, Mirkovice
Jakub, Vyšší Brod

Prachaticko

Městský pivovar Gabretus, Volary
Minipivovar Kvilda
Šumavský pivovar Vimperk

Jindřichohradecko

Černý orel, Jindřichův Hradec
Pivovárek pánů z Růže, Jindřichův Hradec
Popelín

Táborsko

Chotoviny

Písecko

Pivovarský dvůr Zvíkov

„Když jsem poprvé navštívil v Praze bar Zlý časy, tak tam bylo šestnáct nebo osmnáct rotujících píp a tam jsem zjistil, že jsou i lepší piva než moje do té doby oblíbená plzeň. V tu dobu teprve boom minipivovarů začínal. Teď rostou jako houby po dešti a já si z nich udělal svého koníčka,“ vzpomíná třicetiletý realitní makléř, který pochází z Prachatic.

Pivo vaří v panelovém domě

Nejprve obešel všechny v Praze, kde v současné době žije. „Začal jsem od centra, dnes už se ale nové otevírají i v okrajových částech, nedávno jsem byl třeba v pivovaru v Bohnicích, který je v přízemí panelového domu,“ vyjmenovává.

Když pak vyrážel někam na výlet, zjišťoval na internetu informace o pivovarech v okolí. Jak totiž sám říká, lidí, kteří si z návštěv minipivovarů udělali svůj životní styl, je už tolik, že vytvořili vlastní komunitu. Na internetových stránkách hodnotí nová piva, píší na ně recenze, zaznamenávají své postřehy přímo z míst. A neváhají se o své zkušenosti podělit.

Podle vlastních slov už stihl navštívit všechny minipivovary, které vidět chtěl, a může porovnávat. Zjistil například, že mezi pivovary u nás a v zahraničí není zas až takový rozdíl - i v cizině jsou různě velké, od míst, kde si lidé vaří pivo doma třeba v garáži, až po pivovary v historických budovách a s dlouhou tradicí a velkými restauracemi a také velkou propagací.

Jediný výrazný rozdíl prý je mezi druhy piv, která se u nás a v zahraničí vaří. „Jsou pivovary, u kterých člověk pozná hned, že mají něco specifického a chuť jejich piva si člověk zapamatuje. Bohužel, také bývá velký rozdíl v kvalitě každé várky, výkyvy mohou být i velmi výrazné,“ konstatuje.

Nabídka piv u nás je podle něj už tak široká, že si vybrat může každý. Od klasických spodně kvašených ležáků plzeňského typu, které jsou u nás tradičně nejoblíbenější, až po piva oblíbenější v zahraničí, například svrchně kvašená piva typu ale nebo stout. Právě těm dnes dává pan Stanislav přednost. Nejlépe si na nich pochutná v zahraničí.

I turistiku tak poslední dobou spojuje s návštěvami pivovarů. „Stouty se vaří různě po světě, v USA, Kanadě i Rusku, ale lépe než kdokoli jiný je vaří Irové. V Čechách se mi nepodařilo bohužel ochutnat ani jeden stout, který by se těm irským rovnal, i když se tomu občas někdo přiblíží. Je třeba ale říci, že z dvou stovek malých pivovarů takové pivo vaří jen několik z nich,“ upozornil.

Cestuje po fotbalových stadionech

Kromě objíždějí minipivovarů se začal věnovat ještě jednomu koníčku - groundhoppingu. Ten spočívá v návštěvách různých fotbalových hřišť - od těch, kde se hrají nejnižší soutěže, až po nejvyšší ligy v Evropě i ve světě.

„Lidé, kteří se tomuhle věnují, chodí třeba na zápasy, ve kterých nikomu nefandí. Podstatou je si hřiště prohlédnout a nafotit. Od míst, kde nejsou třeba ani kabiny nebo záchody, až po ty největší stadiony pro desítky tisíc lidí. A právě na některá taková místa, především v nižších soutěžích, dodávají svá piva minipivovary, které mám rád. Ochutnávám tam také klobásy a podobně,“ vysvětluje Stanislav.

Podotýká, že nejvíc si pochutná na Viktorii Žižkov. „Žižkovské klobásy jsou pověstné, dělají tam asi čtyři druhy, k tomu točí pivo z kácovského pivovaru, tam za občerstvení dostávají ode mě jedničku,“ směje se.

Tu nejbizarnější zkušenost zažil v bosenském Sarajevu. „Těšil jsem se na to, jaké pivo a klobásy tam budou mít. Na celém stadionu ale prodávají jen oříšky a pomerančové džusíky. To mi přišlo velmi zvláštní. V chorvatském Splitu ale neprodávali ani to, tam na celém stadionu není žádné občerstvení. Takže bychom měli být rádi za to, co máme tady u nás,“ vzpomíná.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Lidé na jihočeských vsích do politiky nechtějí. Dění raději řeší u piva

Ilustrační snímek

Ve 183 obcích jižních Čech dostanou voliči obálku pouze s jedinou kandidátní listinou. To je necelá třetina ze všech....

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Najdete na iDNES.cz