Střety mezi demonstranty a těžkooděnci na sídlišti Máj loni v létě. V ulicích...

Střety mezi demonstranty a těžkooděnci na sídlišti Máj loni v létě. V ulicích hořely kontejnery a práskaly dělbuchy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Za rvačku na hřišti padly podmínky. Potyčka zahájila nepokoje na Máji

  • 8
Loňskou rvačku na dětském hřišti, která odstartovala sérii protiromských demonstrací na českobudějovickém sídlišti Máj, potrestal okresní soud. Za výtržnictví a ublížení na zdraví si odnesla skupina lidí podmíněné tresty v trvání od jednoho do dvou a půl roku.

Projednávání nebylo jednoduché, obžalovaní se hádali i v soudní síni. „Pomalu byste se tu poprali znovu,“ napomenula obžalované předsedkyně senátu Irena Tichá.

Nepokojům na sídlišti Máj předcházela zdánlivě banální příhoda. Koncem června 2013 do sebe strčili na pískovišti dva kluci ve věku tři a půl a pěti let. To odstartovalo nadávky a vzájemné napadení dvou žen (o nepokojích čtěte více zde).

Do konfliktu se zapojili jejich partneři a přidali se příbuzní. Rvačka pokračovala před prodejnou tabáku, kde se dvě sokyně tahaly za vlasy a kousaly se. Jedna z nich, tehdy sedmnáctiletá sestra malého chlapce, byla těhotná, což rozpoutalo hysterii. Sídlištěm se pak nesly zprávy, že Romové zmlátili těhotnou ženu.

„Když ona tvrdí, že byla těhotná, já zase, že jsem byla po potratu,“ vykřikovala po vyhlášení rozsudku 36letá žena. „Do pupíku jsem ji nekousla, to není pravda,“ nedala se druhá.

Nepokoje na sídlišti Máj

Podle soudkyně Tiché bylo obtížné zjistit, kdo rvačku vyvolal a kdo byl víc poškozený.

 „Svědci si na podrobnosti nevzpomínali. Jenom na to, že se prala bílá trička se žlutými a někdo se oháněl koloběžkou. Někteří dokonce tvrdili, že tam nějaké děti padaly z kolotoče,“ uvedla Tichá.

Z osmi obžalovaných u dvou upustila od trestných činů a odkázala jejich řešení na magistrát jako přestupky. Nejvyšší trest, osmnáct měsíců podmíněně odložených na dva a půl roku, dostal dvacetiletý partner těhotné dívky, kterému soud započítal i pozdější útoky na policisty při demonstracích.

„Obě ženy jsou vznětlivé, což předvedly i tady. Další lidi se nechali vyprovokovat. Důsledky ale byly nakonec o mnoho horší než začátek,“ připomněla soudkyně Tichá loňské prázdniny na sídlišti.

Konflikt na pískovišti přinesl pouliční nepokoje. Demonstrace organizovalo extremistické hnutí Čeští lvi známé z protiromských pochodů v Duchcově. Dvě z nich magistrát zakázal.

Většina obžalovaných ve středu tresty přijala. Na místě se odvolaly pouze dvě ženy, které rvačku začaly. Obě tvrdí, že se jen bránily napadení. Rozplétání příběhu ze hřiště tak bude pokračovat u krajského soudu.

Nepokoje na sídlišti Máj

Nepokoje na Máji

21. června 2013: Na hřišti na sídlišti se začaly prát dvě děti. Jedna z verzí hovoří o tom, že jedno dítě sjelo ze­ skluzavky na druhé. Do sporu se ­vložily jejich matky a hádka přerostla v potyčku osmi lidí. Existuje několik verzí příběhu, který­ zafungoval jako rozbuška k­ následným konfliktům.

29. června: Na náměstí Přemysla Otakara II. se sešlo 800 lidí na protestním shromáždění. Poté vyrazili na Máj, přidalo se dalších 1­ 000 lidi. Na sídlišti se střetli s policií.

6. července: Protiromské protesty pokračovaly. Policie zatkla 136 lidí.

9. července: Vedení města uspořádalo veřejnou debatu o­ soužití na sídlišti Máj, které se účastnilo 800 lidí. Radnice mimo jiné slíbila trvalé posílení hlídek policie a strážníků.

12. července: Na Piaristickém náměstí se sešli lidé odmítající násilné protesty. Poklidná akce měla 100 účastníků.

13. července: Na 300 demonstrantů se chtělo dostat do ulic na sídliště Máj, kde žijí Romové. Policie byla v­ převaze a zabránila jim v tom, při zásahu zatkla 60 ­osob.

24. srpna: Další shromáždění a ­pochod, kterého se účastnilo 100 ­lidí. Na trase poklidné akce se ­objevují hesla směřující proti pochodu.

Podzim: Koná se ještě několik dalších shromáždění. Jsou ­však už bez velkého zájmu obyvatel města a počet účastníků bývá velmi nízký.