Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Rána přilbou, utržený sval. Záchranáři čelí útokům opilých pacientů

  • 4
Zachraňují životy, ale sami jsou prakticky bezbranní při útocích agresivních pacientů. Členové jihočeské zdravotnické záchranné služby čelili za poslední týdny dalším útokům.

Pacient z Písecka má rozbitou hlavu a jedou s ním sanitkou do nemocnice. Přesto začne zdravotníky urážet a pak na ně zaútočí ochrannou přilbou. To je případ z konce února.

Záchranáři zasahují na českobudějovickém sídlišti Máj, agresivní žena jednoho z nich nakopne tak, že mu vážně poraní stehenní sval. Výsledkem je operace zasahujícího a následně osm týdnů klidu na lůžku bez zatížení nohy. Píše se konec ledna. „Kolegu napadla opilá žena, až mu utrhla sval,“ potvrzuje jeden z jihočeských záchranářů, který si nepřál zveřejnit jméno.

V obou zmíněných případech hrál velkou roli alkohol. Podobným útokům musí posádky sanitek čelit až příliš často.

„Výjezdy o víkendu v noci podle mého odhadu tak v 50 procentech souvisejí s alkoholem. Buď úrazy, napadení, nebo totálně opilé osoby ležící na ulici,“ pokračuje záchranář. Na páteční a sobotní noc, ale i nedělní ráno tak musí on i ostatní počítat s tím, že bude nutné jednat s opilými.

Chtějí kurzy sebeobrany

I proto část záchranářů volá po tom, aby se jim dostalo například kurzů sebeobrany ve stísněných prostorách a také dostali k dispozici ochrannou výbavu, například neprůstřelné vesty.

MF DNES se tématu věnovala už v prosinci po opakovaných útocích na policisty, ale i zdravotníky. Po více než dvou měsících se nestalo nic a konkrétní změna je prozatím v nedohlednu.

Náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská, která má záchrannou službu ve své gesci, zmínila, že by kraj mohl pomoci k tomu, aby se zvyšovala fyzická zdatnost posádek.

„Napadání záchranářů je odrazem stavu společnosti a růstu agresivity,“ konstatovala. Časem by se tak přece jen mohlo dostat na nějaké konkrétní kurzy sebeobrany. Řada zájemců by se jistě přihlásila. Cvičí se tak pravidelně například strážníci městské policie.

„Je však otázkou, zda záchranáře, kteří by měli primárně pomáhat, ještě zatěžovat podobnými kurzy,“ navázala Stráská.

Podle ní je nicméně nutné celou problematiku řešit úpravou příslušných zákonů. „Ty by jim měly zajistit ochranu,“ dodala. Nedávno se uvažovalo o tom, že by mohli i záchranáři získat status úřední osoby. Nakonec z toho poměrně rychle sešlo, protože se politici i přední zástupci záchranářů shodli, že by to od útoků agresivní jedince neodradilo.

Posádky sanitek mají v takových případech jasný pokyn. Jestliže se dostanou do nebezpečné situace, mají utéct. „ Jakmile už z telefonátů vycítíme, že by mohlo jít o nebezpečné místo, rovnou s sebou bereme policii,“ poznamenal už dříve ředitel záchranářů Marek Slabý.

Muži hrozí tři roky vězení

V některých případech však není kam utíkat, třeba když začne zraněný útočit nečekaně, nebo ho popadne amok až v sanitce. Tak tomu bylo při nedávném incidentu na Písecku. Záchranáři vyjeli ke zraněnému 65letému muži do obce Zběšičky. Spadl ze schodů a způsobil si tržnou ránu na hlavě.

„V sanitce napadl záchranáře ochrannou přilbou, která je ve vybavení vozidla. Kolegům z integrovaného záchranného systému proto zvíkovští policisté poskytli asistenci při dalším převozu,“ popsala písecká policejní mluvčí Kamila Čuřínová. Záchranář vyvázl bez zranění.

Dechová zkouška u muže ukázala bezmála 1,7 promile alkoholu. „Policisté případ řeší ve zkráceném přípravném trestním řízení pro podezření ze spáchání trestného činu nebezpečné vyhrožování,“ dodala Čuřínová. Vzhledem k tomu, že muž napadl zdravotnického pracovníka ve výkonu služby, hrozí mu až tři roky vězení.

Právě spolupráce s policií může být často rozhodující. Záchranáři jsou mnohdy na místě dříve než muži zákona, a tak se operátoři pokouší zjistit maximum o tom, zda-li se může jednat o problémový zásah.

„Při telefonátu by se měli pokusit zjistit, zdali nejedou někam do restaurace, jestli je tam někdo opilý a podobně. Zkrátka zjistit možná rizika. Pak si mohou vyžádat naši asistenci,“ potvrdil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Jedním dechem však dodal, že často jen někdo oznámí událost, prozradí ulici, kde k ní došlo, a zavěsí. Na místě pak mohou nastat nečekané problémy.