Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice omládly o 17 tisíc vysokoškoláků. Začal akademický rok

  11:28aktualizováno  11:28
Jihočeská univerzita a Vysoká škola technická a ekonomická zahájily akademický rok. Krajské město se po prázdninách rozroste o šestinu z celkového počtu stálých obyvatel. Studenti jsou přínosem pro obchody, hospody i kluby.

Posluchárny Jihočeské univerzity se po prázdninách znovu plní studenty. (ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

České Budějovice výrazně omládly. Se začátkem nového akademického roku na Jihočeské univerzitě a Vysoké škole technické a ekonomické se do krajského města vrátilo po prázdninách 17 tisíc studentů.

To je víc než šestina z celkového počtu stálých obyvatel Budějovic a v metropoli jsou vidět prakticky všude. Vysokoškoláci jsou vítanými zákazníky v obchodech, kavárnách a hospodách i jako brigádníci ve firmách.

Cílí na ně také pořadatelé koncertů a dalších kulturních a společenských pořadů. Pro většinu vysokoškoláků je sice stále hlavní studium, ale dokážou si při něm užít i studentský život.

"Vedle studia stíhám hodně věcí. Chodím na brigády do zahradnictví, na koncerty, výlety do přírody nebo na cyklotúry," říká Radek Kučmerčík z Hranic na Moravě, který je studentem Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity.

Tvrdí, že ve srovnání s velkými univerzitními městy, jako jsou Praha či Brno, není studentský život v Budějovicích tak nákladný.

"Za měsíc utratím asi sedm tisíc. To jsou kompletní náklady i s bydlením, jídlem a dopravou. Je to různé podle toho, kolik je za měsíc akcí," vypočítává Kučmerčík, který v tomto akademickém roce dokončí magisterské studium oboru pozemkové úpravy a převody nemovitostí. Zábavu si platí penězi vydělanými na brigádách a ještě stihne část spořit.

K Nezmarovi na pivo za dvacet korun

S návratem studentů z prázdnin je rušněji i v jejich oblíbených hospodách. Mezi ty zásadní patří hostinec U Nezmara nadohled od vysokoškolských kolejí. "Studenti tvoří polovinu našich hostů. Velkou tržbu tu většinou neudělají, dají si dvě piva, nějaký ten utopenec, párek, ovar," vypočítává majitel hostince Zdeněk Marek.

Vysokoškoláci se rádi zastavují U Nezmara nejen proto, že je cestou z kolejí do centra první na ráně, ale i kvůli příjemné ceně piva. Půllitr jedenáctistupňového Samsona tam točí za 20 korun.

"Občas sem zajdu, protože tu bývá hodně biologů. U piva stejně zase hlavně probíráme, kdo dělá jaké výzkumy," podotýká Pavel Sucháček ze Zlína, který studuje na zemědělské fakultě magisterský obor biologie a ochrana zájmových organizmů.

Jeho kolega Juraj Dobrovodský ze slovenských Nových Zámků klade důraz na slovo občas:

"Když pracujete na nějaké lukrativní práci, opravdu začnete ráno a dvanáct i šestnáct hodin jste v laborce. A když to stihnete, tak jdete do hospody. Někdy jdeme na pivo sem, jindy do pivnice Domino naproti Akademii věd a někdy do herny, protože už jsou hospody zavřené."

Tisíce studentů jsou spásou i pro hudební kluby. Například MC Fabriku v Jeronýmově ulici obsadí ve všední dny mladí lidé ze sousední hlavní budovy pedagogické fakulty.

"Často tu tráví celý den už od rána. Popíjejí kafe, učí se na zkoušky, jdou na seminář, pak se zase vrátí," přibližuje majitel klubu Jan Vozáry.

Pro studenty pravidelně připravuje řadu slev. Při předložení ISIC karty mají slevu na kávu, vodu či tousty. Příliv studentů pociťuje také Mighty Bar Velbloud, který je poblíž další budovy pedagogické fakulty v Dukelské ulici.

Zajímavé je, že do multikina CineStar si moc vysokoškoláků cestu nenašlo. Navzdory tomu, že v jeho programové nabídce se dají najít i nekomerční filmy jako Nedotknutelní nebo Hořící keř.

"Naši brigádníci jsou především studenti Jihočeské univerzity, ale o filmy nestojí a je to škoda. Určitě by si program našli a umíme jim nabídnout i přijatelné studentské ceny," říká manažerka CineStaru Svatava Kopečková, která má pro studenty slabost. I se svým manželem také vystudovala budějovickou pedagogickou fakultu.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Najdete na iDNES.cz