Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dálnice D3 bude o osm kilometrů delší. Začala stavba dvou úseků

  13:43aktualizováno  15:12
Přes pět kilometrů u Veselí nad Lužnicí a další více než tři kilometry u Českých Budějovic. V Jihočeském kraji v úterý po 13. hodině slavnostně zahájili stavbu dalších dvou úseků dálnice D3. Po nových částech se řidiči svezou v roce 2017, na obou místech práce potrvají přes dva roky.

Poklepání na základní kameny dvou úseků D3 na jihu Čech. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Slavnostního zahájení se zúčastnil i premiér Bohuslav Sobotka, který si posteskl nad stavem dálniční sítě v České republiky. „Nejsme dálnicí napojeni na Rakousko, ale i naše další sousedy. Z tohoto pohledu to vypadá, že 25 let po pádu železné opony, tato opona nezmizela,“ upozornil.

D3 je podle jeho slov strategickou prioritou české vlády a hodlá ji v době svého mandátu posunout co nejdále. „Doufám, že letos budeme moci zahájit ještě stavbu dalších dvou úseků směrem k Českým Budějovicícm,“ doplnil premiér.

Fotogalerie

Oba úseky postaví za necelých 1,4 miliardy korun sdružení firem Eurovia a Strabag, přičemž z Veselí do Bošilce bude vedoucím sdružení Strabag a z Borku do Úsilného u Českých Budějovic naopak Eurovia.

Stavba dalších částí dálnice D3 začíná téměř dva roky po zprovoznění zatím nejnovějšího úseku z Tábora do Veselí nad Lužnicí.

„Práce na úseku Borek - Úsilné potrvají dva a půl roku,“ sdělil za Eurovii Marek Roll. Podobně, možná dokonce o několik měsíců méně, by měla trvat stavba části z Veselí do Bošilce. Tam se pět nových kilometrů po dokončení napojí na zprovozněné části dálnice z Mezna přes Tábor po Veselí.

Z D3 to navíc nemusí být jediná dobrá zpráva. Ještě letos by mohla být zahájena stavba dalších několika kilometrů. „Do konce dubna by mělo být jasné, jak dopadlo výběrové řízení na úsek Bošilec - Ševětín. Zájemci odevzdávají nabídky,“ upozornil před několika dny senátor Pavel Eybert, předseda Sdružení pro výstavbu D3 a R4.

Ještě na jaře chce Ředitelství silnic a dálnic vypsat tendr také na část Ševětín - Borek. Podle Eyberta se může teoreticky i zde začít pracovat ještě letos. Bylo by to celkem dalších 19 kilometrů. Soutěž by však musela být bez průtahů, například z důvodu odvolání poražených firem. Právě spory kolem výběrových řízení zdržely stavby u Borku a Veselí o více než rok a půl.

Celá dálnice D3 má měřit přibližně 171 kilometrů, z toho 25 kilometrů vede po rychlostní silnici R3 mezi hranicemi s Rakouskem a Třebonínem poblíž Českých Budějovic. V provozu je prozatím 42 kilometrů.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Po srážce s traktorem na Písecku vykolejil vlak, strojvůdce se lehce zranil

Traktor vjel na Písecku na železniční přejezd v době, kdy tudy projížděl vlak.

Na železničním přejezdu na Písecku vjel ve čtvrtek večer traktor s vlekem před osobní vlak. Při srážce vlak vykolejil a...

Postavme divadlo a mosty, říká hlavní architekt Českých Budějovic

Hlavní architekt Budějovic Jan Němec dojíždí do krajského města na jeden den v...

Podle hlavního architekta města Jana Němce je urbanistická podoba Českých Budějovic zakotvena v územním plánu....

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

motorová pila

Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v...

Najdete na iDNES.cz