Zcela zbytečně letěl vrtulník zdravotnické záchranné služby na Břeclavsko....

Zcela zbytečně letěl vrtulník zdravotnické záchranné služby na Břeclavsko. Telefonista si nehodu vymyslel. Ilustrační foto. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Jihočeští záchranáři létají pro pacienty z nové základny v Plané

  • 1
Jihočeská letecká záchranná služba dostala moderní zázemí v těsné blízkosti Letiště České Budějovice v Plané. V sobotu zahájí nové středisko za 58 milionů korun oficiální provoz. Při této příležitosti zve letiště na Den otevřených dveří.

Lidé z českobudějovických čtyřdvorských sídlišť zaznamenali, že od srpna létá červeno-modro-bílý záchranářský vrtulník směrem na Hosín jen málokdy. A tak už to zůstane. Jeho typický zvuk teď často slýchají obyvatelé Plané a Homolí.

Jihočeská letecká záchranná služba se po letech vrátila do sousedství letiště v Plané u Českých Budějovic, kde v roce 1991 začínala sloužit s armádou na bývalém vojenském letišti.

Poté, co provozování záchranářského vrtulníku převzala civilní firma, se základna přestěhovala na letiště Hosín. Z něj záchranáři létali dalších 20 let.

„Druhého srpna večer naposledy vzlétl záchranářský vrtulník Kryštof 13 z Hosína a přeletěl na novou základnu u letiště v Plané. Teď létá ve zkušebním provozu a v sobotu zahájí Letecká záchranná služba Jihočeského kraje po slavnostním otevření oficiální provoz,“ řekla mluvčí jihočeské záchranky Petra Kafková.

Nové zázemí pro záchrannou službu vybudoval za necelých 58 milionů korun Jihočeský kraj na svých pozemcích v těsném sousedství modernizovaného civilního Letiště České Budějovice.

Stavbu hangáru a kompletního zázemí, které mohou využívat třeba při živelních pohromách i hasiči či policie, prodražilo napojení na inženýrské sítě, vybudování nové příjezdové komunikace či navigačního a naváděcího systému.

„Jsem rád, že se heliport přestěhoval k letišti u Plané. Je to dobrá věc nejen ve vztahu k rozvoji letiště, ale je odtud blízko celý nemocniční komplex v Budějovicích. Nové zázemí pro záchranáře stálo poměrně velké peníze, ale když se bojuje o minuty při záchraně lidského života, jsou to dobře vynaložené peníze,“ zdůraznil jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Zatoulané kozy na letové ploše

Samotní zdravotničtí záchranáři jednali s vedením kraje o novém umístění základny pro leteckou posádku od roku 2006. Projekt byl během let několikrát upravován a redukován.

„Na letišti Hosín jsme fungovali ve velmi stísněných prostorách v cizí budově, do které nedal nikdo od 90. let ani korunu. Už nám nebudou po letové ploše chodit zatoulané kozy, psi a kočky a nebudeme přistávat třeba přes několik rozebraných parníků, což bylo nesmírně útulné. Ale přece jenom se domnívám, že 21. století klade na základnu letecké záchranky jiné technické, hygienické i prostorové nároky,“ řekl ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý, který také patří do týmu posádky letecké záchranky.

Šéf záchranky si libuje, že návrat z nemocničního heliportu na základnu se výrazně zkrátí. Zatímco na Hosín vrtulník dosedl za čtyři minuty, do Plané to zvládne za minutu.

„Pro pacienty to znamená, že vrtulník nebude mít slepou pauzu při návratu na heliport. V létě, když kraj nabobtná turisty na dvojnásobek lidí, vzlétá posádka zhruba čtyřikrát denně, jinak průměrně dvakrát,“ srovnává Slabý.

Součástí nového zázemí letecké záchranné služby se stane i výjezdová skupina pozemní záchranky. Její posádka lépe obslouží hlavně frekventovanou silnici na Český Krumlov, ale i severní část Boleticka.

Nad letištěm přeletí možná i gripeny

Sobotní oficiální zahájení provozu nového střediska letecké záchranné služby spojilo vedení sousedního Letiště České Budějovice se Dnem otevřených dveří. Po třech letech se mohou lidé od 10 do 17 hodin přesvědčit, jak postupují práce na jeho modernizaci.

V celodenním programu se představí hasiči, policie i záchranka, jsou připraveny komentované prohlídky areálu, divadelní pohádka, lety pro zájemce ve sportovních letadlech i přelet stíhaček Jas-39 Gripen naplánovaný v 10:45 hodin.