Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Radim Holiš , Creative Commons

Záchranky se přou s VZP o placení výjezdů k mrtvým

  • 3
Všeobecná zdravotní pojišťovna nechce v kraji proplácet zdravotnické záchranné službě výjezdy, při nichž zemřelého neohledá lékař, ale koroner. Podle lékařů postupuje špatně. Pojišťovna tvrdí, že jedná v souladu s legislativou.

Osobní auto srazilo večer u Skočic na Strakonicku starého muže. Lékař na místě mohl jen konstatovat smrt. Odjel zpět na základnu a prohlídku zemřelého provedl přivolaný koroner.

Případ z 18. března je názorným příkladem situace, při níž Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odmítá zdravotnické záchranné službě proplatit výjezd. A to právě kvůli prohlídce zemřelého.

„VZP má pocit, že něco platí dvakrát. Ale my vyjíždíme na základě tísňové výzvy a ne vždy je z ní jasné, že bychom měli hned vyslat koronera. Zákon nám zcela jasně říká, že když jsme s pacientem neměli co do činění, protože je zjevné, že mu už pomoci nemůžeme, konstatujeme úmrtí a vracíme se na základnu. Prohlídku zemřelého naopak provádíme, když jsme s ním dělali nějaké zdravotní úkony. Jde o to, abychom nebyli neustále někde u zemřelých, kteří už naši péči nepotřebují, na úkor pacientů, kterým pomoci můžeme,“ vysvětluje ředitel jihočeské zdravotnické záchranné služby a prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý.

Prohlídka zemřelého zabere čas. A ten je v případě, kdy zrovna na záchrance slouží jen jeden lékař, drahocenný.

„Odjedu třeba 30 kilometrů od Tábora, kde sloužím. Pečlivé ohledání mi zabere půl hodiny, dalších 30 minut vypisuji papíry. Než se vrátím na základnu, jsem hodinu a půl pryč. V tu dobu ale můžu chybět jinde,“ upozorňuje Slabý.

Služby koronera zajišťuje Jihočeský kraj. Na tři roky má uzavřenou smlouvu se společností 1. Koronerská. Koroner vyjíždí ze stanovišť ve Strakonicích, Písku, Budějovicích, Táboře a Jindřichově Hradci. I tato společnost řeší problémy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Koroner odhalil násilnou smrt

„VZP nás nutí vykazovat více stanovišť. Ale my nejsme schopni je personálně obsadit. Od nového roku nám omezila úhrady cest na paušál ve výši 444 korun. Průměrný nájezd koronerů je asi 60 kilometrů. Někdy ale najede až 120 kilometrů. O rozumné úhrady bojujeme s VZP víc než rok. Musí nám je dorovnávat kraj. Tím, že nám omezila od 1. ledna financování, chybí nám 1,2 milionu korun v rozpočtu,“ popisuje David Tuček, jednatel společnosti 1. Koronerská.

Zároveň poukazuje i na další fakt. „Pokud bude VZP trvat na svém, je reálné nebezpečí, že se vrátí doba, kdy těla ohledávali praktičtí lékaři. Někteří jedou na místo s předsudkem, že pacient měl deset let nemocné srdce, a tak nevydrželo. Lékaři záchranky jsou jistě erudovaní, ale spěchají. Jejich úkol je věnovat se živým, ne mrtvým. Naši lékaři jsou školeni dvakrát ročně na soudním lékařství. Koordinujeme navíc případ s policií. Je tam spousta detailů, kterých si koroner mající na podrobné zkoumání čas může všimnout a může to vést k odhalení trestného činu. Máme v jižních Čechách vraždu zachycenou právě proto, že se koronerovi něco nezdálo. Tělo prozkoumal a odhalil násilnou smrt,“ srovnává Tuček.

Se stejnými problémy se potýká také záchranná služba Plzeňského a Karlovarského kraje. Všechny tři spadají pod plzeňskou pobočku VZP. S jinými pojišťovnami podobné problémy nejsou.

„Zákon neumožňuje hradit výkony někomu, kdo je neprovedl“

VZP tvrdí, že hradí zdravotní služby všem svým smluvním partnerům v souladu s platnou legislativou i se smlouvami, které s ní partneři podepsali.

„V případě, že se záchranáři nezapojí do záchranných prací, neprovedou žádný zdravotní výkon, je na nich, jestli mrtvého ohledají, nebo zda zavolají koronera. Pojišťovna pak logicky uhradí ohledání mrtvého tomu, kdo je provedl. Zákon neumožňuje hradit zdravotní výkony někomu, kdo je neprovedl. Nelze vydávat peníze z veřejného zdravotního pojištění za neposkytnutí zdravotní služby. Legislativní normy VZP sama netvoří, ale je jimi při nakládání s veřejnými prostředky vázána,“ tvrdí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Záchranné služby se chtějí bránit. „Peníze nám už pojišťovna sebrala za minulé čtvrtletí, myslím, že to je 350 tisíc, a není odvolání. Vyvolali jsme smírčí řízení, jestliže se v něm nedohodneme, zažaluji VZP. Nic jiného mi nezbude, přece nemůžu vyhazovat peníze z okna. Je to navíc protizákonné, my práci odvedli. Kdyby řekli, že nezaplatí výkon lékaře, pouze kilometry, pochopil bych to. Ale nemůžou mi říct, že jsme tam v té chvíli vlastně nebyli. Sanita jela tam i zpět, musel jsem zaplatit naftu i lidi,“ podotýká Marek Slabý.

A na jeho stranu se přidá i 1. Koronerská. „Záchrannou službu a kraj podpoříme, jde o zachování systému jako takového,“ naznačil Tuček.