Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Táborská zoo zřejmě začne rozprodávat zvířata. Má tygry i medvědy

  9:11aktualizováno  9:11
Snahy o záchranu Zoo Tábor-Větrovy, která je v konkurzu, krachují. Nejsilnější věřitel - firma Omnipol - prosazuje prodej areálu alespoň za 25 milionů korun, zájemce o koupi Jiří Jeníček navrhuje necelých deset milionů, víc nedá. Zvířata tak budou téměř jistě během pár dnů na prodej.

Čtyři medvědi a čtyři vlci žijí v jednom výběhu v Zoo Tábor-Větrovy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zoo, která ukazovala návštěvníkům tygry, medvědy, vlky, různé druhy ptactva a desítky dalších druhů, má velké dluhy a je zavřená.

Největším věřitelem je zbrojařská firma Omnipol, které dluží přes 17 milionů korun. Společnost má zástavní práva k některým pozemkům, je klíčovým hráčem a vlastně rozhoduje, co s areálem bude. Nabídky na odprodej zoo ji neoslovily, a proto chce rozprodat zvířata a následně pozemky.

Ve čtvrtek odpoledne se v Praze u městského soudu sešli věřitelé zoo. Na schůzi zazněly posudky na hodnotu zoologické zahrady, za niž by měla být prodána. Zájemci o koupi a správkyně konkurzní podstaty předložili posudky na částky od 11 do 13 milionů korun.

Jak jde čas v Zoo Tábor-Větrovy

Zoologická zahrada otevřela v srpnu 2011. Stavební úřad ale zjistil, že v zoo nemá část staveb a přístřešků povolení. V listopadu 2012 MF DNES upozornila, že zoo nezaplatila stavební firmě za stavbu areálu 46 milionů korun. Rok nato policie obvinila ředitele Libora Hrubého z podvodu a dotačního podvodu. Zoo se dostala loni na podzim do insolvence a následně konkurzu. Letos v lednu začal prodej prvních zvířat. 13. března MF DNES informovala o prvním zájemci o koupi zoo, Evženu Korcovi. O deset dnů později o dalším, Jiřím Jeníčkovi. Ve čtvrtek věřitelé rozhodli, že areál neprodají, zbaví se zvířat a prodají pozemky jako stavební.

Omnipol má posudek na 27 milionů korun a upozorňuje i na další odhady z minulosti, které areál oceňovaly na 50 a 90 milionů korun. Proto firma odmítá souhlasit s prodejem areálu za nejvyšší navrhovanou cenu 9,5 milionu korun táborskému podnikateli Jiřímu Jeníčkovi.

Soudce však rozhodl, že oběma stranám dá čas na domluvu do neděle. Pokud se nedohodnou, nařídí prodej zvířat.

Kdyby Jeníček zahradu získal, je její provoz vyřešený. „Je to konec zoologické zahrady, protože pro mě měl areál se zvířaty určitou cenu. Navyšovat částku už dál nebudu. Z naší strany bylo nabídek a ústupků dost, šlo nám i o morální záchranu zoo,“ prohlásil po jednání výboru Jiří Jeníček.

Už před čtvrtečním jednáním u soudu bylo jasné, že se situace okolo zoo vyhrocuje místo toho, aby se uklidňovala. Advokát Omnipolu Jiří Podpěra obvinil soudce, zájemce Jeníčka a správkyni konkurzní podstaty z toho, že se proti firmě spojili.

„Věřitel je toho názoru, že insolvenční řízení má zcela nestandardní průběh, kdy věřitel pojímá postupně důvodné podezření na organizované propojení více subjektů vystupujících v rámci tohoto insolvenčního řízení, a to za účelem vlastního obohacení,“ píše v dopise, který má MF DNES z veřejného insolvenčního rejstříku k dispozici.

Advokát pak obviňuje správkyni konkurzní podstaty, že se snaží zoo prodat Jiřímu Jeníčkovi za nízkou cenu, soudce zase z toho, že připustil, aby na jednání zastupoval věřitele ředitel zoologické zahrady Libor Hrubý. Ten přišel coby advokát za několik věřitelů.

„Věřiteli (Omnipol) přijde zcela absurdní, že v rámci insolvenčního řízení vystupuje za věřitele statutární orgán dlužníka (ředitel zoo právník Libor Hrubý - pozn. autora),“ napsal v dopise advokát Omnipolu Podpěra a žádal, aby na včerejší další schůzi byl přítomen státní zástupce.

Právníci Omnipolu odmítají o situaci s médii komunikovat. Jediné jejich vyjádření jsou tak oficiální dokumenty na insolvenčním rejstříku.

Správkyně konkurzní podstaty Eva Procházková se tvrdě brání a podala podnět na státní zastupitelství, zda advokátova slova nejsou pomluvou, když ji nařkl z pletich. Naopak sama vidí za kroky Omnipolu přesně opačnou snahu - zásah do nezávislosti soudu.

„Návrh má evidentně směřovat k zastrašení,“ myslí si Procházková. Tvrdí, že vůči Jiřímu Jeníčkovi nemá žádný jiný vztah, než by měla s jakýmkoliv jiným zájemcem s nejvyšší nabídkou o odkoupení zadluženého podniku.

Obyvatelé příměstské části Tábora-Větrovy nyní jen sledují, co bude se zoologickou zahradou dál. Zůstává uzavřená, zvířata jsou ve svých výbězích. Ve čtvrtek byl v areálu vidět pouze jeden z ošetřovatelů. „Každý tady by už konečně chtěl vědět, co bude s areálem dál, pořád jen sledujeme přetahovanou,“ uvedla jedna z obyvatelek bydlící na dohled od zoo.

Podnikatel a majitel hotelu Palcát v Táboře Jiří Jeníček chtěl zoo nadále provozovat, vytvořit v ní další ubytovací kapacity a propojit podnikatelsky s hotelem. Uvažoval, že by zřídil letní tábory pro děti v zoo a další zážitky.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Konzervátor z hradeckého muzea se baví výrobou hraček pro malé děti

Na ležáku v masných krámech s restaurátorem Luďkem Fialou z Jindřichova Hradce.

S dřevěnými skládačkami Luďka Fialy si mohou děti pohrát v Hračkolně v Lodhéřově na Jindřichohradecku. Výrobě jako...

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Při požáru domu v Čimelicích zemřeli dva lidé, zásah komplikoval dopravu

V Čimelicích shořel rodinný dům. Dva lidé v něm zahynuli.

Muž a žena ráno zahynuli při požáru rodinného domu v Čimelicích na Písecku. Hasiči na místě pracovali celé dopoledne a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz