Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žádný lékař v okolí? Problém by měly řešit pobídky a mapa

  17:39aktualizováno  17:39
Lékaři stárnou a někteří ordinují už v důchodovém věku. Často přesluhují proto, že nemají svou praxi komu předat. A pak se může jako v Benešově nad Černou na Krumlovsku stát, že zemřou a místní zůstanou bez zdravotní péče.

Nový lékař pro Benešov nad Černou a Malonty Jaroslav Radík. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Proto chce kraj spolu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou vytvořit takové podmínky, které by lékaře přilákaly i na venkov.

„VZP začala zpracovávat mapu praktických lékařů, lékařů pro děti a dorost, případně ambulantních specialistů na území Česka. Nastupující doktory chceme benefity motivovat k otevření ordinací v těch bílých místech,“ uvedl generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Jak vůbec může pojišťovna dostat mladé lékaře do vesnických ambulancí?

„Dáme jim finanční pobídku, aby šli do konkrétního místa, a nedáme jim smlouvy do velkého města. Ale zároveň je nereálné, aby byl v každé obci jeden doktor,“ řekla ředitelka krajské pobočky VZP Bronislava Hlachová. Plátci zdravotní péče vycházejí z nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb z roku 2012, kde je stanovena doba dojezdu pacienta k praktickým lékařům 35 minut. Stejnou dobu má také gynekolog, zubař a lékárna.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola ocenil, že šéf VZP nastínil, co chce hlavní plátce zdravotní péče udělat, aby byla do budoucna péče pro obyvatele vesnic zajištěna.

„Aby se prostě nestalo to, co se stalo nedávno v Benešově nad Černou. Udělali jsme s VZP maximum pro to, abychom tu péči zajistili. Nicméně vlivem možná nadměrné administrativy se to nedařilo tak rychle, jak bychom si asi všichni přáli,“ připomněl Zimola.

Lidé v Benešově a Malontech neměli lékaře skoro rok. Od srpna tam ordinuje Jaroslav Radík. Veterán z Afghánistánu a bývalý primář mikrobiologie ve Zdravotním ústavu v Praze.

Radík si však stěžuje, že kromě starostky Benešova mu nikdo nepomohl. Tvrdí, že mu spíš házeli byrokratické klacky pod nohy.

„Nikdo vám nepomůže. Jediný, kdo mi vyšel vstříc, byla paní starostka z Benešova nad Černou a nemocnice svaté Alžběty v Praze, která mi půjčila přístroje a licence na programy. Bez nich bych to nezvládnul,“ poukazuje Radík.

VZP je s novým benešovským lékařem v kontaktu a snaží se mu pomoci v nových podmínkách zorientovat. „Naším přáním je doktora tam udržet, vyjdeme mu vstříc,“ sdělila Hlachová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Nová linka MHD přijede na hlavní náměstí v Budějovicích ulicí Karla IV.

V českobudějovické Krajinské ulici jezdí od středy minibusy.

Vedení Českých Budějovic představilo změny v MHD, které začnou platit od 1. listopadu. Na novou linku 23, která spojí...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz